Pelion w dół, a Neuca w górę | farmacja.pl

Pelion w dół, a Neuca w górę

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-12 10:20:00 /

Podczas gdy wartość akcji spółki Pelion S.A. mocno spadła po uchwaleniu przez Sejm ustawy uniemożliwiającej dalszy rozwój sieci aptecznych, akcje konkurencyjnej Neuca S.A. poszybowały w górę.

Od początku poniedziałkowej sesji na giełdzie papierów wartościowych, można było zaobserwować duże zainteresowanie akcjami dystrybutorów leków notowanych na GPW. Nastroje posiadaczy akcje Pelionu i Neuki są jednak z goła odmienne. O godzinie 11. Walory Pelionu staniały o 5,5 proc., do 55 zł (czytaj więcej: Po uchwaleniu 'apteki dla aptekarza' akcje Pelionu spadły o 5%). Z kolei akcje Neuki mocno w tym czasie zdrożały, bo o 4,6 proc., do 364 zł. Powód?

W piątek sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne w sprawie „Apteki dla aptekarza", co wiąże się z ograniczeniem geograficzno-demograficznym oraz zakazem dotyczącym tego, że jeden właściciel nie może posiadać więcej niż cztery apteki.
- Nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada m.in. ograniczenia w rozbudowie sieci aptek. Oznacza to, że jesteśmy skazani na posiadanie przedsiębiorstwa, które z punktu widzenia prawa nie będzie mogło się rozwijać. Eksperci i przedsiębiorcy z branży, w tym także Pelion, alarmują, że skutki wprowadzenia zmian w Prawie farmaceutycznym będą niekorzystne dla wszystkich, również dla pacjentów – mówi Jacek Szwajcowski, prezes Pelionu, który ma największą w Polsce sieć aptek „Dbam o Zdrowie"

Wzrost notowań Neuki trzeba z kolei tłumaczyć tym, że lider na rynku dystrybucji leków od lat rozwija relacje z aptekami niezależnymi.

Źródło: parkiet.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj