Pelion: projekt tragiczny w skutkach | farmacja.pl

Pelion: projekt tragiczny w skutkach

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-12 13:25:25 /

Pelion SA, największa polska firma z sektora ochrony zdrowia, zdecydowanie protestuje przeciwko projektowi nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne, która radykalnie zmienia reguły otwierania aptek w Polsce.

Według projektu możliwość założenia apteki będzie miał wyłącznie farmaceuta, który będzie mógł prowadzić nie więcej niż cztery punkty. W projekcie pojawia się ograniczenie w postaci kryterium geograficznego i demograficznego, przez co odległość pomiędzy konkurującymi placówkami będzie musiała wynosić minimum 500 metrów. W praktyce oznacza to zakaz jakiegokolwiek rozwoju sieci aptecznych, co zwiększy dominację zagranicznych producentów leków i spowoduje wzrost cen leków dla pacjentów.

- Projekt, który trafił do Marszałka Sejmu będzie miał tragiczny w skutkach wpływ na rynek farmaceutyczny w Polsce, który zgodnie z Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju miał być jednym ze strategicznych sektorów rozwoju polskiej gospodarki – powiedział Jacek Szwajcowski, Prezes Zarządu Pelion SA. – Proponowane ograniczenia geograficzne i demograficzne sprawią, że w żadnym wojewódzkim mieście nie będzie mogła powstać ani jedna nowa apteka. Nowe przepisy wyhamują rozwój polskiej przedsiębiorczości, zmonopolizują lokalny rynek aptekarski, a także zwiększą dominację zachodnich koncernów farmaceutycznych, które będą dyktować warunki finansowe małym podmiotom. Ale przede wszystkim spowodują wzrost cen leków, co najbardziej odbije się na pacjentach – dodał Jacek Szwajcowski.

Nowelizacja Ustawy prawo farmaceutyczne radykalnie zmieni obecne zasady funkcjonowanie rynku dystrybucji leków w Polsce, który w 96% jest w rękach polskich firm. Aptekę będzie mógł prowadzić wyłącznie farmaceuta, który będzie właścicielem maksymalnie czterech placówek, a jedna apteka będzie przypadać na 3 tys. osób. Pomiędzy poszczególnymi punktami miałaby być zachowana odległość co najmniej 500 metrów.
Zezwolenie na prowadzenie apteki wydawane jest w odniesieniu do konkretnie wskazanego lokalu. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, obecnych właścicieli czekają duże utrudnienia w prowadzeniu biznesu np. właściciel lokalu będzie mógł podnieść czynsz najmu nawet o 100%. Zmiana adresu wiąże się z koniecznością uzyskania nowego pozwolenia, którego, po zmianie prawa, właściciel posiadający więcej niż 4 apteki nie otrzyma.

Dodatkowo, zostanie całkowicie wstrzymany rozwój sieci aptecznych, które w zdecydowanej większości należą do polskich przedsiębiorców. Dotyczy to również należącej do Peliona sieci DOZ Aptek.

Zasada „apteka dla farmaceuty” pociągnie za sobą serię niesprawiedliwych wywłaszczeń. Trzeba liczyć się

z tym, że tysiące młodych farmaceutów straci pracę, a absolwenci farmacji nie będą mogli znaleźć zatrudnienia po studiach. Projekt powstał bez jakichkolwiek wiarygodnych i aktualnych analiz, a także konsultacji eksperckich i społecznych, niezbędnych przy wprowadzaniu zmian, które będą miały wpływ na całe polskie społeczeństwo - dodaje Jacek Szwajcowski, Prezes Zarządu Pelion SA.

Źródło: Pelion SA

Udostępnij

Komentarze

Obrazek użytkownika farmacja.pl
farmacja.pl2016-12-12 16:43:34 December 12, 2016

test

Eskulap2017-01-02 20:53:50 January 02, 2017

Powielany jest nieszczery argument o tym, że 96% aptek należy do polskich podmiotów, więc po co zmieniać prawo. Ten argument wprowadza w błąd nieświadomego odbiorcę i jest to zapewne czynione z premedytacją. Na całym świecie mechanizm przejmowania aptek przez międzynarodowe koncerny jest podobny i tu Polska nie byłaby wyjątkiem. Większość krajowych sieci powstaje tylko po to by się potem dobrze sprzedać. Nawet zyski z bieżącej działalności nie są dla nich priorytetem. Dla nich ważniejszy jest obrót, bo to jest potencjał, który sobie cenią zagraniczne koncerny. Tym dużym podmiotom nie opłaca się skupować wielu małych sieci, więc czekają na częściową konsolidację rynku, by jedną transakcją przejąć jak największą ilość placówek. Tym sposobem w kilka miesięcy z 96% polskich aptek, może ich zostać 10-20%. O ile nie zmieni prawo na rzecz otwierania aptek wyłącznie przez farmaceutów.

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj