REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 1 lipca 2020

Platforma P1 nie jest gotowa na to, by wystawiać więcej e-recept dla seniorów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Takie rozwiązanie przewidywały zapisy przyjętej w 2019 roku tzw. ustawy o wdrażaniu e-zdrowia. Chodziło to, żeby seniorzy mieli łatwiejszy dostęp do bezpłatnych leków. Informacja o tym pojawiła się na łamach MGR.FARM tydzień temu, kiedy to w tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Zdrowia (czytaj również: Od 1 lipca będzie zamieszanie z receptami na bezpłatne leki dla seniorów?).

Konieczna weryfikacja

Resort zdrowia przedstawił wtedy argument, że zgodnie z art. 43a ust. 1b ustawy nowa grupa pracowników medycznych przed wystawieniem recepty z uprawnieniem „S” ma obowiązek zweryfikowania ilości oraz rodzaju przepisywanych takiemu pacjentowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

W tym przypadku weryfikacja oznacza użycie odpowiedniej funkcjonalności systemu P1. Jednak, jak się okazuje, system ten jeszcze nie ma takiej funkcjonalności, zatem termin 1 lipca nie był realny. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia będzie to możliwe dopiero od 1 października tego roku (czytaj również: Program 75+ pod lupą).

REKLAMA

Oczekiwana zmiana

W tej sprawie wypowiedziała się także Federacja Porozumienie Zielonogórskie (czytaj również: Jaka przyszłość czeka program 75+?). Wskazywała ona zarówno MZ, jak i CSIOZ, że brak odpowiedniej reakcji spowoduje całkowity paraliż wystawiania recept dla seniorów od 1 lipca.

REKLAMA

Należy jak najszybciej dostosować system e-recepty do nowych funkcji, wynikających z ustawowych zapisów. Możliwość wystawiania recept dla pacjentów 75+ przez większą liczbę lekarzy (nie tylko POZ) jest oczekiwana przez środowisko medyczne, ale przede wszystkim samych pacjentów, którym skróci się droga do leków bezpłatnych. Porozumienie Zielonogórskie oczekuje wprowadzenia mechanizmów automatyzujących analizę dotychczas wystawionych recept oraz ich realizacji przez seniorów – mówił Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i ekspert Federacji ds informatyzacji w ochronie zdrowia.

Źródło: IK/federacjapz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych