REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 lipca 2019

Plastik z aspiryny? Japoński pomysł na recykling

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Naukowcy z Shinshu University wpadli na pomysł przetwarzania starego plastiku na składniki aspiryny. A z nich z kolei chcą uzyskać surowiec do wytwarzania nowego, pełnowartościowego plastiku.

Obecnie trudno w sposób pełnowartościowy odzyskiwać różne odpady. Większość dostępnych metod nie pozwala na wydajny recykling plastikowych odpadów bez pogorszenia jakości produktów. W związku z tym większość odpadów spływa w końcu do oceanów, gdzie staje się mikroplastikiem.

Jest szansa, że zmienią to badania, które przeprowadzili prof. Yasuhiro Kohsaka z Shinshu University oraz jego student Akane Kazama. Wykazali oni, że pod wpływem kwasu polimery winylowe hydrolizują na kwas salicylowy i kwas octowy. Dzięki odpowiednim reakcjom z tych kwasów można otrzymywać kwas acetylosalicylowy (czytaj również: Aspiryna może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka prostaty). A teoretycznie także nowe, pełnowartościowe tworzywa sztuczne. Polimery winylowe to najszerzej wykorzystywane tworzywa sztuczne.  Zespół prof. Kohsaki planuje dokładnie zbadać mechanizmy reakcji.

REKLAMA

Źródło: IK/naukawpolsce.pap.pl

REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych