Pielęgniarki nie chcą wypisywać recept, bo nikt im za to nie płaci | farmacja.pl

Pielęgniarki nie chcą wypisywać recept, bo nikt im za to nie płaci

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-28 10:25:37 /

Około pół tysiąca pielęgniarek w Lubelskiem może wypisywać recepty. Większość jednak tego nie robi, bo nie dostaje za to pieniędzy. Pacjenci jak stali w kolejkach do lekarza, tak stoją – pisze Dziennik Wschodni.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, refundowane recepty mogą wystawiać pielęgniarki, które mają tytuł magistra. Z kolei te z licencjatem mają prawo do wypisywania recept tylko na kontynuację leczenia zleconego przez lekarza.

Jak informuje lubelski NFZ, na ok. 500 pielęgniarek i położnych, które przeszły wymagany kurs, tylko 45 zadeklarowało wypisanie recept.
– 33 z nich może wystawiać refundowane recepty dla siebie, rodziny lub w ramach indywidualnej praktyki. Kolejne 14 w ramach umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, u 10 świadczeniodawców – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. – Dotychczas zarejestrowaliśmy realizację 316 recept wystawionych przez 13 pielęgniarek. Najczęściej dotyczyły one leków stosowanych w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, przewodu pokarmowego i cukrzycy.

Dlaczego pielęgniarki nie chcą wystawiać recept? – Chodzi o chęć pielęgniarki do realizacji takich świadczeń. A tu pojawia się kwestia braku wyceniania i płacenia za taką usługę – mówi Andrzej Tytuła, przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie. – Nie dziwi zatem, że większość może nie chcieć tego robić. Dodaje, że samorząd pielęgniarski zabiega o to, żeby pielęgniarki dostawały pieniądze za wypisywanie recept, bo przecież otrzymują je lekarze rodzinni, za tzw. usługę recepturową. – Dlaczego pielęgniarki miałyby być traktowane inaczej – pyta Tytuła.

Źródło: Dziennik Wschodni

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj