REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 czerwca 2018

Poseł o problemie z opodatkowaniem sieci aptecznych

Artykuł pochodzi z serwisu

Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pyta Minister Finansów o przyczyny odprowadzania przez sieci apteczne tak niewielkich podatków w porównaniu z ich dochodami i apeluje o wnikliwą analizę rynku aptekarskiego w Polsce.

Poseł zwraca uwagę, że małe apteki nie mają możliwości stosowania podobnych praktyk, przez co konkurencja sieciami aptek jest dla nich utrudniona. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Na początku maja br. na łamach publikacji dziennika „Rzeczpospolita” podano do opinii publicznej informację o tym, że największe sieci apteczne odprowadzają wyjątkowo niskie podatki w stosunku do ich dochodów (czytaj więcej: Czy sieci aptek sztucznie generowały straty?).

– Zgodnie z treścią artykułu prasowego osiem największych firm prowadzących sieci apteczne zapłaciło za 2016 r. w sumie tylko 7,1 mln zł podatku CIT. To bardzo niewiele w porównaniu z osiągniętymi przez nie przychodami wynoszącymi 9,3 mld zł – pisze poseł Kostuś. – Co więcej, jak wynika z analizy „Rzeczpospolitej”, w poprzednich latach przy podobnych przychodach spółkom tym udawało się osiągać większe dochody (od których odprowadzany jest podatek), większe były też ich zobowiązania wobec budżetu państwa.

Poseł zwraca uwagę, że taka sytuacja wywołuje zaniepokojenie i wyraźny sprzeciw środowiska aptekarskiego i cytuje słowa Marcina Wiśniewskiego, szefa Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, który stwierdza, że od lat dokonuje się cichy desant sieci aptecznych na polski rynek apteczny, a omijanie podatków jest celem i zarazem sposobem na przejmowanie rynku.

– Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pani Minister z prośbą o wnikliwą analizę rynku aptekarskiego w Polsce. Wydaje się, że firmy, stosując optymalizację podatkową, mogły doprowadzić do uszczuplenia dochodów budżetu państwa. Jest to sytuacja o tyle niepokojąca, że małe apteki nie mają możliwości stosowania podobnych praktyk, przez co konkurencja z ogromnymi podmiotami zrzeszającymi setki punktów aptecznych jest dla nich jeszcze bardziej utrudniona – pisze Tomasz Kostuś.

Poseł zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  • Z czego wynika fakt, że sieci apteczne odprowadzają tak niewielkie podatki w porównaniu z ich dochodami?
  • Czy Ministerstwo Finansów dopatruje się w działalności sieci aptecznych postępowania mającego na celu wykazania możliwie najmniejszych dochodów, a w konsekwencji ograniczenia ich opodatkowania?
  • Czy resort planuje podjęcie działań zmierzających do zniwelowania tego zjawiska?

Źródło: sejm.gov.pl

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych