REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 października 2019

Polfa Tarchomin zainwestuje w nowe leki dzięki sprzedaży… działek

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa zamierzają sprzedać duże działki w Warszawie, by sfinansować inwestycje w nowe leki oraz ekspansję zagraniczną. TZF już sprzedało prawie 7 ha gruntów, na których powstanie około 1,1 tys. mieszkań na wynajem w ramach programu Mieszkanie+.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa (TZF) to ostatnia spółka zajmująca się produkcją leków, która pozostaje w rękach państwa. Swoją siedzibę TZF mają w Warszawie, na prawym brzegu Wisły. Tam produkowane są antybiotyki, leki CNS (działające na ośrodkowy układ nerwowy, m.in. psychotropy) i dermatologiczne, insulinę ludzką czy suplementy diety. Wokół zakładów znajdują się też liczne grunty, które firma zamierza w najbliższym czasie sprzedać (czytaj więcej: Produkcja cefalosporyn w Polfie Tarchomin pod znakiem zapytania?).

– W tym tygodniu PFR Nieruchomości kupił od TZF prawie 8 ha, na których powstanie około 1,1 tys. mieszkań na wynajem w ramach programu Mieszkanie+ – pisze Marcel Zatoński w Pulsie Biznesu.

REKLAMA

Nadal pozostaje jeszcze 70 ha gruntów. Na części z nich znajdują się też niewykorzystywane budynki, które są stopniowo wyburzane. TZF zamierzają sprzedać jeszcze około 30 ha.

REKLAMA

– Docelowo chcemy zostawić sobie około 40 ha, a resztę sprzedać pod przemysł, logistykę czy np. zajezdnię MZA. Bufor przestrzeni daje korzyści dla fabryki i okolicznych nowych inwestycji — mówi Jarosław Król, prezes TZF.

Antybiotyki i generyki

Ponad połowę przychodów TZF zapewniają antybiotyki, a prawie 30 proc. leki działające na ośrodkowy układ nerwowy. Spółka chce zwiększyć ich sprzedaż w kraju i za granicą, ale pracuje też nad poszerzeniem oferty produktowej (czytaj więcej: Polfa Tarchomin tłumaczy wycofanie leku),

— W perspektywie krótko— i średnioterminowej poszerzamy nasze portfolio dzięki pozyskiwaniu licencji na leki. W perspektywie średnioterminowej i długoterminowej opracowujemy i rozwijamy dossier własnych produktów generycznych. Obecnie w dziale badań i rozwoju pracujemy nad kilkunastoma takimi projektami z różnych obszarów terapeutycznych, m.in. z diabetologii, dermatologii, psychiatrii — mówi Małgorzata Stokrocka, dyrektor pionu badań i rozwoju, rozwoju biznesu i kontroli jakości w TZF.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa należą do firm farmaceutycznych produkujących leki generyczne oraz specjalistyczne. W perspektywie najbliższych pięciu lat na pewno się to nie zmieni. A to ze względu na zbyt wysokie koszty i zbyt długi czas rozwoju cząsteczek innowacyjnych. Firma szuka też innowacji technologicznych, m.in. pracuje nad nowymi formami podania znanych już leków. Zamierza również szerzej wykorzystać unikatowe na polskim rynku platformy technologiczne jak np. aerozolowe linie dermatologiczne i liofilizowane formy iniekcyjne.

85,7 proc. akcji TZF ma skarb państwa, resztę pracownicy. W ubiegłym roku spółka zainwestowała w modernizację 30 mln zł, w tym roku przeznaczy na nią około 20 mln zł. Jedną ze ścieżek pozyskania kapitału na rozwój może być też giełda. Przedstawiciele spółki podkreślają jednak, że na myślenie o niej jest za wcześnie.

Źródło: ŁW/Puls Biznesu

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych