Pfizer ukarany za zawyżanie cen leków na epilepsję | farmacja.pl

Pfizer ukarany za zawyżanie cen leków na epilepsję

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-08 09:56:29 /

Brytyjskie władze nałożyły gigantyczną karę na koncern farmaceutyczny Pfizer. Firma będzie musiała zapłacić aż 84,2 mln funtów (107 mln dolarów) za podniesienie ceny leku na epilepsję o 2600 proc. - informuje Reuters.

Competition and Markets Authority nałożył karę za manipulowanie cenami leku o nazwie Epanutin. Lek wynalazł i wprowadził na rynek amerykański Pfizer i pod taka nazwa wprowadził go na brytyjski rynek, ale po kilku latach sprzedał prawa do niego brytyjskiej firmie Flynn Pharma. Nowy właściciel podniósł cenę leku - 100 mg opakowanie podrożało z 2,83 do 67,50 funtów. Firma zdecydowała się po jakimś czasie na obniżkę, ale do zaledwie 54 funtów za opakowanie.
Według brytyjskich władz wydatki tamtejszej służby zdrowia na ten tylko lek wzrosły z 2 mln funtów rocznie w 2012 r. do około 50 mln funtów rok później. Na dodatek, jak podkreśla CMA, cena leku w Wielkiej Brytanii była wielokrotnie wyższa niż w innych krajach europejskich. W Wielkiej Brytanii używa tego leku o koło 48 tys. osób. CMA podkreśla też, że sprzedaż leku innemu podmiotowi była sprytnym zabiegiem, ponieważ po zmianie nazwy leku według brytyjskiego prawa nie podlegał wcześniejszym regulacjom cenowym.

Pfizer twierdzi, że sprzedaż leku przynosiła tylko straty, a poza tym cena ustalona przez Flynn Pharma jest o 25-40 proc. niższa niż koszt odpowiednika sprzedawanego przez konkurencyjna firmę - informuje CNBC. CMA nałożył także karę na Flynn Pharma. Obie firmy zapowiedziały odwołanie.

Źródło: Rzeczpospolita

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj