REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 22 lutego 2019

Polski farmaceuta w Szwecji – dlaczego warto wyjechać i jak się przygotować?

Polscy farmaceuci, którzy pracują w szwedzkich aptekach, nie mają wątpliwości – to drugi biegun. I nie mają tutaj na myśli wyłącznie zarobków, poziomu życia czy mentalności mieszkańców tego kraju. Odnosi się to również do samych aptek i pracy farmaceutów.

Dlaczego Szwecja?

Choć od lat zdecydowanie najpopularniejszymi kierunkami emigracji zawodowej polskich farmaceutów są takie kraje, jak Anglia, Irlandia czy Niemcy, to coraz częściej na tej liście pojawia się także Szwecja. Trudno się dziwić. Choć kraj ten położony jest po drugiej stronie Bałtyku, to samolotem można dostać się do niego w niecałą godzinę. Z kolei farmacja.hr szukając farmaceutów do pracy w Szwecji, zapewnia wszelką pomoc w rekrutacji i nauce języka szwedzkiego.

Od zawsze miałem marzenie, żeby pracować zawodowo za granicą. Wśród szerokiego kręgu krajów mnie interesujących była również Szwecja – mówi Damian Leszczyński, który mieszka i pracuje w tym kraju już ponad pół roku. – W pewnym sensie można powiedzieć, że poszedłem na łatwiznę, bo z moich obserwacji wynika, że oferty pracy z tego kraju w największym stopniu ułatwiają przeprowadzkę. Bardzo często oferuje się naukę języka, dodatkowe pieniądze na akomodację i podróż. Tak było również w moim przypadku.

REKLAMA

Damian był jednym z farmaceutów, którzy wzięli udział w rekrutacji prowadzonej przez agencję Farmacja.hr. Jednym z elementów przygotowań do wyjazdu był intensywny kurs językowy. W pierwszym etapie należało wziąć udział w szkoleniu online przez Skype’a, organizowanym przez firmę współpracującą z Farmacja. hr. W jego trakcie klarują się dalsze losy kandydatów i konkretyzuje się oferta pracy. Po podpisaniu kontraktu, załatwiane są też wymagane dokumenty, w czym merytorycznie cały czas pomaga agencja Farmacja.hr.

REKLAMA

Wyjazd szkoleniowy za granicę.

To była przygoda sama w sobie. Można powiedzieć, że to był taki mój mały Erasmus, gdyż miałem okazję poznać farmaceutów z całej Europy, którzy, tak jak ja, zdecydowali się na pracę w Szwecji. Cały czas utrzymujemy ze sobą kontakt i myślę, że to również było dużym, choć może trochę nieoczekiwanym, plusem podpisania kontraktu – wspomina Damian.

Podobnego zdania jest też Aleksandra, która o podjęciu pracy w tym kraju zdecydowała kilka miesięcy temu.

Kurs wyjazdowy to, pomimo intensywności, trochę jak wakacje. Jest mnóstwo pozytywnych aspektów tego, że znaleźliśmy się w Belgradzie. Po pierwsze: w szkole poznajemy osoby z różnych części Europy, inne punkty widzenia inne światy. Poza szkołą poznajemy nowe miasto i nową kulturę. Mnie osobiście zachwycają Serbowie, są bardzo podobni do nas Polaków, ale mają więcej słońca, więc częściej się uśmiechają – przekonuje farmaceutka. – Belgrad sam w sobie ma do zaoferowania bardzo dużo atrakcji, a Serbia jako kraj – piękną przyrodę i jeszcze więcej atrakcji. Myślę, że najlepszym aspektem tego wyjazdu jest złapanie oddechu po pracy w Polsce i naładowanie akumulatora przed wyzwaniami, które czekają na nas w Szwecji.

Aleksandra początkowo była przekonana, że opanowanie języka na poziomie C1 (wcześniej było to A1) w ciągu 3 miesięcy, podczas których trwa kurs za granicą, jest niemożliwe.

Pisząc to pod koniec kursu, wiem, że byłam w błędzie – przyznaje farmaceutka. – To naprawdę nie jest takie trudne jak się wydaje. Szwedzki przeraża, ponieważ brzmi dziwnie. Początki są prawdziwym szokiem w wymowie, dowiadujemy się o dziwnych samogłoskach, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, ale gramatyka jest prosta. Każdy, kto opanował 15 czasów po angielsku, będzie pozytywnie zaskoczony jak prosty jest język szwedzki – przekonuje Aleksandra.

Kurs językowy jest intensywny i wymaga systematyczności oraz uporu. Momentami pojawiają się zmęczenie oraz demotywacja, ale i one z czasem ustępują. Zdaniem Aleksandry kluczem do sukcesu jest systematyczna praca.

Na szczęście formuła kursu jest tak zaprojektowana, że to się po prostu dzieje samo. Na etapie poziomu B2 dużą pomocą są szwedzkie radio w Internecie i szwedzki Youtube – podpowiada farmaceutka.

Jej przygoda z pracą w szwedzkiej aptece rozpoczęła się od… bułek cynamonowych i kryminałów.

Wśród moich przyjaciół i rodziny powszechnie wiadomo, że jestem uzależniona od szwedzkich kryminałów. Czytam je hurtowo od momentu, kiedy wpadła mi w ręce pierwsza książka Stiega Larssona, a potem Camilli Läckberg. Bohaterka tej serii bardzo często jada bułki cynamonowe.

To wzbudziło jej ciekawość do tego stopnia, że bardzo chciała się przekonać na własnej skórze, co to właściwie jest. I to był też powód jej pierwszej podróży do Szwecji, którą odbyła promem z Gdyni do Karlskrony. Po bułki…

Niedorzeczne, prawda? Ale kiedy już tam dotarłam, zobaczyłam „typically swedish domki” i na własnej skórze doświadczyłam, co to znaczy naprawdę wolny człowiek, stwierdziłam, że warto rozważyć przeprowadzkę w przyszłości – opowiada farmaceutka. – W tym roku minęło 13 lat od przeczytania tej pierwszej książki, która zasiała „szwedzkie ziarenko” w mojej świadomości. Wyjazd do Szwecji to najzwyczajniej na świecie finał procesu: marzenie/plan/ realizacja. Polecam każdemu.

Kurs językowy to jeden z kilku etapów przeprowadzki do Szwecji. Dla Damiana znacznie trudniejszym wyzwaniem okazało się znalezienie mieszkania.

To jest problem dotyczący całego kraju, a w szczególności dalekiej północy, gdzie obecnie pracuję – przekonuje farmaceuta. – Na szczęście nikt nie pozostawił mnie z tym samego. Miałem wsparcie ze strony firmy, a także kierowniczki mojej apteki. Poszukiwania rozpocząłem, zanim przyleciałem do Szwecji i ostatecznie, tak jak każdy z zatrudnionych wraz ze mną farmaceutów, udało mi się znaleźć odpowiednie miejsce.

Damian mieszka i pracuje w… Laponii. Jak przyznaje, ta lokalizacja jest jedną z tych rzeczy, które sobie najbardziej ceni w obecnej sytuacji życiowej. Bo w końcu kto nie chciałby mieszkać w ojczyźnie Świętego Mikołaja?

Szczerze mówiąc, musiałem trochę ukrywać mój entuzjazm w trakcie rozmowy o pracę, kiedy dowiedziałem się, że mam szansę mieszkać w Laponii – przyznaje półżartem farmaceuta.

W nowym miejscu został przyjęty bardzo serdecznie. W aptece, gdzie pracuje, połowa zatrudnionego personelu pochodzi z krajów innych niż Szwecja, więc to doskonałe środowisko dla nowo przybyłych, idealnie nadające się do płynnego zaaklimatyzowania.

Szwedzka apteka.

Praca w szwedzkiej aptece różni się od tej w Polsce. Inny asortyment, oczekiwania pacjentów, system pracy czy warunki finansowe. Zaskoczeniem może być chociażby to, że w aptekach sprzedaje się również leki i produkty medyczne przeznaczone wyłącznie dla zwierząt. Różnic jest jednak więcej…

Z tych bardziej interesujących różnic mógłbym wymienić obecność tzw. antykoncepcji awaryjnej czy innych preparatów zarejestrowanych jako leki w strefie samoobsługowej. Poza tym w całej aptece jest tylko jedna „wysepka” z suplementami diety – mówi Damian.

Poza tym w szwedzkich aptekach funkcjonuje system etykiet, które nakleja się na opakowania leków indywidualnie dla każdego pacjenta. Zawierają one między innymi dozowanie zalecone przez lekarza, nazwę leku znajdującego się na recepcie i ewentualnego zamiennika oraz inne przydatne informacje.

Według mnie jednak największą różnicą jest zdecydowana przewaga liczebna recept elektronicznych nad tradycyjnymi. W Polsce każda apteka musi posiadać zajmujące sporą przestrzeń archiwum recept. Natomiast w Szwecji wystarczy niewielki kartonik – wyjaśnia Damian.

To, co jednak łączy pracę farmaceutów w obu krajach, to podstawowe zadanie tego zawodu, a więc pomoc pacjentom. W Szwecji obsługa pojedynczego pacjenta, ze względu na wspomniane etykiety, zajmuje więcej czasu, ale zdaniem Damiana dzięki temu można bardziej swobodnie rozmawiać i udzielać porad. Co ciekawe, w szwedzkiej aptece farmaceuta, w trakcie obsługi pacjenta, na ogół… siedzi.

Myślę, że jest to coś, co doceni każdy farmaceuta – przekonuje Damian i zapewnia, że to tylko fragment ogólnego komfortu pracy w Szwecji, który przejawia się również w rozwiązaniach systemowych, np. w formie półgodzinnego lub godzinnego lunchu (trzeba jednak zaznaczyć, że nie wlicza się on do godzin pracy), 25 dni urlopu (w jego przypadku w Polsce było to 20 dni), bardzo dobrych zarobków nawet jak na szwedzkie standardy. – W kwestiach finansowych nie mogę absolutnie narzekać. Mój poziom życia znacząco wzrósł w porównaniu do polskich warunków. W niedalekiej przyszłości są również perspektywy podwyżek.

Szwecja to nie tylko pod względem aptekarstwa „drugi biegun”, ale również w innych kwestiach. Jeżeli chodzi o rolę i znaczenie farmaceuty, to w Szwecji i Polsce panują aktualnie odwrotne trendy.

W Polsce powoli wprowadzamy opiekę farmaceutyczną, mamy tzw. aptekę dla aptekarza, natomiast w Szwecji od kiedy w 2009 r. apteki przestały być państwowe, zauważa się silne tendencje nastawione bardziej na sprzedaż – wyjaśnia Damian. – Wciąż jednak rozmowa z pacjentem trwa tu znacznie dłużej niż w Polsce. Jestem w stanie przekazać znacznie więcej informacji, zadać więcej pytań i skontrolować brane przez pacjentów leki. Szwedzi są przyzwyczajeni do tej bardziej doradczej niż w Polsce roli farmaceuty.

Z drugiej strony receptura apteczna – w Polsce nadal funkcjonująca i rozwijająca się – w Szwecji jest ograniczona do przygotowywania zawiesiny antybiotykowej. W praktyce sprowadza się zatem wyłącznie do dolania wody oczyszczonej do przygotowanego w szklanej butelce proszku i wstrząsania aż do otrzymania zadowalającej wielkości cząsteczek zawiesiny.

Na wszystkich chętnych farmaceutów czekają kolejne wakaty w szwedzkich aptekach. Myślisz o rewolucji w swoim życiu i wyjeździe? Nie myśl – działaj i skontaktuj się z farmacją.hr.

Bibliografia:
Łukasz Waligórski, MGR.FARM. nr 6/2018

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. w życie weszły przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania zasad świadczenia usług do nowych regulacji.

Zmianie uległy przepisy, na podstawie których przetwarzane będą dane osobowe w Serwisach prowadzonych przez farmacja.net sp. z o. o.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1) (dalej „RODO”) informujemy, iż:

 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest farmacja.net spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Józefowie, adres: Piaskowa 52, 05-420 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000467979, REGON 146752729, NIP: 797-205-17-73 (dalej „Administrator”);
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  1. realizacji usług świadczonych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt b) RODO (w celu wykonania umowy),

  2. przesyłania wiadomości marketingowych produktów i usług własnych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt f) RODO (prawny interes Administratora),

  3. wysyłania informacji handlowych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana),

  4. wykonywanie połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana)

 1. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą podmioty zewnętrzne przetwarzające dane w imieniu Administratora na podstawie umów powierzenia (np. hostingodawca).

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do Google LLC w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską.

 3. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres realizacji usług świadczonych przez Administratora oraz przez okres wynikający z przedawnienia roszczeń, praw konsumenta, prowadzenia księgowości czy innych uprawnień w tym zakresie;

 4. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Administratora, przysługują Pani/Panu określone uprawnienia:

 1. ma Pani/Pan prawo do informacji, jakie dane osobowe dotyczące Pani/Pana przetwarzane są przez Administratora oraz do otrzymania kopii tych danych (tzw. prawo dostępu). Wydanie pierwszej kopii danych jest darmowe, za kolejne Administrator może naliczyć opłatę;

 2. jeżeli przetwarzane dane staną się nieaktualne lub niekompletne (lub w inny sposób niepoprawne) ma Pani/Pan prawo zażądać ich sprostowania;

 3. w pewnych sytuacjach może Pani/Pan zwrócić się do Administratora o usunięcie swoich danych osobowych, tj. kiedy dane przestaną być potrzebne Administratorowi do celów, o których Panią/Pana informował; kiedy cofnie Pani/Pan zgodę na przetwarzanie danych (o ile Administrator nie ma prawa przetwarzać danych na innej podstawie prawnej); jeżeli do przetwarzania doszłoby niezgodnie z prawem; albo jeśli konieczność usunięcia danych wynika z obowiązku prawnego Administratora;

 4. w przypadku, gdy Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez Administratora na podstawie udzielonej zgody na przetwarzanie albo w celu wykonania umowy zawartej z Administratorem, ma Pani/Pan prawo przenieść swoje dane do innego administratora;

 5. Administrator przetwarza Pani/Pana dane osobowe m.in. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jego produktów i usług. Podstawą takiego przetwarzania jest tzw. „prawnie uzasadniony interes administratora”. W przypadku takiego przetwarzania ma Pani/Pan możliwość wyrażenia sprzeciwu. W konsekwencji Administrator przestanie przetwarzać Pani/Pana dane osobowe w opisanym wyżej celu;

 6. aby przetwarzać dane w niektórych celach związanych ze swoją działalnością Administrator poprosił Pani/Pana o zgodę. Zgoda ta może być w dowolnym momencie cofnięta w wiadomości mailowej wysłanej do Administratora. Będzie to miało ten skutek, że przetwarzanie, które dokonane zostało przed cofnięciem zgody nie przestanie być zgodne z prawem, natomiast po cofnięciu zgody Administrator nie będzie przetwarzał danych w celach, dla których zgoda była wyrażona;

 7. jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzane dane osobowe są nieprawidłowe, przetwarzanie jest niezgodne z prawem lub Administrator nie potrzebuje już określonych danych albo kiedy wniesie Pani/Pan sprzeciw wobec przetwarzania, może Pani/Pan także zażądać, aby przez określony, potrzebny czas (np. sprawdzenia poprawności danych lub dochodzenia roszczeń) Administrator nie dokonywał na danych żadnych operacji, a jedynie je przechowywał;

 1. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO;

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany (w tym w formie profilowania), jednakże nie będzie to wywoływać wobec Pani/Pana żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Pani/Pana sytuację.

 3. Profilowanie danych osobowych polega na przetwarzaniu Pani/Pana danych (również w sposób zautomatyzowany), poprzez wykorzystywanie ich do oceny niektórych informacji o Pani/Panu, w szczególności do analizy lub prognozy osobistych preferencji oraz zainteresowań.

 1. podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy z Administratorem. Jest Pani/Pan zobowiązana do ich podania a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości świadczenia usług przez Administratora.

 2. Osobą kontaktową w sprawach ochrony danych osobowych w Farmacja.net Sp. z o. o. jest Inspektor Ochrony Danych dostępny pod adresem e-mail: iod@farmacja.net.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz

PILNE!

ZAMKNIJ