Piotr Brukiewicz: nie dam głowy, że nie będzie wzrostu cen w aptekach | farmacja.pl

Piotr Brukiewicz: nie dam głowy, że nie będzie wzrostu cen w aptekach

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-03 07:50:00 /

Minister Gowin zarzucał ‘aptece dla aptekarza’, ale wprowadza monopol na prowadzenie aptek farmaceutom. Tymczasem farmaceuci od zawsze mają monopol na dyspensowanie leków. To wynika z ich wykształcenia i jest to monopol logiczny oraz racjonalny.

Tematem "Rozmowy Poranka" w Radio eM była nowelizacja Prawa farmaceutycznego i jej konsekwencje dla aptek i pacjentów. Gościem audycji był prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, Piotr Brukiewicz, który przekonywał, że w prawie farmaceutycznym konieczne było odejście od pełnego liberalizmu, a nowe regulacje będą korzystne dla pacjentów. Prowadzący zadawał pytania o groźbę wzrostu cen leków, która pojawiała się w dyskusjach poprzedzających wprowadzenie zmian.

- Śledzimy raporty, nadal istnieje około 15 tys. aptek i nie wiem czy system wchłonąłby ich więcej, w tym wydaniu, w którym istniał - mówił Piotr Brukiewicz w "Rozmowie Poranka" Radia eM. - Raczej upadały by apteki prowadzone przez indywidualnych aptekarzy, a powstawałyby sieciowe, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. I niestety ten trend był bardzo niebezpieczny dla bezpieczeństwa zdrowotnego w dłuższym horyzoncie czasowym. Na dzień dzisiejszy śledzimy zmiany i podejmujemy wszelkie działania, aby ceny leków nadal były przystępne, albo jeszcze niższe dla pacjenta.

Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej zapytany przez dziennikarza, czy do końca roku ceny leków pójdą do góry stwierdził, że głowy za to nie da.
- Nikt Panu tego na dzień dzisiejszy nie powie. Na pewno w obszarze leków refundowanych, z tego co widzę po tych wskaźnikach, nie będzie wzrostu - zapewniał Brukiewicz. - Będą raczej kolejne nowelizacje obwieszczeń list leków i tam raczej się podwyżek nie przewiduje, bo konkurencja działa. Jeżeli chodzi o leki pełnopłatne, nadal istnieją ci przedsiębiorcy, sieci aptek i grupy, które dalej będą "walczyły" o pacjenta między innymi ceną.

Piotr Brukiewcz przyznał, że wolałby gdyby apteki konkurowały między sobą jakością usług i usługami cognitywnymi, czyli prawdziwą opieką farmaceutyczną - refundowaną i regularną.

- W prawie farmaceutycznym odeszliśmy od pełnego liberalizmu. Regulacje będą korzystne dla pacjentów - mówił w "Rozmowie Poranka" Radia eM Piotr Brukiewicz.

Cały wywiad z prezesem Śląskiej Izby Aptekarskiej na stronach Radia eM.

Źródło: radioem.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj