REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 lipca 2018

Pilne rozporządzenie, które miało rozwiać wątpliwości farmaceutów od dwóch miesięcy jest ciągle projektem…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W połowie kwietnia weszło w życie rozporządzenie w sprawie recept, które wywołało oburzenie w środowisku farmaceutów – zarówno trybem jego wprowadzania, jak i pojawiającymi się w nim błędami. Resort najpierw ratował sytuację specjalnymi komunikatami, a po 6 tygodniach przedstawił projekt nowelizacji. Dziś mijają 2 miesiące od tego momentu i nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Na ostateczną wersję i publikację czeka też rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Dokładnie 18 kwietnia weszło w życie rozporządzenie w sprawie recept, które wywołało oburzenie w środowisku aptekarskim (czytaj więcej: Jak zawsze w pośpiechu i na ostatnią chwilę, czyli nowe rozporządzenie ws. recept). W nowym rozporządzeniu brakowało między innymi zapisów mówiących o możliwości dzielenia opakowań antybiotyków, leków parenteralnych, psychotropów i narkotyków. Ministerstwo zdrowia przekonywało, wtedy, że nie są one potrzebne, bo zdaniem resortu dotychczasowy przepis nie stanowił podstawy prawnej dzielenia opakowań jednostkowych leków podczas ich wydawania (czytaj więcej: MZ: Rozporządzenie nie stanowiło podstawy prawnej dzielenia opakowań leków).

Na potrzebę pilnych zmian w rozporządzeniu wskazywała też Naczelna Izba Aptekarska. Wśród zgłaszanych przez nią uwag znajdowała się ta dotycząca braku zapisów o wyjątkach w sytuacjach szczególnych. Obowiązujące rozporządzenie nie umożliwia bowiem w sytuacjach wyjątkowych realizacji recept wypisanych przez osoby uprawnione, ale niespełniających wymogów formalno-prawnych, a takim jest za krótki o np. 3 milimetry bok recepty papierowej (czytaj więcej: Recepta była za wąska o 3 milimetry. Apteka odmówiła jej realizacji…). W poprzednio obowiązujących rozporządzeniach takie zapisy były i umożliwiały farmaceucie zrealizowanie recepty, która nie spełniała wszystkich kryteriów.

W rezultacie 30 maja w Rządowym Centrum Legislacyjnym opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept. W treści jego uzasadnienia napisano, że zmiana rozporządzenia wynika z konieczności doprecyzowania kwestii realizacji recept w postaci papierowej (czytaj więcej: WAŻNE: Ministerstwo Zdrowia naprawia rozporządzenie ws. recept. Opublikowano projekt!). Problem w tym, że dzisiaj mijają dokładnie dwa miesiące od oddania nowelizacji rozporządzenia do konsultacji społecznych i nadal nie jest znana jego ostateczna wersja – nie mówiąc już o jego wejściu w życie.

W sobotę o to dlaczego nowelizacja leży od dwóch miesięcy w bezruchu, zapytał na Twitterze wiceministra Janusza Cieszyńskiego, redaktor naczelny MGR.FARM, Łukasz Waligórski.

– Nie leży w bezruchu, pokażemy wersję po konsultacjach w nadchodzącym tygodniu – zapewnił wiceminister.

Warto przy okazji wspomnieć też, że na ostateczną wersję i publikację czeka też rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych (czytaj więcej: Aptekarze oburzeni. Kolejne rozporządzanie Ministra Zdrowia to bubel?). Jego projekt zebrał mnóstwo krytycznych opinii w trakcie konsultacji publicznych (czytaj więcej: Farmaceuci sprzeciwiają się kierunkowi zmian!).

Z informacji znajdujących się w Rządowym Centrum Legislacyjnym, rozporządzenie miesiąc temu trafiło do Komisji Prawniczej. Nadal nie jest jednak znany jego finalny kształt i data wejścia w życie. A przypomnijmy, że to właśnie ten dokument ma uregulować kwestie dzielenia opakowań leków, które obecnie jest są sprecyzowane w żadnym obowiązującym akcie prawnym. Apteki dzielące opakowania leków w praktyce opierają się jedynie na komunikatach Ministerstwa Zdrowia…

ŁW

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych