REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 marca 2019

Poseł o obowiązkowej obecności farmaceutów w aptekach

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

„Uważam, że w aptece powinien być tylko jeden kierownik, a farmaceuci są w pełni wykwalifikowani do pracy w aptece. Jeśli będzie konieczność, zmienimy przepisy” – zapowiada poseł PiS Paweł Rychlik, z zawodu farmaceuta.

Naczelny Sąd Administracyjny jednym swoim wyrokiem wywołał ogromne zamieszanie na rynku aptecznym. Odrzucił on skargę kasacyjną przedsiębiorcy prowadzącego aptekę, w której stwierdzono szereg uchybień. Jedno z nich polegało na braku obecności w aptece farmaceuty, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne. Zdaniem przedsiębiorcy inspekcja farmaceutyczna dopuściła się nadinterpretacji przepisów w tym zakresie. Uważał, że w godzinach czynności apteki faktycznie powinien być w niej obecny farmaceuta. Jednak jego zdaniem nie musi on mieć 5-letniego stażu pracy lub 3-letniego w przypadku posiadania specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej. Sąd nie podzielił tej opinii (czytaj więcej: W aptece musi zawsze być farmaceuta z uprawnieniami kierownika).

– Wychodzi więc na to, że w aptece zawsze musi być ktoś z kompetencjami kierownika. Tyle że od co najmniej dekady aptek jest wiele, a farmaceutów mało. W efekcie ścisłe stosowanie się przez przedsiębiorców oraz inspekcję farmaceutyczną do art. 92 ustawy oznaczałoby, że jedną trzecią placówek w kraju należałoby zamknąć – pisze Patryk Słowik w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej (czytaj więcej: Ponad 6 tys. magistrów farmacji stało się nieprzydatnych?).

REKLAMA

Reakcja samorządu aptekarskiego

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, twierdzi, że ta sytuacja uderzy w młodych farmaceutów. Samorząd już otrzymuje sygnały, iż właściciele aptek rezygnują ze stażystów.

REKLAMA

– 6 tys. magistrów farmacji stało się systemowo nieprzydatnych: nie mogą sami zostać w aptece, lepiej więc zatrudnić technika, bo jest tańszy. Po drugie, doświadczonych farmaceutów na rynku brakuje, dlatego trzymając się ściśle litery prawa, należy zamknąć ok. 5 tys. aptek – dodaje Tomków.

Na sytuację zareagowała Naczelna Izba Aptekarska, która wydała w tej sprawie stanowisko. Jej zdaniem każdy aptekarz posiadający prawo wykonywania zawodu może samodzielnie wykonywać czynności zawodowe w aptece. NIA zapowiedziała, że jeśli będzie taka potrzeba wystąpi o pilną nowelizację przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne, określając zasady zastępowania kierownika apteki oraz wymóg obecności farmaceuty w aptece w czasie jej czynności (czytaj więcej: NIA: Kontrowersyjny przepis trzeba zmienić. Każdy farmaceuta jest potrzebny…).

– Uważam, że w aptece powinien być tylko jeden kierownik, a farmaceuci są w pełni wykwalifikowani do pracy w aptece. Jeśli będzie konieczność, zmienimy przepisy – zapowiada w Super Expressie poseł PiS Paweł Rychlik, z zawodu farmaceuta (czytaj więcej: Farmaceuta w Sejmie! Paweł Rychlik został posłem…).

Źródło: ŁW/SE.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych