REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 listopada 2020

Po ukończeniu 50. roku życia należy ostrożnie obchodzić się z suplementami diety i lekami na kości i stawy

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Specjaliści zalecają ostrożność i rozwagę przy sięganiu po suplementy diety i leki na kości i stawy. 

Pamiętajmy, że suplementy diety, które stosujemy na różne przypadłości, mogą nakładać swoje niekorzystne działanie. Osoby chore na chorobę zwyrodnieniową stawów często leczą się też z powodu innych chorób, np. nadciśnienia tętniczego, czy cukrzycy i dodatkowo przyjmowane na własną rękę suplementy i leki wydawane bez recepty mogą wchodzić z nimi w interakcje – zwraca uwagę reumatolog, prof. Anna Kuryliszyn-Moskal.

Ponadto, należy też mieć świadomość, że im starsi jesteśmy, tym ostrożność ta powinna być większa, a niekontrolowane stosowanie takich specyfików może mieć poważniejsze konsekwencje (czytaj również: “Dekalog suplementacji”, czyli jak i kiedy brać suplementy diety?).

REKLAMA

Ostrożnie z paracetamolem

Prof. Anna Kuryliszin-Moskal przestrzega także przed „dowolnym stosowaniem paracetamolu”. Okazuje się bowiem, że wiele osób cierpiących na dolegliwości bólowe ze strony układu kostno-stawowego, sięga po łatwo dostępne środki – a leków, które mają w składzie paracetamol, jest bardzo dużo. Tymczasem, szczególnie wtedy, gdy stosowany często i w znacznych ilościach, paracetamol może wywoływać poważne skutki uboczne, uszkadzając nerki i wątrobę.

REKLAMA

Pod kontrolą lekarza

Wszystko to sprawia, że przyjmowanie nowych leków, zwłaszcza tych bez recepty, a także suplementów, powinno zachodzić wyłącznie pod kontrolą lekarza. Jak zaznaczają medycy, suplementy nie mają takiej kontroli farmakologicznej, jaką posiadają leki, a więc nie mają właściwych badań w czasie procesu produkcji, oraz badań klinicznych. W konsekwencji, duża część suplementów badana była jedynie na osobach zdrowych, nie na pacjentach.

Dlatego bardzo proszę pacjentów, aby nie stosowali suplementów na własną rękę. Ich wybór na rynku jest ogromny, niektóre z nich są skuteczne i bezpieczne, ale ich wybór pozostawmy lekarzowi – akcentuje  prof. Anna Kuryliszyn-Moskal.

Także internista prof. Jarosław Drobnik zaznacza, że często zdarza się, że chore osoby, zamiast udać się do specjalisty, leczą się same – korzystając z alternatywnych, niesprawdzonych metod, które nie pomagają, ale jedynie opóźniają właściwą terapię.

Jak dbać o kości i stawy

Warto także pamiętać, że o kości i stawy możemy dbać sami, mając na uwadze dwa czynniki – odpowiednią dietę oraz ruch. Dieta powinna być bogata w wapń, witaminy oraz zdrowe tłuszcze, a ruch mieć charakter nie wyczynowy, ale rekreacyjny.

AM/zdrowie.pap.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych