Policja pomyliła technika farmaceutycznego z farmaceutą | farmacja.pl

Policja pomyliła technika farmaceutycznego z farmaceutą

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-04-11 13:08:13 /

Kilka dni temu szczycieńscy policjanci zatrzymali 32-letnią pracownicę apteki, podejrzaną o podrabianie recept. Biuro prasowe policji podało wtedy, że kobieta jest farmaceutką. Okazuje się jednak, że z wykształcenia jest technikiem farmaceutycznym.

O sprawie pisaliśmy 3 kwietnia w oparciu o informację prasową Warmińsko-Mazurskiej Policji ("Farmaceutka podrabiała recepty na leki deficytowe"). Po tej publikacji nasza redakcja otrzymała informację, poddającą w wątpliwość wykształcenie kobiety i uprawnienie do nazywania jej farmaceutką.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o izbach aptekarskich, tytuł zawodowy „farmaceuta” podlega ochronie prawnej i mogą się nim posługiwać wyłącznie osoby, które ukończyły co najmniej pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej i uzyskały tytuł magistra farmacji. Mianem "aptekarza" określa się z kolei farmaceutę wykonującego zawód w aptece, punkcie aptecznym lub hurtowni farmaceutycznej.

Poprosiliśmy zespół prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie o rozwianie tych wątpliwości. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że zatrzymana kobieta w rzeczywistości posiada wykształcenie technika farmaceutycznego.
- W naszej informacji prasowej użyliśmy wobec tej osoby określenia „farmaceutka” z uwagi na powszechne stosowanie takiej nazwy zawodu pracowników aptek - pisze w liście do mgr.farm mł. asp. Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

Przypomnijmy, że kobiecie udało się wprowadzić do obiegu kilkanaście podrobionych recept. Policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą zabezpieczyli w aptece oraz w jej mieszkaniu gotowe druki oraz recepty in blanco. 32-latka usłyszała jedenaście zarzutów, do których się przyznała. Za podrabianie i przerabianie dokumentów grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie odmówiła nam udzielenia informacji o nazwach leków, na które były wystawiane sfałszowane recepty.

- W odniesieniu do pytań dotyczących rodzajów leków na jakie wystawiane były fałszywe recepty a także o skalę finansową oszustwa, to zagadnienia, które objęte są postępowaniem przygotowawczym przeciwko wymienionej osobie. To powoduje, że na tym etapie prowadzonego postępowania nie możemy udzielać szczegółowych informacji - pisze mł. asp. Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie / mgr.farm

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj