Polski robot przygotuje leki w szpitalach

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-12-08 07:50:00 /

Czy robot przygotowujący leki w szpitalu może okazać się rozwiązaniem problemu braku pielęgniarek? Łódzcy startupowcy uważają, że tak i promują swój UnitDoseOne. Projekt wart 5 mln zł ma być ukończony w czerwcu przyszłego roku.

Jak ma działać UnitDoseOne? Po tym jak lekarz przepisze pacjentowi leki, system zbierze te dane z systemu informatycznego szpitala i określi, jakie leki i w jakich dawkach będą potrzebne. Potem sprawdzi stany magazynowe w systemie UnitDoseOne, a gdy czegoś może na dany dzień zabraknąć, zgłasza, że do urządzenia trzeba zapakować dodatkowe dawki.

Farmaceuta podaje leki do urządzenia, otwierając pudełko. System skanuje kod kreskowy oraz weryfikuje prawidłowość podania leku poprzez system wizyjny. Może rozpoznać farmaceutyk po kształcie, kolorze czy rozmiarze. Już na tym etapie mamy oszczędności dla szpitala w związku z uszczelnieniem procesu wydawania leków i zmniejszamy niebezpieczeństwo dla pacjentów, ponieważ mamy potwierdzenie zapakowania, a później wydania właściwego leku. Następnie urządzenie pakuje leki do kaset, w każdej jest tylko jeden rodzaj. To takie tymczasowe magazynki, które umieszczane są w szafach dystrybucyjnych. Kolejno program dobiera z danej szafy leki dla konkretnych pacjentów i łączy je w zestawy na daną porę podania czy cały dzień. Zatem rola farmaceuty w procesie sprowadza się do początkowej, prawidłowej identyfikacji leku, a pielęgniarki do pobrania go z urządzenia i dostarczenia pacjentowi.

- Dopiero robimy pilotaż w Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi, ale opierając się na statystykach, oszczędzamy na kradzieżach, przeterminowaniu czy złym podaniu od 7 do 30 proc. budżetu lekowego w szpitalu, średnio między 10 a 15 proc. Do tego dochodzi oszczędność czasu pracy pielęgniarek, ponieważ system jest wysoce zautomatyzowany i wykonuje za nie wiele żmudnych czynności, pozostawiając więcej czasu na opiekę nad pacjentem. Z kolei farmaceuta w takim układzie przestaje być magazynierem, a może aktywnie włączyć się w pomoc pacjentom, stając się farmaceutą klinicznym - twierdzi Stanisław Radomiński, wiceprezes i wspólnik startupu Quizit.
Jego zdaniem rozwiązanie to optymalizując pracę powoduje, że znika problem braku pielęgniarek w szpitalu. Urządzenie pakujące dla 200-łóżkowego szpitala to koszt około 1 mln zł.

- Wszystko zależy od konfiguracji, bardziej skomplikowane rozwiązanie może kosztować kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów złotych, a koszt zależny jest między innymi od ilości maszyn, które musimy wstawić do szpitala - twierdzi Radomiński. - To są bardzo duże kwoty, ale pracujemy też nad ofertą wynajmu zestawu. Firmy leasingowe są tym zainteresowane, ze względu na małe ryzyko, ponieważ taki system można przenosić między szpitalami. Jeżeli chodzi o sektor publiczny, to obserwujemy rosnące zainteresowanie projektem nie tylko wśród dyrektorów szpitali, ale także marszałków województw oraz Ministerstwa Zdrowia.

Podobny, w pełni zautomatyzowany produkt mają trzy firmy na świecie, jedna amerykańska i dwie europejskie. Jedna z nich próbuje swoich sił na rynku polskim. Tego typu rozwiązania są bardzo drogie. W Sosnowcu szpital wydał ok. 6 mln zł na taki system, w Ameryce w jednym ze szpitali funkcjonuje rozwiązanie o wartości kilkunastu milionów dolarów. Trzeba dodać, że nawet w USA, w pełni zautomatyzowane systemy selekcji i podawania leków są rzadkością. Powszechne są tam za to półautomatyczne systemy, wspierające ręczną dystrybucję leków, które nie rozwiązują jednak wielu problemów, które daje system w pełni zrobotyzowany.

Więcej na ten temat w wywiadzie na stronach Rzeczpospolitej.

Źródło: rp.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ