REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 9 października 2019

Pomorskie: na 176 aptek całą dobę działa tylko 15

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował dane dotyczące pomorskiego sektora medycznego. Pochylił się także nad rynkiem farmaceutycznym. Okazuje się, że większość aptek jest w rękach prywatnych przedsiębiorców.

Z raportu Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2018 roku 724 apteki oraz 45 punktów aptecznych prowadziło obrót detaliczny lekami. Niemal wszystkie apteki ogólnodostępne (99,2%) należały do prywatnych właścicieli. W końcu 2018 roku w województwie pomorskim funkcjonowały 724 apteki ogólnodostępne (o 21 mniej niż przed rokiem), w tym 83,7% w miastach – wynika z raportu.

Problem z dyżurami i dostępnością leków

Praca jednej apteki i punktu aptecznego statystycznie obejmowała w ubiegłym rok przeszło 3 tys. mieszkańców. Oznacza to spadek liczby aptek ogólnodostępnych o 2,8% (czytaj również: „Prywatne apteki oferują znacznie niższe wynagrodzenie niż korporacje aptekarskie”). – Dostępność w miejskich aptekach jest na pewno w pełni satysfakcjonująca. Mieliśmy pewnego rodzaju przesyt, ale dzięki wprowadzonej ustawie w większych miejscowościach już nie pojawiają się nowe apteki, a ruch został przekierowany na wieś i do mniejszych miasteczek. Na pomorskiej wsi ta dostępność jest na pewno o wiele mniejsza, jednak ciągle satysfakcjonująca, zwłaszcza w dobie poprawy komunikacji drogowej – powiedział mgr farm. Andrzej Denis, rzecznik prasowy Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

REKLAMA

Na Pomorzu funkcjonuje 176 aptek, które dyżurują także nocą, natomiast jedynie 15 podmiotów prowadzi dyżury stałe. Denis dodał, że istnieje problem finansowania dyżurów aptecznych w mniejszych miejscowościach (czytaj więcej: Dyżury aptek: misja czy obowiązek?). Jego zdaniem ta kwestia powinna zostać rozwiązana systemowo. Inną kwestią są zasoby aptek. Specjaliści informują, że po wakacyjnym kryzysie związanym z brakiem leków cały czas odnotowuje się wahania dostępności, np. metforminy.

REKLAMA

Więcej wizyt lekarskich

Ponadto z danych Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku na terenie województwa pomorskiego udzielono przeszło 19 tys. porad ambulatoryjnych. Tym samym odnotowano wzrost wizyt o 2,7%. Pacjenci na Pomorzu mieli do dyspozycji 1113 przychodni i 225 praktyk lekarskich.

W obu przypadkach zdecydowana większość, a dokładniej prawie 80% podmiotów medycznych działało w miastach. Trendy zmierzają w dobrym kierunku, jednak eksperci cały czas ostrzegają, że dostępność oferty zdrowotnej jest niesatysfakcjonująca.

Źródło: IK/plus.dziennikbaltycki.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych