REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 9 stycznia 2019

Pierwszy tydzień e-recepty w Polsce – sukces czy katastrofa?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia podsumowało wczoraj pierwszy tydzień gotowości polskich aptek do realizowania e-recepty. Zdaniem resortu osiągnięto sukces. Tymczasem do systemu nadal nie są podłączone wszystkie apteki, a farmaceuci nieustannie zgłaszają problemy z wysyłaniem Dokumentów Realizacji Recepty…

Od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy P1 (czytaj więcej: Od 1 stycznia apteki mają obowiązek elektronicznego otaksowania recept). Daje ona możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) – zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, zostanie zarejestrowana w systemie i udostępniona pacjentowi  na Internetowym Koncie Pacjenta.

– Za tym sukcesem stoi olbrzymia praca wielu ludzi i zaangażowanie samorządu aptekarskiego! Tu podziękowania dla samorządu aptekarskiego i jego przedstawicieli, którzy są dziś z nami za to, że uwierzyli że damy radę! – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na wczorajszej konferencji prasowej.

REKLAMA

E-recepty może realizować każda apteka w Polsce, która wygeneruje darmowy certyfikat wymagany do podłączenia do platformy e-zdrowie. W Polsce jest 14 500 aptek i punktów aptecznych. Na dzień dzisiejszy 97% z nich jest podłączonych do systemu i jest w gotowości do realizacji elektronicznych recept. Liczba tych aptek z dnia na dzień się zwiększa. Pacjenci mają możliwość monitorowania, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają już e-recepty. Informacje o nich pojawiają się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl.

REKLAMA

Nagranie briefingu prasowego w Ministerstwie Zdrowia, podsumowujące tydzień e-recepty w Polsce.

– Przez cały okres współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, wspólnie zorganizowaliśmy i będziemy organizować szkolenia dla farmaceutów. Około 8 tysięcy osób zostało przeszkolonych z wdrożenia i realizacji e-recept w 12 izbach okręgowych. W najbliższym czasie będziemy organizowali kolejne szkolenia – powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ustawowy termin na wdrożenie e-recepty w każdej placówce medycznej w całej Polsce – to 31 grudnia 2019 roku.

Aptekarze ciągle zgłaszają problemy

Tymczasem branżowe serwisy internetowe dla farmaceutów przeżywają prawdziwe oblężenie. To właśnie na nich pracownicy aptek szukają pomocy w problemach, jakie napotykają przy tworzeniu Dokumentów Realizacji Recepty. Tylko w serwisie Farmacja.net toczą się na ten temat nieustanne dziesiątki dyskusji. Farmaceuci szukają tam rozwiązań swoich problemów, pytają o nie pracowników aptek z całego kraju. Codziennie pada tam kilkadziesiąt pytań w kwestii DRR.

Skalę problemów pokazuje także liczba pytań, które w sprawie realizacji recept papierowych i DRR, trafiają do CSIOZ. Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia przygotowało nawet zestawienie odpowiedzi na te z nich, które zdarzają się najczęściej (czytaj więcej: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o realizację recept papierowych i Dokument Realizacji Recepty).

Tymczasem przyczyną części problemów związanych z funkcjonowaniem systemu od 1 stycznia są apteczne programy komputerowe. Za których działanie odpowiadają ich producenci i to do nich zawsze odsyła farmaceutów CSIOZ. Największy z nich – firma KAMSOFT – zapewniała niedawno, że99% aptek pracujących na KS-AOW jest gotowych do pracy w nowej rzeczywistości. Tymczasem farmaceuci natychmiast wytknęli firmie, że również z jej oprogramowaniem są problemy (czytaj więcej: Apteki codziennie wysyłają ponad 2 miliony Dokumentów Realizacji Recepty).

Źródło: ŁW/MZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych