REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 listopada 2019

Paracetamol w ciąży wcale nie taki bezpieczny

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Najnowsze badania wykazały, że zażywanie paracetamolu przez kobiety w ciąży uszkadza układ nerwowy ich dzieci. Są one bardziej narażone na występowanie ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). W związku z tym FDA zrezygnowała z wydawania zaleceń dotyczących stosowania paracetamolu podczas ciąży.

Jak się okazuje acetaminofen (paracetamol) przyjmowany przez przyszłe matki zwiększa ryzyko nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Naukowcy z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health (USA) zbadali związek między przyjmowaniem przez matkę paracetamolu a występowaniem ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) u dzieci. W Europie połowa kobiet przyjmuje paracetamol podczas ciąży – twierdzi mzdrowie.pl.

Potwierdzone obawy

Zespół naukowców wykonał badania obserwacyjne oraz porównał próbki krwi pobrane od matek oraz z pępowiny ich noworodków. W ten sposób chciał określić, w jakim stopniu przyjęty przez kobietę w ciąży paracetamol przenika przez łożysko do krwioobiegu płodu. Dzieci zostały ponownie zbadane w wieku około 10 lat (czytaj również: Australia: coraz więcej osób zatrutych paracetamolem). Okazało się, że występowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu i ADHD jest znacznie częstsze u tych dzieci, które miały w życiu płodowym kontakt z acetaminofenem.

REKLAMA

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zaburzeń było ponad dwukrotnie wyższe, gdy matki przyjmowały paracetamol. Najbardziej wyraźny okazał się związek z występowaniem ADHD. Już w 2013 roku norweskie obserwacje wykazały, że dzieci matek stosujących paracetamol podczas ciąży przez 4 lub więcej tygodni, gorzej wypadają w testach oceniających rozwój układu nerwowego. Rok później Duńczycy znaleźli związek ekspozycji na paracetamol z ryzykiem występowania ADHD. Ponadto jeśli ojcowie stosują paracetamol do miesiąca przed poczęciem, również ma to związek z częstością występowania ADHD u ich dzieci.

REKLAMA

Paracetamol powszechny w ciąży

Norwegowie przedstawili trzy przypuszczalne powody, dla których przyjmowanie paracetamolu przez matkę ma wpływ na rozwój neurologiczny płodu. Po pierwsze może to być wpływ tej substancji na neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, czyli białko wydzielane przez neurony i związane ze wzrostem nerwów. Po drugie współoddziaływanie z hormonami matki, a po trzecie, stres oksydacyjny, wpływający na rozwój mózgu.

Amerykańskie badanie jest bardziej zaawansowane (czytaj również: W Norwegii najpopularniejszy jest paracetamol). Poza obserwacją korelacji, przeprowadzono analizy chemiczne krwi, a nie polegano jedynie na wywiadzie. Zespół zmierzył biomarkery acetaminofenu i dwa jego metaboliczne produkty uboczne w próbkach krwi pępowinowej z 996 pojedynczych porodów. Każda analizowana próbka zawierała pewien poziom acetaminofenu, co potwierdza powszechne stosowanie leku podczas ciąży i porodu.

Źródło: IK/mzdrowie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych