Pojedynek na konferencje prasowe - obejrzyj transmisje | farmacja.pl

Pojedynek na konferencje prasowe - obejrzyj transmisje

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-02-09 11:15:43 /

Jednego dnia dwie strony sporu o poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego zorganizowały konferencje prasowe. Jako pierwsza zamiar rozmowy z dziennikarzami wyraziła Naczelna Izba Aptekarska. Po kilku dniach swoją konferencję ogłosiły ZPP, WEI i PharmaNET.

Konferencje Naczelnej Izby Aptekarskiej została zaplanowana na środę o godzinie 14. Organizacje stojące w opozycji względem samorządu aptekarskiego w sprawie zmian na rynku aptecznym, postanowiły po kilku dniach zorganizować swoje spotkanie z dziennikarzami - w tym samym dniu, ale o godzinę wcześniej. Przypadek? Dziennikarze obecni na obu wydarzeniach zgodnie podkreślali, że była to próba "ukradzenia show" Naczelnej Izbie Aptekarskiej. Niestety nieudana.

Na wspólnej konferencji ZPP, WEI i PharmaNET pojawiło się niespełna 10 dziennikarzy - w tym wynajęci do przygotowania relacji z tego wydarzenia, przedstawiciele agencji Newseria. Przez blisko godzinę reprezentanci wspomnianych organizacji mówili o zagrożeniach płynących z wprowadzenia "apteki dla aptekarza". Ostatecznie zaproponowali zorganizowanie okrągłego stołu, przy którym zasiedliby wszyscy przedstawiciele rynku aptecznego i wypracowali wspólne rozwiązanie patologii na nim.

— Jesteśmy za znalezieniem kompromisu, bo według nas na rynku jest miejsce zarówno dla aptek indywidualnych, jak i sieciowych. Zmiany w sektorze powinny skupić się przede wszystkim na wzmocnieniu pozycji apteki wobec dostawców, wzmocnieniu apteki jako elementu systemu ochrony zdrowia i wzmocnieniu roli farmaceuty — mówił Marcin Piskorski, prezes PharmaNET, zrzeszającego kilkanaście największych sieci aptecznych. PharmaNET postuluje powołanie „białego stołu branży aptecznej pod przewodnictwem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju, w którym wypracowane zostaną zmiany korzystne dla pacjentów, farmaceutów oraz polskiej gospodarki”.

Konferencja prasowa ZPP, WEI i PharmaNET do obejrzenia dzięki uprzejmości portalu Farmacja.pl

Po zakończeniu konferencji, przedstawiciele ZPP, WEI i PharmaNET zaprosili do indywidualnego zadawania pytań. Tym sposobem uniemożliwiono zadanie trudnych pytań, które mogliby usłyszeć inny przedtawiciele prasy. Pytań indywidualnych (za wyjątkiem tych, zadanych przez reprezentantów Newserii) nie było. Dziennikarze szybko przemieścili się na drugą konferencję prasową do biura PAP.Tutaj na sali czekało już kilkunastu dziennikarzy. Co ciekawe na liście gości, którzy pojawili się wśród publiczności byli też przedstawiciele... ambasady USA. Przypomnijmy, że ambasadorowie kilku krajów interweniowali w sprawie planowanych zmian na polskim rynku aptecznym, o czym kilkukrotnie informowała prasa (Zagraniczni ambasadorzy farmaceutycznego lobbingu - kogo reprezentują?.

Ponad godzinę wiceprezes Marek Tomków opowiadał o proponowanych zmianach w pozaaptecznym obrocie lekami (temu była poświęcona pierwsza część spotkania) i projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Tomków odniósł się też do propozycji PharmaNET dotyczącej zorganizowania okrągłego stołu rynku aptecznego sugerując, że jest to kolejny wybieg mający dać sieciom aptecznym na zaadaptowanie się do nadchodzących zmian:

— W ciągu ostatniego roku liczba aptek na rynku zwiększyła się o prawie 120, a sieci ciągle składają wnioski w UOKiK w sprawie przejęcia mniejszych firm. Odłożenie w czasie zmian w prawie spowoduje, że sieci zdążą według starych reguł złożyć kolejne wnioski o zezwolenia na otwarcie aptek i jeszcze bardziej zdominują rynek kosztem indywidualnych farmaceutów. Każdego dnia znikają ponad dwie indywidualne apteki, a w ich miejsce powstają prawie trzy sieciowe — mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Konferencja prasowa NIA do obejrzenia dzięki uprzejmości portalu Farmacja.pl

— Część powstających obecnie aptek jest wymierzonych w to, żeby wykosić te, które istnieją. Coraz więcej z nich jest likwidowanych niemal codziennie. Druga sprawa to wywóz leków z Polski i znikanie potrzebnych leków, co się dzieje przez niby- -apteki, których powstaje bardzo dużo. Ta ustawa ma temu zapobiegać — mówił w środę w TVP Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

Źródło: farmacja.pl / mgr.farm

Udostępnij

Komentarze

pan_pigularz2017-02-09 12:22:45 February 09, 2017

Dzieje sie dzieje ;)

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj