REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 stycznia 2019

Państwo bezradne w przypadku fałszywych leków – czy będzie poprawa?

Artykuł pochodzi z serwisu

Sfałszowane produkty lecznicze to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak donosi TOK FM, wartość sfałszowanych pigułek kupowanych w Polsce szacuje się na 250 mln zł. Kiedy można mówić o fałszywych lekach?

W TOK FM odbyła się rozmowa o problemie fałszywych leków z prof. Zbigniewem Fijałkiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przypomnijmy, że od 9 lutego zaczyna funkcjonować system weryfikacji autentyczności leków. Ministerstwo Zdrowia skierowało niedawno do konsultacji publicznych projekt ustawy reguluje kwestie dotyczące obowiązków i odpowiedzialności poszczególnych uczestników łańcucha dystrybucji leków, za autentyczność produktów leczniczych. To konsekwencja wejścia w życie tzw. Dyrektywy Fałszywkowej, która wprowadza m.in. nowe, bezpieczniejsze opakowania leków, uniemożliwiające ich podrabianie (czytaj więcej: VIDEO: Jak będzie wyglądać weryfikacja autentyczności leku w aptece?).

Prof. Zbigniew Fijałek, szef Zakładu Prawa Farmaceutycznego i Farmaekonomiki na WUM to członek stowarzyszenia Stop Nielegalnym Farmaceutykom. W rozmowie tłumaczył, że o sfałszowanych lekach można mówić w kilku przypadkach.

REKLAMA

Rodzaje fałszerstw leków

Ze sfałszowanymi produktami leczniczymi mamy do czynienia, np. wtedy gdy nie zawierają one substancji czynnej. To ona ma wyleczyć z danej choroby lub przeciwdziałać jej objawom. W przypadku tego typu fałszerstwa chory zażywa więc produkt leczniczy, który nie może zadziałać.

REKLAMA

Leki można także fałszować inny sposób. Specyfik może przykładowo zawierać inną substancję czynną niż ta, której potrzebujemy. Ponadto lek może zawierać też więcej zanieczyszczeń albo rozpadać się po zażyciu inaczej, niż powinien.

Ofiarami takich fałszerstw są oczywiście pacjenci. Lek nie działa, pomaga słabiej niż powinien, działa inaczej lub wywołuje nieprzewidziane skutki uboczne. A najgorsze jest to, że sfałszowane leki można nieświadomie kupić nawet w aptece (czytaj więcej: W polskich aptekach są fałszywe leki!).

Jakie leki są fałszowane?

Profesor Fijałek przestrzegł, że ryzyko trafienia na sfałszowany lek rośnie, gdy kupujemy leki poza apteką.

– Wielu z nas kupuje leki w Internecie albo w nieuprawnionych miejscach, na przykład na siłowni lub w sklepie z odżywkami dla kulturystów – powiedział ekspert.

Dodatkowo w sieci pełno jest także ofert osób, które rzekomo zakończyły terapię i zostało im kilka opakowań leku, który chcą odsprzedać. Często tak reklamują się właśnie oszuści (czytaj więcej: Naciągał lekarzy na recepty, a leki sprzedawał w Internecie).

Lekarz wskazał też, że fałszowane są nie tylko popularne leki na potencję, ale również leki psychotropowe i onkologiczne. Nie jest to jednak koniec listy. Jak dodał prof. Fijałek, w Azji i Afryce fałszuje się leki przeciwmalaryczne, antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwastmatyczne. Umierają przez to dziesiątki tysięcy ludzi. Jak uzmysłowił profesor, w Polsce szacuje się, że wartość kupowanych sfałszowanych leków to 250 mln zł rocznie. Szczerze przyznał również, że w tej kwestii państwo jest całkowicie bezradne.

Źródło: IK/tokfm.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych