REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 kwietnia 2019

PILNE: Rząd wycofuje się z wysyłkowej sprzedaży leków na receptę

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia przedstawiciele rządu zapowiedzieli wycofanie się z ubiegłorocznych zmian w Prawie farmaceutycznym, które wprowadzały wysyłkową sprzedaż leków na receptę. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przyznał, że powodem takiej decyzji, jest sytuacja w Niemczech…

– W toku dyskusji i w rozmowach z przedstawicielami Klubu Parlamentarnego PiS, Rząd będzie rekomendował poprawkę w zakresie powrotu do stanu prawnego sprzed zmian, które zostały wprowadzone w roku ubiegłym. Mówimy tutaj o zmianach dotyczących sprzedaży wysyłkowej oraz wycofaniu zmian, z ustawy, która była przedmiotem prac Komisji w zeszłym roku – zapowiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Oznacza to, że pod głosowanie Komisji zostanie przedłożona poprawka klubu Prawa i Sprawiedliwości, która w całości wycofuje zmiany, mający umożliwić wysyłkową sprzedaż leków na receptę do osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

– Mam przygotowaną specjalną poprawkę, którą w trakcie procedowania zgłoszę – zapowiedział Tomasz Latos, poseł PiS.

REKLAMA

Wiceminister Cieszyński wyjaśnił dlaczego Rząd zdecydował się na ten zaskakujący krok.

– Nie ma nowy o tym, aby ten cel, którzy przyświecał projektodawcom przy wprowadzaniu tych zmian uległ zmianie – zapewnił Cieszyński. – Natomiast okazyje się, że mamy tutaj taką sytuację międzynarodową, która nas skłania do wykonania pewnych ruchów. Jak wszyscy z Państwa, którzy śledzą z uwagą wydarzenia na rynku farmaceutycznym wiedzą, właśnie w związku ze sprzedażą wysyłkową, w ostatnim czasie pojawiła się kontrowersyjna decyzja Komisji Europejskiej wobec Niemiec. W tej decyzji, w związku z działaniem aptek działających przez internet, nakazano w terminie bardzo krótkim dwóch miesięcy, dokonanie fundamentalnej zmiany na rynku aptek. A mianowicie odejścia od marż sztywnych, powołując się na europejskie swobody przepływu – tłumaczył Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowie stwierdził, że w ocenie Rządu to oznacza, że należy jeszcze raz pochylić się nad jak osiągnąć cel, który przyświeca rządowi. Ale jednocześnie bez tworzenia sytuacji, która wydarzyła się w Niemczech.

Źródło: ŁW/sejm.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych