REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 maja 2019

PILNE: UOKiK wszczął postępowanie przeciwko SOLGAR za zmowę cenową. Co z aptekami?

Artykuł pochodzi z serwisu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko firmie Solgar. Podczas przeszukań w siedzibie firmy zdobyto wiele dowodów na istnienie zmowy skutkującej zawyżaniem cen suplementów diety tej firmy. Postawiono zarzuty dwóm menadżerom spółki. Nie mogą spokojnie spać też apteki, w których sprzedawano jej produkty…

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie możliwej zmowy cenowej na rynku suplementów diety (czytaj więcej: UOKiK podejrzewa zmowę na rynku suplementów diety. O jaką markę chodzi?). Urząd poinformował w jej trakcie, że wszczął postępowanie w sprawie firmy Solgar Polska. Miała ona ustalać ceny po jakich mieli sprzedawać jej suplementy inni przedsiębiorcy.

Postawiono zarzuty dwóm menadżerom firmy

– UOKiK zwraca szczególną uwagę na ochronę konkurencji na dynamicznie rozwijających się rynkach, takich jak suplementów diety. Wszczęliśmy postępowanie przeciwko Solgar Polska. Postawiliśmy również zarzuty dwóm menadżerom z tej firmy, którzy mogli być bezpośrednio odpowiedzialni za kwestionowane ustalenia – mówi Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

REKLAMA

Solgar Polska to dystrybutor suplementów diety, m.in. witamin, ziół i mikroelementów, wytwarzanych przez amerykańską spółkę Solgar. Sprzedawane są one zarówno w sklepach stacjonarnych, głównie w aptekach, jak i przez internet. Urząd przeprowadził przeszukanie w siedzibie firmy i zdobył dowody, m.in. korespondencję mailową, że przedsiębiorca mógł ustalać ze swoim kontrahentami – sprzedawcami detalicznymi stosowanie minimalnych cen odsprzedaży suplementów diety. W efekcie mogło dojść do sytuacji, że konsumenci nie mogli kupić tych produktów taniej niż cena ustalona odgórnie.

REKLAMA

Niedozwolona praktyka mogła rozpocząć się w 2010 r. Solgar Polska monitorowała stosowanie ustalonych cen i interweniowała, jeżeli suplementy były sprzedawane taniej. Początkowo przedstawiciele spółki wzywali do zmiany stawek, następnie mogli odebrać możliwość zamawiania suplementów na preferencyjnych warunkach, a w niektórych przypadkach mogło również dochodzić do wypowiedzenia umowy o współpracę. Urząd ma również informacje, że sami detaliści obserwowali wzajemnie swoje stawki i informowali Solgar Polska, jeżeli któryś z nich stosował niższe.

Aptekom też grozi kara za udział w zmowie

– Prawo antymonopolowe zakazuje ustalania minimalnych lub sztywnych cen odsprzedaży produktów przez przedsiębiorców działających na różnych szczeblach obrotu np. producent-hurtownik czy dystrybutor-sprzedawca. Dozwolone jest wprawdzie sugerowanie cen, ale sprzedawcy muszą mieć swobodę kształtowania własnej polityki cenowej. W przypadku Solgar Polska mogło być jednak inaczej. Ceny mogły być sugerowane jedynie na papierze, a w rzeczywistości detaliści nie mogli sprzedawać suplementów taniej – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Okazuje się, że firma Solgar monitorowała stosowanie ustalonych cen swoich suplementach w sklepach oraz aptekach i interweniowała, jeśli produkty były sprzedawane taniej. Niedozwolona praktyka mogła trwać od 2010 roku.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a menadżerom zaangażowanym w naruszenie – kara do 2 mln zł. Z uwagi na to, że praktyka mogła mieć wpływ na handel między krajami UE, urząd prowadzi postępowanie zarówno w związku ze złamaniem przepisów polskich, jak i unijnych (czytaj więcej: NIA: Farmaceuci mający podejrzenia ws. firmy Solgar powinni skontaktować się z UOKiK).

Dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy, a także menadżerom, którzy uczestniczą w nielegalnym porozumieniu, szansę zyskania statusu „świadka koronnego”. Pozwala to na całkowite uniknięcie kary pieniężnej lub jej obniżenie. Z programu można skorzystać pod warunkiem dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia oraz współpracy z UOKiK. Przedsiębiorców i menadżerów zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.

Cudzocenienie jest zakazane

– Ustalanie przez jednego przedsiębiorcę cen innych przedsiębiorców jest tzw. „cudzocenienie”, jest zakazane. I to zarówno w relacjach horyzontalnych między konkurentami, jak i wertykalnych. Mamy takie proste przykazanie „nie cudzodzeń, nie ustalaj cudzych cen” – mówi Wojciech Dorabialski z UOKiK.

Solagar to firma, która od lat sprzedaje na polskim rynku suplementy diety. Od samego początku cechowała je wysoka cena, która była taka sama we wszystkich aptekach. Jak producent tłumaczy ich wysokie ceny?

– Każdy produkt wytwarzany przez Solgara jest wyrazem jakości. Wytwarzamy nasze produkty wedle surowo przestrzeganych zasad, często surowszych niż wymagania rządowe obowiązujące w przemyśle farmaceutycznym. Solgar analizuje wszystkie surowce i przeprowadza obszerne testy kontroli jakości podczas procesu produkcji, aby stworzyć gamę produktów z gwarancją obiecywanej jakości. Ponadto produkty Solgara są hipoalergiczne, nie zawierają cukru, soli, drożdży, glutenu i żadnych sztucznych środków konserwujących czy barwiących. Nie tylko przeprowadzamy badania farmaceutyczne w naszych własnych laboratoriach, ale dobrowolnie udostępniamy całą gamę produktów ze złotą etykietą do niezależnych testów – głosi informacja na stronie firmy Solgar.

Źródło: ŁW/UOKiK

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych