REKLAMA
Autor: Redakcja Aptekarz pl Opublikowano: 1 lipca 2020

Pacjentka z problemem nałogowego palenia – case study

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Problem palenia nałogowego dotyczył w 2017 roku blisko ¼ Polaków. To dużo, zważywszy na fakt, że palenie papierosów wiąże się z wysoce niekorzystnym wpływem na ludzkie zdrowie. Dzisiejsza medycyna postrzega zatem palenie jako przewlekłą chorobę. A jeśli to choroba, to zapewne istnieją leki wspomagające pacjentów w walce z nałogiem. Z takim właśnie problemem pojawiła się u Ciebie w aptece pani Karolina.

(fot. shutterstock)

REKLAMA
REKLAMA

Pani Karolina to 30-letnia ekspedientka w pobliskim sklepie spożywczym. Dziś postanowiła udać się do Twojej apteki z prośbą o pomoc. Od dłuższego czasu starają się z mężem o potomstwo. Niestety bez widocznych rezultatów. Pani Karolina próbowała już różnych sposobów na zwiększenie szansy na zajście w ciąże – niestety bezskutecznie. Ostatnio natrafiła na artykuł, w którym łączono zmniejszoną płodność z paleniem papierosów. Pani Karolina wypala dziennie około 10 sztuk. Teraz jednak postanowiła rzucić nałóg. Stąd wizyta w Twojej aptece.

Palenie papierosów a zdrowie Pani Karoliny

Palenie papierosów negatywnie wpływa na zdrowie i kondycję organizmu. Wystarczy powiedzieć, że regularne palenie znacząco zwiększa ryzyko nowotworu płuc, żołądka, przełyku, a nawet okrężnicy. Dodatkowo – tak jak wspomniała pani Karolina – regularne palenie może znacząco obniżyć poziom płodności u kobiety, redukując tym samym szanse na upragnione potomstwo. Co więcej – palenie znacznie bardziej zmniejsza płodność u kobiet niż u mężczyzn!
Rozpatrując przypadek pani Karoliny odstawienie palenie może w znaczący sposób zwiększyć szanse na zajście w ciąże. Dodatkowo pozwoli jej zredukować ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń (rzucenie palenia = spadek ryzyka zawału mięśnia sercowego o 50% już w I roku po odstawieniu papierosów). A co równie ważne – rezygnacja z palenia zmniejszy szanse wystąpienia poronienia lub przedwczesnego porodu. Pozwoli także cieszyć się dłuższym życiem (nawet o 10 lat).

Dlaczego palenie uzależnia?

Wynika to bezpośrednio z obecności nikotyny, która wdychana podczas palenia dociera do mózgu już w ciągu 7 sekund. Oddziałując na receptory nikotynowe stymuluje je do wydzielania dopaminy i noradrenaliny, które odpowiadają za uczucie przyjemności z palenia. To wszystko sprawia, że palenia dla palaczy jest po prostu przyjemne.

Jak możesz pomóc Pani Karolinie?

Powszechnie dostępne są dziś leki OTC wspomagające terapię rzucenia palenia. Blisko 1/3 palaczy korzysta z nich podczas prób rzucenia nałogu. Warto w tym miejscu poinformować pacjenta niezdecydowanego na jakąkolwiek terapię, że każda z dostępnych dziś metod podwaja szanse na końcowy sukces!
Mając na uwadze zdrowie i plany życiowe pani Karoliny możesz jej zaproponować:

 1. Nikotynową Terapię Zastępczą
 2. Terapię cytyzyną.

Wybór konkretnej metody uzależniony jest częściowo od możliwości finansowych pacjenta, ale też od stopnia uzależnienia od papierosów. Niemniej jednak to on sam powinien dokonać wyboru, co zgodnie z wynikami badań zwiększa szanse na powodzenie terapii.

Ad.1 – Nikotynowa Terapia Zastępcza

Terapia substytucyjna nikotyną rekomendowana jest jako terapia I rzutu w trakcie rzucania palenia. Należy jednak pamiętać, że najlepsze rezultaty osiąga się przy całkowitym odstawieniu palenia już od samego początku stosowania preparatów nikotynowych.
Terapia nikotynowa bazuje na bezpiecznej, nie rakotwórczej nikotynie. Stosując ją pani Karolina przestaje jednocześnie przyjmować szkodliwe związki, jakie dostarczała do organizmu podczas palenia papierosów. Na rynku dostępne są różne formy NTZ, przy czym najbardziej popularne są:

 • Gumy nikotynowe
 • Pastylki zawierające nikotynę
 • Plastry uwalniające nikotynę
 • Aerozole doustne z nikotyną.

Stosując konkretną metodę pamiętaj, aby poinformować panią Karolinę o tym, że:

 • Stosując plastry należy codziennie zmieniać miejsce aplikacji
 • Plastry najlepiej nakładać rano
 • Podczas stosowania gum i pastylek należu unikać jedzenia i picia (zwłaszcza napojów gazowanych) na 30 minut przed zażyciem leku, gdyż może to zmniejszać wchłanianie nikotyny
 • Plastry pozwalają na bardziej regularne uwalnianie nikotyny, przez co mają praktycznie zerowy potencjał uzależniający
 • Rekomendując gumy z nikotyną dla pani Karoliny zaproponuj jej dawkę 2 mg, gdyż jest ona zalecana dla osób wypalających mniej niż 25 papierosów dziennie
 • Zarówno plastry, jak i formy doustne mogą być stosowane długotrwale.

Ten rodzaj terapii wskazany jest dla osób chcących powoli, ale skutecznie rzucić palenie. Muszą być one jednak przekonane o swojej determinacji, co zapobiegnie jednoczesnemu stosowaniua NTZ i paleniu papierosów.

Ad.2 – Terapia cytyzyną

Cytyzyna to alkaloid roślinny, będący agonistą receptorów nikotynowych. Stosowany podczas terapii zapobiega wiązaniu się nikotyny z receptorami, przez co zmniejsza subiektywne odczucia zadowolenia z palenia – redukując tym samym chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.
Terapia cytyzyną wymaga od pacjenta ogromnego zaangażowania, gdyż jest dość intensywna i nie może być przerywana. Według aktualnych rekomendacji stanowi ona alternatywę dla NTZ.

Prawidłowy schemat terapii cytyzyną zakłada przyjmowanie:

 • 1 tabletki co 2 godziny (do 6 tabletek/dobę) w dniach 1-3
 • 5 tabletek na dobę w dniach 4-12
 • 4 tabletek na dobę w dniach 13-16
 • 3 tabletek na dobę w dniach 17-20
 • 1-2 tabletek na dobę w ostatnich dniach terapii (21-25 dzień).

Pamiętaj, żeby poinformować panią Karolinę, aby całkowicie odstawiła papierosy od 5-go dnia terapii cytyzyną! Jeśli pacjentka nie jest pewna swojej decyzji – jednoczesne stosowania cytyzyny i papierosów może prowadzić do nadmiernego stężenia nikotyny w organizmie. Ten rodzaj terapii wskazany jest dla osób chcących szybko rzucić palenie.

Literatura:

 1. Wytyczne dotyczące leczenia uzależnienia od tytoniu 2018, European Network for Smoking and Tobacco Prevention
 2. The effectiveness of financial incentives for smoking cessation during pregnancy: is it from being paid or from the extra aid?, Eleni Mantzari, Florian Vogt, Theresa M. Marteau, BMC Pregnancy Childbirth 2012; 12:24
 3. New treatment for smoking cessation, John R. Hughes, CA: A Cancer Journal for Clinicians, Vol. 50, Issue 3, 2000
 4. Smoking cessation interventions for adults aged 50 or older: a systematic review and meta-analysis, Danhong Chen, Li-Tzy Wu, Drug Alcohol Depend 2015, 154: 14-24
 5. https://www.termedia.pl/ginekologia/Palenie-papierosow-obniza-plodnosc-kobiet,32646.html
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych