REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 8 października 2018

Policja będzie ochraniać inspektorów farmaceutycznych podczas kontroli

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W najnowszym projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego, przygotowanym wspólnie prze Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Zdrowia, pojawia się zapis zobowiązujący państwowe organy do współpracy z inspekcją farmaceutyczną. Policja albo Straż Graniczna będą musiały pomagać inspektorom podczas kontroli w aptekach lub hurtowniach farmaceutycznych.

Pomysł obligowania Policji do współpracy z inspekcją farmaceutyczną podoba się Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

– Projektowany art. 123i prawa farmaceutycznego przewiduje, że policja oraz Straż Graniczna będą musiały pomagać inspektorom – czytamy w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej. – Gdy tylko pracownik inspekcji zawnioskuje do policji o pomoc w przeprowadzeniu kontroli, funkcjonariusze nie będą mogli odmówić.

Projektodawcy uzasadniają, że wprowadzenie takiego rozwiązania wynika z narastającego zjawiska blokowania inspekcji przez kontrolowanych, m.in. poprzez kierowanie gróźb wobec kontrolerów, fizyczne uniemożliwianie wstępu do pomieszczeń, w których prowadzona jest kontrolowana działalność, ograniczanie swobody poruszania się po kontrolowanych obiektach oraz utrudnianie przeprowadzenia poszczególnych czynności.

Pomysł ten nie podoba się jednak Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gazeta Prawna dotarła do pisma podpisanego przez wiceministra Krzysztofa Kozłowskiego. Wynika z niego, że lepszym rozwiązaniem by było, aby decyzję o potrzebie zaangażowania funkcjonariuszy podejmowali decydenci w policji, a nie inspektor farmaceutyczny. Kozłowski sugeruje również, by udzielenie pomocy przez policję nie było obligatoryjne. Formacja ta nie służy przecież jedynie ochronie inspektorów farmaceutycznych. Tym bardziej gdy nie ma podstaw do uznania, że dana kontrola będzie ryzykowna.

Kozłowski wskazuje na jeszcze jeden problem. Otóż inspektorzy często nie mogą skontrolować hurtowni lub apteki, gdyż te są zamknięte i zabezpieczone np. kłódką. W założeniu resortu sprawiedliwości, policjanci mieliby m.in. sforsować tego typu przeszkody. Sęk w tym, że – jak wskazuje minister Kozłowski – brakuje do tego podstawy prawnej.

Wspomniany art. 123j zwiera również zapisy zgodnie z którymi wszystkie instytucje państwowe i samorządowe są obowiązane w zakresie swojego działania do współpracy z organami Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej przy wykonywaniu przez te organy ustawowych zadań, w szczególności do przekazania posiadanych dokumentów, danych lub informacji.

To zaś oznacza m.in. uprawnienie dla inspekcji do zapoznawania się z materiałami śledztw prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Centralnego Biuro Antykorupcyjne, a także wgląd w dokumentację skarbową, w której posiadaniu będzie Krajowa Administracja Skarbowa.

Źródło: Gazeta prawna

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych