REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 23 stycznia 2019

Pacjent po operacji skrzywionej przegrody nosa

REKLAMA

Do apteki przychodzi mężczyzna w wieku ok. 35 lat, po niedawno przebytej operacji przegrody nosa. W wywiadzie dowiadujemy się, że od wielu lat dokuczało mu uczucie zatkanego nosa, trudności w oddychaniu i nawracające infekcje. Po wykonaniu odpowiednich badań lekarz laryngolog stwierdził, że przyczyną jego dolegliwości jest skrzywiona przegroda nosa. Ostatecznie tydzień temu przeszedł zabieg chirurgiczny prostowania przegrody. Pomimo niedawno przebytej operacji, pacjent skarży się na upośledzoną drożność nosa, która dokucza mu zwłaszcza przed snem. Prosi farmaceutę o polecenie preparatu, który złagodzi uciążliwą dolegliwość i będzie odpowiedni dla osób przechodzących rekonwalescencję po zabiegu.

Nasic

REKLAMA

Omówienie problemu

REKLAMA

Skrzywiona przegroda nosa jest dość powszechnym zjawiskiem. Stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim problem zdrowotny. Najczęstszą przyczyną są urazy nosa, przebyte nawet w odległej przeszłości. W rzadszych przypadkach może być wynikiem zaburzeń rozwojowych. Skrzywiona przegroda często powoduje upośledzenie drożności nosa, przez co niektórzy pacjenci stale zmagają się z uczuciem „zatkanego nosa” i problemami z oddychaniem. Dolegliwości te zwykle nasilają się w czasie snu, powodując trudności z zasypianiem. Mogą być również przyczyną pojawienia się bezdechu sennego. Kolejnym uciążliwym objawem są nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, w szczególności przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych. Ponadto, skrzywienie przegrody nosa może prowadzić do zaburzenia czynności trąbki słuchowej i przyczyniać się do zwiększonej zachorowalności na zapalenie ucha środkowego. Innymi problemami są nawracające krwawienia z nosa, bóle głowy, upośledzenie węchu [1, 2].
Jednym z najczęściej wykonywanych operacji, w których wykonuje się korektę przegrody nosowej jest tzw. zabieg septoplastyki. Polega on na wycięciu nieprawidłowych fragmentów oraz modelowaniu szkieletu chrzęstno-kostnego przegrody w celu odtworzenia prawidłowych stosunków anatomicznych. W niektórych przypadkach (niewielkie skrzywienie przegrody) zabieg ten można wykonywać endoskopowo.
Nie każde skrzywienie przegrody nosa wymaga postępowania chirurgicznego. Operacja powinna być rozważona u osób, odczuwających znaczny dyskomfort ograniczonego oddychania przez nos, cierpiących na nawracające stany zapalne zatok. Jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. Efektem zabiegu jest poprawa drożności nosa i komfortu oddychania, co sprzyja lepszej wentylacji zatok przynosowych i ograniczeniu częstości zakażeń górnych dróg oddechowych. Ponadto, następuje zmniejszenie nasilenia objawów chrapania i bezdechu sennego [1, 3].
Niestety, jak po każdym zabiegu chirurgicznym, u pacjentów po przebytej operacji przegrody nosa, mogą występować powikłania, z których najczęściej obserwowane są ból nosa, obrzęk, krwawienie, tworzenie się skrzepów i strupów czy przejściowa utrata węchu. Znaczny dyskomfort u pacjentów powoduje utrzymujący się po operacji obrzęk błony śluzowej nosa i utrudnienia oddychania przez nos [1].

Zalecenie pooperacyjne

W celu zminimalizowania ewentualnych powikłań po zabiegu i zapewnienia pacjentowi jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej opieki pooperacyjnej. Przede wszystkim pacjent, który wyszedł ze szpitala po operacji przegrody nosa, powinien wypoczywać i mieć zapewnioną odpowiednią ilość snu. Bardzo ważne jest, aby bezpośrednio po zabiegu unikać gwałtownego wydmuchiwania nosa. Przez minimum 10 dni pacjenci powinni zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego (m.in. biegania, siłowni). Zaleca się także rezygnację z gorącej kąpieli, wizyt w saunie, czy opalania się.
W okresie pooperacyjnym niezmiernie istotna jest higiena nosa. Bardzo ważne jest nawilżanie błony śluzowej nosa oraz oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny. Pomocne w tym celu są izotoniczne preparaty wody morskiej w aerozolu/spray’u, bądź roztwory soli fizjologicznej, które powinny być stosowane regularnie – kilka razy na dobę przez dłuższy czas po operacji.
Korzystne jest także stosowanie preparatów donosowych o tłustej konsystencji, które nawilżą i przyspieszą regenerację podrażnionej po zabiegu błony śluzowej. W tym celu warto pacjentowi zalecić stosowanie maści lub kropli donosowych, zawierających w składzie m.in. pochodne witaminy A, deksopantenol [1, 2, 3].
Pacjentowi można również zalecić, aby w razie nadmiernego krwawienia chłodził nos za pomocą zimnych okładów [2]. W przypadku, gdy po przebytej operacji pacjent odczuwa ból, zalecanym lekiem jest paracetamol. Zastosowanie kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu czy innych NLPZ jest niewskazane ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia krwawienia [1, 4].
Bardzo częstym problemem, negatywnie wpływającym na komfort życia pacjenta po przebytym zabiegu septoplastyki jest obrzęk nosa i towarzyszące uczucie jego „zatkania”, które mogą przyczynić się do trudności z oddychaniem oraz snem. Dlatego, pacjentowi w omawianym przypadku, poza omówionym postępowaniem, można zaproponować doraźne zastosowanie leku obkurczającego błonę naczyń krwionośnych o działaniu miejscowym. Najpopularniejszą grupą leków z tej grupy są pochodne imidazolowe podawane donosowo, należące do tzw. sympatykomimetyków jak np. ksylometazolina czy jej hydroksylowa pochodna – oksymetazolina. Leki te w ciągu kilku minut zmniejszają przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, dzięki czemu udrażniają przewody nosowe i przywracają swobodne oddychanie przez nos [5].
Warto pouczyć pacjenta, że w przypadku wystąpienia dolegliwości po przebytym zabiegu takich jak wysoka gorączka, silne bóle głowy, trudności z oddychaniem, pacjent bezwzględnie powinien udać się na konsultację lekarską.

Wybór preparatu udrażniającego nos dla pacjenta po przebytej operacji przegrody nosowej

W procesie rekomendacji preparatu obkurczającego śluzówkę, dla pacjenta w okresie rekonwalescencji po zabiegu korekty przegrody nosowej, farmaceuta powinien zwrócić szczególną uwagę na skład produktu.
Nasic

Preparatem, który może być stosowany u pacjentów skarżących się na obrzęk nosa po zabiegu chirurgicznym jest lek nasic®. W odróżnieniu od większości jednoskładnikowych produktów obecnych na rynku, zawiera on w swoim składzie kombinację dwóch substancji czynnych – ksylometazolinę, która zmniejsza przekrwienie i obrzęk oraz deksopantenol, przyspieszający gojenie i regenerację nabłonka błony śluzowej nosa. Działanie przeciwzapalne i ochronne na nabłonek deksopantenolu jest wykorzystywane od dawna w leczeniu ran pooperacyjnych po przebytych zabiegach w obrębie jamy nosowej. Ponadto, deksopantenol zmniejsza wysychanie śluzówki i ogranicza powstawanie strupów wewnątrz jamy nosowej, które są częstym problemem po zabiegach w obrębie jamy nosowej. Skuteczność i tolerancja połączenia obu składników została poddana obserwacjom klinicznym. Wyniki podwójnie zaślepionego, randomizowanego badania klinicznego wskazały na lepszą i szybszą poprawę w zakresie drożności nosa u pacjentów po operacji nosa otrzymujących kombinację ksylometazoliny z deksopantenolem w porównaniu do grupy leczonej samą ksylometazoliną. Podobnie, skojarzenie tych dwóch substancji było lepiej tolerowane przez pacjentów niż podawanie samego leku obkurczającego. Wyniki badań dowodzą, iż działanie obkurczające ksylometazoliny jest synergistycznie wzmacniane dzięki aktywności deksopantenolu, przyspieszającego gojenie ran [5, 6].
Podsumowując, efektem zastosowania leku nasic® jest nie tylko zmniejszenie pooperacyjnego obrzęku błony śluzowej i przywrócenie drożności nosa, ale również poprawa tolerancji i efektywności terapii, co jest tak istotne w grupie pacjentów w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych nosa.

Opracowała mgr farm. Karolina Pawlik
SAPL

Piśmiennictwo:
1. https://olimedica.pl/operacja-przegrody-nosa-septoplastyka/
2. https://www.otolaryngology.pl/index.php/edukacja/pacjenci/skrzywienie-pr…
3. http://klinikapotocki.com/uslugi/laryngologia/plastyka-przegrody-nosa-se…
4. https://www.chadkids.org/documents/pdf/Septoplasty_1-10.pdf
5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasic 03/2015
6. Kehrl W, Sonnemann U. The Combined Use of Xylometazoline with Dexpanthenol Improves Wound Healing After Nasal Surgery. Laryngo-Rhino-Otol 2000; 79: 151-154


nasic®, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg (w przypadku nasic® kids – 0,05 mg) ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Substancje pomocnicze, które mają istotne znaczenie dla właściwego stosowania produktu leczniczego: Produkt leczniczy zawiera chlorek benzalkoniowy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy nasic®, nasic® kids jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Dawkowanie i sposób podawania: nasic®: Dorośli oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat: po jednej dawce aerozolu do każdego otworu nosowego, w razie konieczności do trzech razy na dobę, trzymając butelkę pionowo, jednocześnie delikatnie wciągając powietrze nosem. nasic® kids: Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: jedna dawka aerozolu do każdego otworu nosowego raz lub dwa razy na dobę (co 8-10 godzin). Nie podawać więcej niż trzy dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Dawkowanie zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta i odpowiedzi klinicznej. Produktu leczniczego nasic®, nasic® kids nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że na zalecenie lekarza. Należy zawsze zasięgnąć porady lekarza odnośnie okresu podawania leku u dzieci. Powinna nastąpić kilkudniowa przerwa przed ponownym zastosowaniem. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Produkt leczniczy nasic® jest przeznaczony wyłącznie do stosowania donosowego. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ksylometazolinę, deksopantenol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; suche zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca); po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej; u dzieci w wieku poniżej 6 lat (w przypadku nasic®), u dzieci poniżej 2 lat (w przypadku nasic® kids). Produkt zawiera chlorek benzalkoniowy, dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Ten produkt leczniczy powinien być stosowany tylko po uważnej ocenie korzyści i ryzyka w przypadku: przyjmowania inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub innych leków, które mogą powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi; zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, szczególnie w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania; ciężkich chorób układu sercowo-naczyniowego (np. choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia); guza chromochłonnego, chorób metabolicznych (nadczynności tarczycy, cukrzycy); nadwrażliwości na substancje sympatykomimetyczne, zastosowanie produktu u osób z taką nadwrażliwością może spowodować bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższenie ciśnienia tętniczego; u pacjentów z porfirią; u pacjentów z rozrostem prostaty. Z powodu niebezpieczeństwa zaniku błony śluzowej nosa stosowanie produktu leczniczego w przewlekłym zapaleniu śluzówki nosa powinno odbywać się jedynie pod nadzorem lekarza. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego produkt może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa. Długotrwałe stosowanie i stosowanie w dawkach większych niż zalecane leków sympatykomimetycznych zmniejszających przekrwienie może prowadzić do reaktywnego przekrwienia błony śluzowej nosa. Ten efekt „odbicia” prowadzi do zwężenia dróg oddechowych, co powoduje, że pacjent wielokrotnie stosuje produkt, aż jego stosowanie staje się trwałe. Konsekwencją tego jest przewlekły obrzęk (rhinitis medicamentosa), a nawet zanik błony śluzowej nosa (ozena). W łagodniejszych przypadkach może być odpowiednie przerwanie stosowania leku sympatykomimetycznego najpierw w jednym z otworów nosowych, a po ustąpieniu objawów podanie w drugim otworze nosowym w celu utrzymania oddychania w części nosa. Ze względu na ryzyko przeniesienia zakażenia opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta. Działania niepożądane: W ocenie działań niepożądanych zastosowano następujące kryteria częstości: bardzo często (≥ 1/10), często (≥ 1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100), rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000); częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Zaburzenia układu nerwowego, bardzo rzadko: pobudzenie, bezsenność, zmęczenie (np. senność, sedacja), ból głowy, halucynacje (szczególnie u dzieci); zaburzenia serca, rzadko: palpitacja, tachykardia, bardzo rzadko: arytmie serca; zaburzenia naczyniowe, rzadko: nadciśnienie; zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia, bardzo rzadko: zwiększony obrzęk błony śluzowej w wyniku osłabienia działania leku, krwawienie z nosa, częstość nieznana: uczucie pieczenia i suchości błony śluzowej nosa, kichanie; zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej, bardzo rzadko drgawki (szczególnie u dzieci); zaburzenia układu immunologicznego, niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (np. obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd). Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 15.12.2016 r. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa, Polska. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez MZ nr: 17443. Kategoria dostępności: OTC – produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza.. Materiał promocyjny przeznaczony dla osób uprawnionych do wystawienia recept i farmaceutów.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych