REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 września 2020

Po szczepionkę za granicę? Niemcy mają jej 10 razy więcej…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Z zapowiedzi Ministra Zdrowia wynika, że do Polski ma trafić w tym sezonie około 2 mln szczepionek przeciw grypie. W rozmowie z Radiem Zet Adam Niedzielski przyznaje, że resort stara się o sprowadzenie do kraju dodatkowej partii 0,5 mln dawek. I to może jednak nie wystarczyć, by zaspokoić zwiększone zainteresowanie szczepieniami.

Zdaniem Ministra Zdrowia Polska w kontekście dostaw szczepionek jest „uwięziona” niskim poziomem wyszczepialności z zeszłego roku. Wtedy zaszczepiło się około 1,5 mln osób (4% społeczeństwa). Jednocześnie trzeba było zutylizować około 100 tys. niewykorzystanych szczepionek. Tymczasem “mechanizm zamówieniowy szczepionek zawsze bazuje na poprzednim roku” – wskazuje Niedzielski.

25 mln szczepionek w Niemczech…

Szczepionki w znacznie większej liczbie niż do Polski, trafiło za to do naszych sąsiadów. Paul Ehrlich Institute (federalny instytut szczepionek i biomedycyny) poinformował wczoraj, że do Niemiec trafiło w tym sezonie już około 16,5 mln dawek szczepionek. Dostawy trwają już praktycznie od końca lipca. Kiedy w polskich aptekach zaczęły pojawiać się pierwsze dostawy, na niemieckim rynku było już w obrocie około 13 mln szczepionek.

REKLAMA

W sumie do Niemiec ma trafić około 25 mln dawek szczepionek przeciwko grypie. Tak duża liczba nie powinna jednak zaskakiwać. Wskaźnik wyszczepień w ubiegłych latach u naszych zachodnich sąsiadów wynosił około 35% dla osób powyżej 60 roku życia (czytaj więcej: Do Polski trafiło tylko 10 proc. zaplanowanych dostaw szczepionek przeciwko grypie).

REKLAMA
Dostawy szczepionek do Niemiec (fot. pei.de)
Dostawy szczepionek do Niemiec (fot. pei.de)

Dostawą szczepionek przeciw grypie zajmuje się tam kilka firm: Seqirus, GSK, Mylan, Sanofi, Astra Zeneca. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech dostępne są szczepionki Vaxigrip Tetra i Fluenz Tetra. Oprócz tego w niemieckich aptekach dostępne są także szczepionkie niezarejestrowane w Polsce: Afluria® Tetra (Seqirus), Flucelvax® Tetra (Seqirus), Fluenz® Tetra (Astra-Zeneca), Influsplit® Tetra (Glaxo-Smith-Kline), Influvac® Tetra (Mylan Healthcare GmbH), Vaxigrip® Tetra (Sanofi-Pasteur) und Xanaflu® Tetra (Mylan Healthcare GmbH).

Z Niemiec do Polski?

W rozmowie z Radiem Zet Minister Zdrowia przyznaje, że polscy pacjenci mogą indywidualnie kupić szczepionkę przeciw grypie za granicą. Zwrócił jednak uwagę, że „kupiona w ten sposób szczepionka musi mieć tzw. kod EAN, czyli Europejski Kod Towarowy (European Article Number), to numer przypisywany wszystkim produktom dostępnym w sprzedaży w Europie”. 

By kupić szczepionkę w innym kraju niezbędna jest oczywiście recepta. I co istotne – nie może to być recepta elektroniczna, taka bowiem nie będzie zrealizowana poza Polską. Aby pacjent mógł kupić lek za granicą, lekarz musi wystawić papierową receptę transgraniczną. Dane niezbędne na takie recepcie określa rozporządzenie w sprawie recept oraz informuje o nich na swojej stronie NFZ.

Kolejną istotną informacją, dla osób chcących zakupić szczepionkę poza Polską, jest niestety brak jej refundacji. Mało tego – za taką szczepionkę trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż w Polsce. Podczas gdy Vaxigrip Tetra w polskiej aptece kosztuje ok. 45 zł (ok. 22 zł po zniżce 50%), to w Niemczech trzeba będzie za nią zapłacić ok. 23 Euro. Podobną cenę ma też Influvac Tetra (czytaj również: Czy recepta od farmaceuty zostanie zrealizowana poza granicami Polski?).

©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych