REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 grudnia 2019

Padnie kolejny rekord w wydatkach NFZ na leki recepturowe?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ponad 400 mln zł na refundację leków recepturowych. Z danych przekazanych na początku grudnia wynika, że od stycznia do września 2019 roku na ten cel przeznaczono już ponad 330 mln. Czy do końca roku zostanie pobita ubiegłoroczna kwota refundacji?

Na początku grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował informację o wielkości kwoty refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz jednostkowych wyrobów medycznych od stycznia do września 2019 r. Znalazły się w niej m.in. dane dotyczące wartości refundacji na leki recepturowe, wykonywane w aptekach. Wynika z nich, że w okresie od stycznia do września 2019 roku, NFZ wydał na ten cel 336 512 563,08 zł.

W całym ubiegłym roku kwota ta wyniosła 403 118 267,90 zł i obejmowała wykonanie 3 914 961 leków recepturowych. Wiele wskazuje więc na to, że po raz kolejny kwota refundacji leków recepturowych w całym roku będzie wyższa, od roku poprzedniego (czytaj więcej: Ile leków recepturowych wykonały apteki w 2018 roku? Dane zaskakują…).

REKLAMA

Od pewnego czasu Narodowy Fundusz Zdrowia coraz uważniej przygląda się sposobom wyceny leków recepturowych przez apteki. Jednym z powodów są rosnące co roku koszty refundacji tego typu leków (czytaj więcej: NFZ uzyska dokładniejsze dane o lekach recepturowych). Te w przeciągu ostatnich 8 lat wzrosły pięciokrotnie, choć sama liczba wykonywanych przez apteki pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie – a w ostatnim czasie wręcz spada.

REKLAMA

W ubiegłym roku na refundację leków recepturowych NFZ przeznaczył rekordową kwotę ponad 400 mln zł. Co ciekawe w 2018 roku apteki wykonały mniej tego typu preparatów niż rok wcześniej, wartość refundacji była niższa.

Liczba wykonanych leków recepturowych i ich refunacja w latach 2016-2018 (©MGR.FARM)
Liczba wykonanych leków recepturowych i ich refundacja w latach 2016-2018 (©MGR.FARM)

Wartość refundacji leków recepturowych systematycznie rośnie już od przynajmniej 8 lat. W roku 2010 wynosiła ona nieco ponad 82 mln zł. To oznacza, że od tego czasu kwota przeznaczana przez NFZ na leki wykonywane przez pracowników aptek, wzrosła pięciokrotnie. W ubiegłym roku po raz pierwszy przekroczyła ona barierę 400 mln zł (czytaj również: Ile będzie kosztował lek recepturowy od 1 stycznia?).

Wartości refundacji leków recepturowych w latach 2010-2018 (©MGR.FARM)
Wartości refundacji leków recepturowych w latach 2010-2018 (©MGR.FARM)

Źródło: ŁW/NFZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych