REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 9 kwietnia 2019

Po tygodniu działania ZSMOPL do systemu podłączonych 97% aptek

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Dokładnie od 1 kwietnia wszystkie apteki mają obowiązek wysyłania raz na dobę raportu do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Miniony tydzień był kluczowy dla systemu. Realizujący ten projekt CSIOZ zaprezentował kilka ciekawych statystyk dotyczących ZSMOPL w minionym tygodniu.

W minionym tygodniu aptekarze w całej Polsce zmagali się z wysyłką pierwszych raportów do ZSMOPL. System działał, choć bardzo wolno. Czas przetworzenia raportu to trwał nawet kilka godzin. Tym co znacząco wydłużało proces przetwarzania raportów wysyłanych do ZSMOPL było między innymi wielokrotne ich wysyłanie przez apteki. W rezultacie system w pewnym momencie zaczął wyświetlać informację, z prośbą o jednokrotne przesyłanie komunikatów do ZSMOPL.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował też na Twitterze, że rekordzista wysłał raport aż 133 razy (czytaj więcej: ZSMOPL: Rekordzista przesłał raport 133 razy). CSIOZ poinformował, że w pierwszym tygodniu kwietnia ZSMOPL przyjął łącznie 147 tys. komunikatów.

REKLAMA

Aptekarze bardzo często pomocy w problemach z systemem szukali u CSIOZ. Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia poinformowało wczoraj, że przez cały miniony tydzień obsłużyło 3137 zgłoszeń telefonicznych i e-mailowych. Od 1 do 7 kwietnia rozpatrzono też 830 wniosków.

REKLAMA

W pierwszym tygodniu działania systemu do ZSMOPL podłączone było 97 proc. aptek (15 335). W przypadku hurtowni, było to 86 proc. (433). Zdecydowanie najsłabiej do raportowania do ZSMOPL przygotowane są podmioty odpowiedzialne. Na 8 kwietnia, do systemu podłączonych było ich tylko 52 proc. (376). To dobry wynik biorąc pod uwagę, że jeszcze na początku roku do systemu podłączonych było 48,3 proc. podmiotów raportujących (czytaj więcej: To jednak nie żart! ZSMOPL rusza 1 kwietnia. Będzie paraliż aptek?).

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia CSIOZ przygotował zestawienie najczęstszych z nich oraz wyjaśnia jak postępować, w przypadku ich wystąpienia (czytaj więcej: ZSMOPL: Wyjaśnienie najczęściej występujących błędów!).

Źródło: ŁW/CSIOZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych