PiS poprze projekt na posiedzeniu plenarnym | farmacja.pl

PiS poprze projekt na posiedzeniu plenarnym

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-26 10:05:24 /

Każdy kolejny dzień przynosi nowe kontrowersje związane z procedowaniem poselskiego projektu zmian w prawie aptekarskim. Po jego wczorajszym odrzuceniu przez nadzwyczajną komisję ds. deregulacji, jego przeciwnicy ogłosili zwycięstwo. Tymczasem przewodniczący klubu PiS zapewnia, że jego posłowie poprą projekt na posiedzeniu plenarnym sejmu - podaje Gazeta Prawna.

– Nie ukrywam zaskoczenia - mówił po wczorajszym posiedzeniu nadzwyczajnej komisji do spraw deregulacji, Waldemar Buda. - Ale jednocześnie nie rezygnujemy z chęci przegłosowania ustawy. Tuż po zakończeniu posiedzenia komisji skontaktowałem się z przewodniczącym klubu PiS i otrzymałem informację, że nic się nie zmieniło – PiS poprze projekt na posiedzeniu plenarnym.

Zaskoczenia nie kryli również przedstawiciele samorządu aptekarskiego, który popierał nowelizację.

– Brak nowelizacji prawa farmaceutycznego spowoduje przecież upadek polskiego aptekarstwa. Niebawem zostaną nad Wisłą wyłącznie duże, kontrolowane przez zagraniczny kapitał sieci apteczne – twierdzi Tomków.

Farmaceuci przyczyn zmiany stanowiska w sprawie ustawy upatrują w działaniach wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Kilka tygodni temu spotkał się on w Izraelu z lobbystami sieci aptecznych. Z Tel Awiwu wywodzi się bowiem jedna z najprężniej działających na polskim rynku sieci – Super-Pharm, która obawia się o kształt nowelizacji polskiego prawa farmaceutycznego.

Wicepremier Morawiecki zapewnił wówczas swoich rozmówców, że „strona rządowa podejmie działania mające na celu rozwiązanie podnoszonego problemu”. Dotrzymał słowa, gdyż jako minister rozwoju przedstawił opinię do procedowanego projektu. Wskazał, że jest on antykonkurencyjny oraz może spowodować istotny wzrost cen leków w Polsce.
Sieci apteczne nie ukrywają, że polski rynek jest dla nich atrakcyjny.

Opiniotwórczy izraelski dziennik „Haaretz” podawał 19 stycznia, że wspomniana wyżej Super-Pharm, mająca obecnie w Polsce 68 placówek, chce w ciągu kilku najbliższych lat otworzyć tu kilkaset kolejnych. Chodzi o 300–400 aptek.

Adi Dovat-Meseritz z „Hareetza” uważa, że kształt polskiej ustawy powinien interesować wszystkich izraelskich pacjentów. Przypomniała bowiem słowa prezesa Super-Pharm Nitzana Laviego, który na jednej z konferencji prasowych w 2016 r. powiedział: „Chcemy się rozwijać i możemy poświęcać nasze przychody w Izraelu, by zapewnić niższe ceny leków naszym pacjentom. Dzieje się tak dlatego, że zarabiamy w Polsce i Chinach”.

– To nie wymaga komentarza – kwituje poseł Waldemar Buda. I dodaje, że warto pamiętać o tym, że z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Finansów wynika, iż największe sieci apteczne nie płacą w Polsce podatku dochodowego.

Więcej na ten temat [url=http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1014110,apteka-dla-aptekarza-siec... tej stronie[url/]

Źródło: Gazeta Prawna

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj