REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 kwietnia 2019

Pilotażowy projekt szczepień w aptekach zwiększył wyszczepialność o 32%!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Portugalscy farmaceuci mają możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych w aptekach już od 10 lat. Takie szczepienie jest możliwe po wcześniejszym badaniu lekarskim. Niedawno przeprowadzono sześciotygodniowy pilotaż szczepień przeciwko grypie na nowych zasadach. Okazało się, że przyniósł zaskakujące efekty. Liczba zaszczepionych wzrosła o 32%.

Farmaceuci w Portugalii szczepią swoich pacjentów już od 10 lat. Osoba chcąca zaszczepić się w aptece, musi jednak najpierw udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie pod kątem przeciwwskazań do szczepienia. Następnie po otrzymaniu recepty, pacjent udaje się do apteki gdzie podawana jest mu szczepionka. Niedawno w północnych dzielnicach Lizbony przeprowadzono kilkutygodniowy pilotaż zmodyfikowanej procedury szczepień w aptekach. Jej celem było ułatwienia dostępu pacjentom do tej usługi i zwiększenie wyszczepialności. Cel osiągnięto z nadwyżką.

Pilotaż trwał od 15 października do 31 grudnia 2018. Skierowano go do osób po 65 roku życia. Mogły one zaszczepić się w lokalnych aptekach przeciwko grypie. Takie szczepienie było bezpłatne, a do jego wykonania nie była potrzeba recepta lekarska. Pilotaż był połączony ze specjalną kampanią promocyjną, która obejmowała filmy, plakaty i billboardy na ulicach Lizbony. Cała inicjatywa była wspierana też przez Ministerstwo Zdrowia i Portugal’s National Association of Pharmacies.

REKLAMA
REKLAMA

W wyniku przeprowadzonego pilotażu liczba zaszczepionych przeciwko grypie wzrosła o 31,8 proc. Podobne usługi świadczą także farmaceuci w innych krajach Unii Europejskiej. Brytyjskie apteki ogólnodostępne, w sezonie grypowym 2018/2019 potwierdziły, że wykonały ponad 1,27 mln immunizacji szczepionką przeciwko grypie sezonowej. To o 70 tys. więcej niż rok wcześniej. Tak wynika z danych, które przedstawił Pharmaceutical Services Negotiating Committee (PSNC) (czytaj więcej: Brytyjscy farmaceuci chętnie wykonują szczepienia w aptekach).

Pomysł szczepień ochronnych w aptekach poparło także niedawno niemieckie Ministerstwo Zdrowia (czytaj więcej: Szczepienia w aptekach – Niemcy są na tak). W Polsce niestety tego typu usługa nie jest jeszcze dostępna, a próby rozpoczęcia dyskusji na ten temat kończą się protestami lekarzy i pielęgniarek (czytaj więcej: Pielęgniarki: Nie ma zgody na szczepienia w aptekach!).

Źródło: ŁW/vaccinestoday.eu

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych