REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 27 grudnia 2019

Polfa Tarchomin chce dostarczać leki highly potent

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin, mówi dla 300Gospodarki, że dofinansowanie Polfy z budżetu państwa wspomoże przede wszystkim dostępność ważnych leków tzw. highly potent dla pacjentów. W tym celu powstaną nowa fabryka i dwie linie produkcyjne.

Przypominamy, że Polfa Tarchomin dostała zgodę rządu na dotację w wysokości 200 mln zł na budowę nowej fabryki leków (czytaj więcej: Polski rząd chce inwestować w Polfę Tarchomin).

Leki highly potent i liofilizacja

Zdaniem prezesa zarządu Polfy Tarchomin, jest to krok w stronę budowy bezpieczeństwa lekowego państwa. Nowa inwestycja ma zwiększyć dostępność leków dla polskich pacjentów (czytaj również: Bezpieczeństwo lekowe zapewnią tylko polskie koncerny). Przede wszystkim chodzi o leki ważne, tzw. highly potent, czyli leki onkologiczne i immunosupresyjne.

REKLAMA

To projekt unikalny na skalę europejską. Dotąd w Polsce nikt nie wytwarza leków z tej grupy. W Europie Środkowo-Wschodniej i na Zachodzie jest może kilka takich miejsc. To jest dobro rzadkie, bardzo drogie na etapie powstawania, ale też w utrzymaniu, a my będziemy je mieli na nasz krajowy użytek – dodaje J. Król.

REKLAMA

Druga linia produkcyjna ma służyć procesowi liofilizacji i tego w Polsce poza Polfą Tarchomin także nikt nie wykonuje. Taką metodą uzyskuje się leki do iniekcji m.in. ratujące życie. Liofilizowanie leków ma na celu m.in. zwiększenie stabilności leku, który później, po ponownym rozpuszczeniu w wodzie, może być np. dodany do kroplówek.

Nowe leki za 6 lat

Cały projekt wyniesie 308 mln zł (czytaj również: Polfa Tarchomin zainwestuje w nowe leki dzięki sprzedaży… działek). Na nową fabrykę i dwie linie produkcyjne, a także współpracujące z nimi laboratorium firma wyda 256 mln zł. Około 30 mln zł zostanie przeznaczonych na prace badawczo-rozwojowe nad lekami „highly potent”, które tam później będą produkowane. Za resztę będą sfinansowane usprawnienia energetyczne. Zatem Polfa we własnym zakresie dołoży 108 mln zł do dotacji budżetowej.

Nowy zakład produkcyjny ma ruszyć w 2023 roku. Jednak najpierw odbywa się walidacja zakładu, wytwarza się serie walidacyjne leków, ocenia się ich stabilność po 6 miesiącach, dopiero wtedy rusza proces ich rejestracji – tłumaczy Król. Firma chce sprzedawać leki zarówno w Polsce, jak i zagranicą. O wprowadzeniu nowych leków na rynek będzie można mówić w roku 2025.

Siłą leki generyczne

Przewidywana zdolność produkcyjna nowego zakładu to 800 tys. fiolek rocznie. – W pierwszej fazie celujemy w cztery nowe produkty – 3 onkologiczne i 1 immunosupresyjny w ramach własnej produkcji. Ten projekt zakłada także wytwarzanie kontraktowe, na potrzeby zewnętrznych zleceniodawców. Już teraz rozmawiamy z kilkoma zainteresowanymi firmami – opowiada prezes Zarządu.

Dodaje, że firma celuje w leki, którym w 2023 r. kończy się ochrona patentowa i z leków innowacyjnych staną się lekami generycznymi. Polfa Tarchomin to firma generyczna i nie chce porywać się na innowacje (czytaj również: Generyki i leki biopodobne – sektor, który potrzebuje wsparcia). Ponadto żadnej polskiej firmy farmaceutycznej nie stać na prawdziwą działalność innowacyjną.

Źródło: IK/300.gospodarka.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych