REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 28 sierpnia 2018

Pilotaż e-recepty jednak z problemami…

Artykuł pochodzi z serwisu

Apteki biorące udział w pilotażu e-recepty zgłaszają problemy z funkcjonowaniem systemu. Niektóre z nich stanowią spore utrudnienie w pracy tych placówek. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonuje, że apteki mają wsparcie pracowników CSIOZ, jednak zdaniem pracowników aptek nie jest ona wystarczająca…

W ciągu kilku kolejnych tygodni do pilotażu e-recepty mają dołączyć kolejne miasta. Wśród nich znalazł się również Pleszew. (fot. Shutterstock)

Wczoraj pisaliśmy o liście pracownicy jednej z aptek, biorących udział w pilotażu e-recepty, do redakcji serwisu Farmacja.pl, krytykujących sposób wprowadzenia systemu i jego działanie.

REKLAMA

– Mijają kolejne tygodnie od wdrożenia programu pilotażowego, a sytuacja raczej się nie poprawia. Codziennie pojawiają się nowe, coraz poważniejsze problemy – pisze pracownica apteki w liście do redakcji portalu Farmacja.pl (czytaj więcej: Pracownik apteki o pilotażu e-recepty: Czas potrzebny na obsługę pacjenta znacznie się wydłużył!. – Po pierwsze, cały system nie działa sprawnie i co jakiś czas trzeba od nowa instalować certyfikaty, zamieniać je na nowe, co przy działającej aptece pełnej ludzi nastręcza sporo problemów. Pacjent podchodzi z e-receptą, a ja drżącą ręką sczytuję kod, bo nigdy nie wiem, czy właśnie teraz nie wyskoczy błąd, który uniemożliwi realizację.

REKLAMA

Nasza wczorajsza publikacja wywołała dyskusję w mediach społecznościowych, a w jednej z nich wiął udział nawet wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński – odpowiedzialny za projekt e-recepty. Zapewnił on, że znalezienie błędów i niedociągnięć to główny powód, dla którego wprowadzanie e-recepty zaczęto od pilotażu. Przekonywał też, że pracownicy CSIOZ cały czas wspierają farmaceutów, którzy zdecydowali się na udział w pilotażu – od spotkania informacyjnego na start po wizyty już w trakcie jego trwania.

W liście, który pracownica apteki biorącej udział w pilotażu e-recepty, wysłała do redakcji Farmacja.pl, można natomiast przeczytać, że wizyty pracowników Centralnego Systemu Informatyzacji Ochrony Zdrowia, są raczej nieudolne.

– Co prawda CSIOZ uskutecznia jakieś wizyty w aptekach celem instruktażu, ale przykro to mówić, są one dość nieudolne. Pracownicy posiadają tylko recepty na leki OTC, a na pytania o realizację leków refundowanych nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć – pisze pracownica apteki. – Tak więc ich wizyty wnoszą niewiele, a my znów jesteśmy zostawieni sami sobie. Nikt nie wie, co w trakcie realizacji się wydarzy. Nastręcza to sporo stresu zarówno farmaceutom jak i pacjentom.

Opinię tę zdają się potwierdzać również słowa Tomasza Zielińskiego, lekarza rodzinnego, eksperta Porozumienia Zielonogórskiego i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

– To czego brakuje to uaktualnianych wyjaśnień problemów, jakie pojawiły się w innych aptekach uczestniczących w pilotażu – pisze Zieliński w dyskusji na Twitterze. – Takie FAQ byłoby niezwykle przydatne. No i brakuje szybkich poprawek błędów po stronie CSIOZ oraz Kamsoft a to pewnie skutek braku pieniędzy na płatność za poprawki.

Ekspert przyznaje jednak, że w jego rejonie pilotaż przebiega w aptekach sprawnie.

– Oczywiście pojawiają się problemy, ale takie które nie utrudniają życia. Często narzekam, ale tu akurat jak na pilotaż do tej pory idzie dość sprawnie. Ale do uruchomienia produkcyjnego na cały kraj to jeszcze trzeba sporo pracy w CSIOZ – zapewnia Zieliński.

Janusz Cieszyński zapewnia z kolei na Twitterze, że ministerstwo zdrowia otrzymuje liczne pozytywne sygnały od lekarzy, farmaceutów i pacjentów, a liczba wystawionych e-recepty stale rośnie. Pierwsza faza pilotażu ma być podsumowana we wrześniu i wtedy też zostaną wdrożone niezbędne zmiany.

W ciągu kilku kolejnych tygodni do pilotażu e-recepty mają dołączyć kolejne miasta. Wśród nich znalazł się również Pleszew, gdzie swoją aptekę prowadzi znany członek Naczelnej Rady Aptekarskiej – Mariusz Politowicz. Farmaceutę niepokoi brak jakichkolwiek informacji na temat pilotażu, o którym sam dowiedział się z mediów.

– Jak tylko będą konkretne informacje dla farmaceutów z Pleszewa, to na pewno z nimi do nich dotrzemy. Na razie pewne jest, że ten pilotaż ruszy w najbliższych tygodniach i wtedy też odbędą się spotkania informacyjne – zapewnił Janusz Cieszyński.

To niestety bardzo przypomina sytuację, przed którą zostali kilka miesięcy temu postawieni aptekarze z Siedlec i Skierniewic.

– Projekt wyskoczył jak królik z kapelusza, przynajmniej z mojej perspektywy patrząc. Nikt nikogo o nic nie pytał, nic nie zostało skonsultowane ze środowiskami zainteresowanymi – czytamy w liście farmaceutki do redakcji Farmacja.pl. – Zorganizowano spotkanie, naiwnie sądziliśmy, że może po to, żeby skonsultować coś z nami – farmaceutami. Otóż nic z tych rzeczy, ogłoszono absurdalny termin 1 kwietnia i nikt nie chciał słuchać żadnego ale. Tak będzie czy to się Państwu podoba czy nie – usłyszeliśmy i proszę się dostosować. Czy ktoś z szanownej komisji zapytał, czy to się w ogóle da zrobić w takim tempie? Ależ skąd, Ministerstwo wymyśliło, zarządziło a reszta ma robić i nie dyskutować.

List pracownicy apteki został opublikowany w serwisie Farmacja.pl w trzech częściach. Zachęcamy do jego lektury:

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych