PharmaNET i ZPP przygotowali własne OSR | farmacja.pl

PharmaNET i ZPP przygotowali własne OSR

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-15 09:52:23 /

Ocena Skutków Regulacji (OSR) to dokument przygotowywany razem z projektem zmian w prawie w ramach rządowej ścieżki legislacyjnej. Projekty poselskie nie muszą jednaj takiej Oceny zawierać – tak też było w przypadku projektu posłów PiS dotyczącego zmian na rynku aptecznym.

OSR przygotowali za to Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Liczący 300 stron dokument został przedstawiony członkom Nadzwyczajnej Komisji ds. Deregulacji, tego samego dnia, którego miała odbyć się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego. W rezultacie posłowie nawet gdyby chcieli, nie byliby w stanie się z nim zapoznać.- W założeniu podmiotom odpowiedzialnym za przygotowanie nowego prawa powinno zależeć na rzetelnej ocenie skutków związanych z wprowadzeniem regulacji. Powinien więc być nieodzownym elementem w procesie stanowienia dobrego prawa. Niestety w przypadku zmian proponowanych przez posłów, w odróżnieniu od wszystkich inicjatyw rządowych, OSR nie jest prawnie wymagana. Ponieważ ustawa będzie miała szerokie konsekwencje społeczne, przedstawiciele zrzeszeni w ramach PharmaNET oraz ZPP przygotowali dokument Oceny Skutków Regulacji i przesłali go do posłów oraz instytucji zaangażowanych w proces - czytamy w komunikacie.

Według autorów dokumentu, intencje wskazane przez inicjatorów nowego prawa, czyli rozwiązanie problemu nierównomiernego w skali kraju rozmieszczenia aptek w celu zapewnienia wszystkim pacjentom równego dostępu do usług farmaceutycznych oraz usunięcie trudności w sprawowaniu prawidłowego nadzoru nad działalnością aptek celem wyeliminowania występujących na rynku nieprawidłowości, nie zostały osiągnięte.

Źródło: Money.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj