Poseł PO popiera zmiany na rynku aptecznym | farmacja.pl

Poseł PO popiera zmiany na rynku aptecznym

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-02-02 09:03:48 /

Tomasz Kostuś to poseł Platformy Obywatelskiej, który wyraził publiczne poparcie dla projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego autorstwa posłów PiS. Jego zdaniem projekt wprowadza mechanizmy, które zagwarantują właściwą hierarchię realizacji celów apteki.

- Powierzenie prowadzenia aptek farmaceutom, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz ustalone i skodyfikowane zasady etyki zawodowej spowoduje, że zawsze zadanie ochrony zdrowia publicznego będzie realizowane przez apteki jako priorytetowe, a jakiekolwiek inne jej aktywności nie będą negatywnie wpływać na jakość usług farmaceutycznych - czytamy w liście posła Kostusia do aptekarzy.

Polityk zauważa, że projekt ustawy, nie znosząc zasady, że apteki prowadzą przedsiębiorcy, wprowadza konstrukcje i mechanizmy, które zagwarantują właściwą hierarchię realizacji celów apteki.
- Aktualnie obowiązujący powszechny system zaopatrywania świadczeniobiorców w leki refundowane nie funkcjonuje prawidłowo, praktycznie wszystkie apteki indywidualne prowadzone przez farmaceutów są dyskryminowane w zakresie dostępu do leków, w szczególności leków refundowanych - pisze poseł PO. - Przez wiele lat podmioty prowadzące obrót hurtowy, za pośrednictwem swoich (dwie największe hurtownie posiadają własne sieci aptek) lub współpracujących sieci aptek, pod pozorem troski o dobro pacjenta, wyłudzały z Narodowego Funduszu Zdrowia znaczne kwoty, jakie na leki refundowane wykładało Państwo.

Poseł Tomasz Kostuś zauważa, że takie działania spowodowały, iż apteki należące do dużych sieci oferowały pacjentom znacznie niższe ceny leków, co z kolei skutkowało stałym zwiększaniem ich udziału na rynku usług farmaceutycznych. Przykładami takich praktyk była prowadzona w aptekach sieciowych sprzedaż leków za 1 grosz.

Źródło: NIA

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj