REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 września 2019

Pół roku z systemem PLMVS – ani jednego fałszywego leku

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Główny Inspektor Farmaceutyczny podsumował półroczne działania fundacji KOWAL i systemu PLMVS. Dobrą informacją jest to, że od 9 lutego nie stwierdzono żadnego fałszywego leku w polskich aptekach.

W siedzibie GIF 3 września odbyło się spotkanie z przedstawicielami Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz Stowarzyszenia Importerów Równoległych.

Spotkanie miało na celu podsumowania pierwszego półrocza obowiązywania Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161 z 2 października 2015 r. Określiło szczegółowe zasady dotyczące zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach leków (czytaj również: KOWAL: Potrzebne zawieszenie stosowania kar na co najmniej 12 miesięcy).

REKLAMA

Zdaniem Głównego Inspektora bardzo istotną rolę pełni polski system weryfikacji autentyczności leków, nad którym czuwa fundacja KOWAL. Podkreślił też, że eliminacja sfałszowanych produktów leczniczych z rynku może być skuteczna dzięki ciągłemu doskonaleniu rozwiązań informatycznych oraz poprzez stałą edukację jego użytkowników. Jak się okazało, od momentu rozpoczęcia funkcjonowania systemu PLMVS w polskich aptekach i w punktach aptecznych nie pokazały się sfałszowane leki. W trakcie spotkania podsumowano działanie systemu – pokazano rozwiązane problemy oraz dalsze perspektywy rozwoju (czytaj również: Co oznaczają alerty w PLMVS? KOWAL wyjaśnia).

REKLAMA

Źródło: IK/GIF

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych