REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 17 lipca 2018

Pacjenci przyjmujący 10 i więcej leków pod szczególną opieką

Artykuł pochodzi z serwisu

Royal Pharmaceutical Society przekazało do konsultacji projekt wytycznych dla profesjonalistów medycznych, w którym znalazła się propozycja by identyfikować i monitorować tych pacjentów, którzy przyjmują 10 i więcej leków, a następnie obejmować ich kompleksową opieką.

Zdaniem autorów zaproponowane rozwiązania przyjęte w rekomendacjach pozwolą na redukcję problemu polipragmazji (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

– Królewskie Towarzystwo Farmaceutyczne (Royal Pharmaceutical Society) przekazało do konsultacji projekt dokumentu zawierające wytyczne dla profesjonalistów medycznych dotyczące politerapii. Zlecenia mają przyczynić się do ograniczenia tego narastającego w Wielkiej Brytanii zjawiska – podaje serwis Polityka Zdrowotna.

Wytyczne będące zbiorem najlepszych praktyk klinicznych przygotowane zostały przez multidyscyplinarny zespół ekspertów pod kierownictwem farmaceutki Clare Howard, która od września 2014 roku zajmuje się klinicznymi aspektami optymalizacji farmakoterapii w ramach Wessex Academic Health Science Network (AHSN), a od marca 2016 roku przewodniczy Grupie Eksperckiej ds. Optymalizacji Farmakoterapii przez Care Quality Commission w Londynie.

Zgodnie z propozycjami – system ochrony zdrowia ma w szczególności identyfikować i monitorować tych pacjentów, którzy przyjmują 10 i więcej molekuł, a następnie obejmować ich kompleksową opieką. Jednocześnie zalecenia zobowiązują osoby (z zespołów terapeutycznych) odpowiedzialne za rozwiązywanie problemu polipragmazji do korzystania z dostępnych narzędzi do analizy danych i zarządzania ryzykiem wielolekowości.

Zdaniem autorów zaproponowane rozwiązania przyjęte w rekomendacjach pozwolą nie tylko na redukcję problemu polipragmazji, ale również zwiększą zaangażowanie pacjentów w przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, zmniejszą zjawisko marnowania leków, a także poprawią wskaźniki zdrowotne osób korzystających z farmakoterapii.

Więcej na ten temat pisze Polityka Zdrowotna

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych