REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 lipca 2018

Posłowie obawiają się sprzedaży wysyłkowej leków na receptę. Będą zmiany…

Artykuł pochodzi z serwisu

Jednym z punktów obrad podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu było sprawozdanie z prac Komisji Zdrowia nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Kilkoro posłów podzieliło się w jego trakcie swoimi obawami dotyczącymi wprowadzonej w zaskakujący sposób możliwości wysyłkowej sprzedaży leków na receptę do osób niepełnosprawnych. Zapowiedzieli zgłoszenie poprawek do ustawy w tej sprawie…

Wątpliwości posłów próbował rozwiewać wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który jednocześnie zdradzał też szczegóły i pomysły na dalsze doprecyzowanie kontrowersyjnych przepisów. (fot. sejm.gov.pl)

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek Komisja Zdrowia pracowała nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. To projekt, którego celem jest wdrożenie rozwiązań umożliwiających funkcjonowanie w Polsce e-recepty czy Internetowego Konta Pacjenta. Tuż przed posiedzeniem zgłoszono kilkanaście stron poprawek – w tym kilka dotyczących ustawy Prawo farmaceutyczne. Większość zgłosił poseł PiS – Tomasz Latos. On też był autorem poprawki, która dotyczyła wprowadzenia do artykułu 68 ustawy Prawo farmaceutyczne zapisów dopuszczających prowadzenie przez apteki i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży leków wydawanych na receptę. Co ciekawe ma ona być możliwa tylko w sytuacji gdy leki te przepisano osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności (czytaj więcej: Leki na receptę będą dostępne w sprzedaży wysyłkowej? Zaskakująca decyzja posłów!).

Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowała Naczelna Izba Aptekarska, która ostrzegła, że rynek obrotu lekami w Polsce nie jest w żadnym aspekcie przystosowany do wprowadzenia internetowej sprzedaży produktów leczniczych w zaproponowanym kształcie (czytaj więcej: NIA: Rynek nie jest przystosowany do sprzedaży wysyłkowej leków na receptę).

Posłowie obawiają się sprzedaży wysyłkowej leków na receptę

Dyskusji na temat wysyłkowej sprzedaży leków na receptę nie zabrakło również podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu, na który przedstawiano sprawozdanie Komisji Zdrowia z prac nad projektem. Jako pierwsza swoje wątpliwości w tym zakresie wyraziła posłanka Elżbieta Gelert (PO).

– Nasz wielki niepokój budzi natomiast to, że właściwie uruchamia się jeszcze jeden kanał dystrybucji poza jakąkolwiek kontrolą. Według nas jest to niedopracowane i fakt ten nie uprawnia do tego, ażeby w ten sposób pomagać niepełnosprawnym, poprzez łamanie pewnych zasad – mówiła posłanka. – Wydaje mi się, że tutaj na pewno będziecie państwo mieli jeszcze wiele do dopracowania, jeżeli chodzi o taką dystrybucję leków, w zasadzie na zamówienie, w przypadku której można dostarczać ten lek również do domu, czyli włącza się jeszcze jeden kanał tej dystrybucji bez żadnego nadzoru farmaceutycznego.

Posłanka Platformy Obywatelskiej zapowiedziała, że w związku z wątpliwościami do poprawki umożliwiającej wysyłkową sprzedaż leków na receptę, jej klub chciałbym wnieść swoją poprawkę

Jeszcze więcej wątpliwości podniósł w tej kwestii poseł Rajmund Miller (PO).

– Panie ministrze, czy wy się zastanowiliście w przypadku zapisu o sprzedaży przez Internet leków dla osób niepełnosprawnych nad zabezpieczeniem życia i zdrowia tych ludzi? Państwo uprawiacie politykę – chcecie dzisiaj pokazać, jacy jesteście dobrzy dla niepełnosprawnych. Trzeba było dać im 500 zł, które chcieli – atakował Miller. – W jaki sposób zabezpieczycie to dla osób niepełnosprawnych, przede wszystkim jak je zidentyfikujecie? Ponieważ leki można zamówić tylko na podstawie oświadczenia, mogę napisać: jestem osobą niepełnosprawną, proszę mi wysłać leki. Jak zabezpieczycie transport tych leków? Nie zrobiliście listy leków, które mogą być niebezpieczne, chodzi o narkotyki, leki przeciwbólowe, insuliny. Wprowadzacie następnego pośrednika, czyli firmy kurierskie, które będą przywoziły te leki w nie wiadomo jaki sposób. A w jaki sposób sprawdzicie paczkomaty? Bo może lek przyjdzie do paczkomatu. Przecież to jest brak odpowiedzialności, panie ministrze, ponieważ ci ludzie mogą nie dostać leku w odpowiednim terminie, kiedy go potrzebują.

Poseł Miller zwrócił też uwagę na możliwość wprowadzania w ten sposób od obiegu fałszywych recept na leki narkotyczne oraz ryzyko uruchomienia następnego kanału wywozu leków z Polski.

– My nie jesteśmy przeciw sprzedaży leków drogą internetową osobom niepełnosprawnym, ale niech to będą pieluchomajtki, niech to będą worki stomijne, niech to będą rzeczy, które można sprzedać i dostarczyć tym osobom drogą wysyłkową, ale w sposób zupełnie bezpieczny dla tych osób – skwitował poseł Platformy Obywatelskiej.

Swoje wątpliwości co do projektu wyraził również poseł Jerzy Kozłowski (Kukiz’15), który mówił o problemie z punktu widzenia osoby chorej na cukrzycę.

– Jestem uzależniony od insuliny, powiem w ten sposób, i wiem dokładnie o tym, że ludzie, którzy biorą anaboliki, trenują kulturystykę w sposób niesportowy, ale taki, w jaki trenują, dość często wyłudzają od lekarzy recepty na insulinę, ponieważ insulina pozwala łatwiej przybierać na masie. Czy tego typu poprawka 5. nie jest niebezpieczna choćby w tym konkretnym przypadku? Wystarczy wejść do netu, gdzie masowo można wymieniać się informacjami o tym, jak wyłudzić receptę na insulinę. Czy to nie stanie się patologią? – pytał Kozłowski.

Ministerstwo zdrowia wyjaśnia szczegóły i uspokaja

Wątpliwości posłów próbował rozwiewać wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który jednocześnie zdradzał też szczegóły i pomysły na dalsze doprecyzowanie kontrowersyjnych przepisów. Odniósł się też do poprawek zgłoszonych przez posłów opozycji.

– Te poprawki mówią o jednej sprawie, o wykorzystaniu już istniejących przepisów rozporządzenia regulujących wysyłkową sprzedaż leków nie na receptę, bo takie przepisy już są, także do uregulowania wysyłkowej sprzedaży leków w przypadku leków na receptę sprzedawanych osobom niepełnosprawnym. To jest tak naprawdę sens poprawki, którą zgłosili i państwo, i państwo. I to jest bardzo dobry kierunek ze względu na wątpliwości, które się dzisiaj pojawiły – wyjaśniał Cieszyński.

Wiceminister przyznał, że nie wszystkie leki na receptę powinny być objęte sprzedażą wysyłkową i dlatego są przewidziane konsultacje tegoż rozporządzenia, które odbędą się publicznie oraz z poszanowaniem terminów.

– Rozumiem obiekcje, jakie państwo zgłaszacie, ale chciałbym wyjaśnić, że my to odczytujemy w ten sposób, że tematyka wsparcia osób z niepełnosprawnościami tak naprawdę w ostatnich tygodniach była niezwykle istotna, bardzo często poruszana, i prawdopodobnie stąd taki pomysł, żeby w takim projekcie tego rodzaju poprawkę wprowadzić – wyjaśniał Janusz Cieszyński. – Wysłuchałem państwa głosów i uważam, że nikt z państwa nie miał wątpliwości co do tego, że intencja jest dobra, tylko zgłaszane były uwagi były odnośnie do tego, że należałoby to zabezpieczyć.

Jakie zatem są propozycje resortu by zabezpieczyć wysyłkową sprzedaż leków na receptę? Jak wyjaśnił podczas posiedzenia Sejmu wiceminister zdrowia, w odpowiednim zostanie określone czego sprzedawać wysyłkowo nie wolno. Ma to być wykaz leków, których wysyłkowo sprzedawać nie będzie wolno.

– Po drugie, określimy bardzo dokładnie miejsce. Jak państwo zapoznacie się z rozporządzeniem, które już obowiązuje, to zobaczycie, że ono jest naprawdę bardzo detaliczne, tam jest wręcz wskazane miejsce, gdzie pakuje się przesyłki – tłumaczył Cieszyński. – Bo tutaj padają takie głosy, że wejdą Amazony, Ubery. Szanowni państwo, wysyłkowa sprzedaż leków była i będzie możliwa wyłącznie z apteki. Tak zawsze było i nikt nic w tym zakresie nie planuje zmieniać, ponieważ to właśnie farmaceuta wie, jak zadbać o to, aby obrót lekami był prowadzony w sposób wiarygodny i bezpieczny.

Prawo niepełnosprawnego do zakupu leków przez internet wskaże lekarz?

Wiceminister zdrowia zapewnił, że resort zamierza przygotować, w drodze bardzo szczegółowych konsultacji ze środowiskiem aptekarzy, wytyczne dotyczące wymogów niezbędnych do spełnienia by możliwa była sprzedaż wysyłkowa leków na receptę. W ramach rozporządzenia, które opisuje sposób wystawiania recept, zostanie też wprowadzona osobna kategoria identyfikującą osoby z niepełnosprawnościami.

Ministerstwo Zdrowia chce, by lekarz, który będzie przepisywał dany lek, mógł wskazać, że to jest pacjent, który ze względu na swoją niepełnosprawność może skorzystać z wysyłkowej sprzedaży leków na receptę.

Janusz Cieszyński odniósł się też do kwestii nielegalnego wywozu leków i obaw farmaceutów, że wysyłkowa sprzedaż leków na receptę może okazać się nowym sposobem na eksport preparatów deficytowych.

– Szanowni państwo, naprawdę po każdej stronie tej sali siedzą osoby, których wspólnym celem jest to, żebyśmy nie dopłacali do leków wywożonych na Zachód, żeby zlikwidować mafie lekowe, które wywożą leki, i żeby bardzo jasno pokazać, że na tego typu praktyki zgody nie ma. Tak jak zdrowie jest tematem, jak tu któryś z panów posłów powiedział, ponadpolitycznym, tak wydaje mi się, że walka z przestępczością jest tym tematem ponadpolitycznym po dwakroć – zapewniał wiceminister zdrowia.

Cieszyński podkreślił, że wyłącznie recepty elektroniczne będzie można zrealizować na odległość, co umożliwi na żywo, w czasie rzeczywistym monitorowanie, kiedy, jaka recepta, gdzie i dla kogo jest wystawiana.

– Jest to najlepsza metoda walki z wyłudzeniami. Po prostu nie człowiek, nie inspektor, który musi dzisiaj jeździć do apteki, musi jeździć do hurtowni, musi jeździć do placówki opieki zdrowotnej, nie, po prostu system informatyczny, który w momencie wystawienia recepty wie, że dana recepta została wystawiona, i wie, że jest odchylenie, ponieważ jakiś lekarz jakiemuś pacjentowi nagle czegoś bardzo dużo przepisał – przekonywał wiceminister zdrowia. – Nie musimy wtedy czekać na to, aż pojedzie inspekcja, aż będziemy prowadzić jakieś kontrole. Nie, szanowni państwo, my to widzimy od razu. A dzisiaj w przypadku papierowej recepty nierefundowanej widzimy ją dopiero wtedy, kiedy przyjdzie kontrola. A aptek w Polsce mamy, szanowni państwo, 15 tys. Mimo że wzmacniamy Główny Inspektorat Farmaceutyczny, nigdy nie wzmocnimy go tak, jak wzmocni go właśnie możliwość korzystania z systemów informatycznych.

Janusz Cieszyński odniósł się też do kwestii warunków przewozu leków zapewniając, że kwestia ta jest już uregulowana w odpowiednim rozporządzeniu i przepisy te nie zostaną w żaden sposób poluzowane. Natomiast w przypadku konkretnych grup, które wymagają specjalnych warunków, zostaną one na nowo wskazane.

– Szanowni Państwo! Żaden farmaceuta nie odda, bo farmaceuci są odpowiedzialni i wiedzą, czego potrzeba pacjentom, i wiedzą, co to jest bezpieczeństwo lekowe, w jakiejś rozklekotanej paczce leku, który musi bezpiecznie dotrzeć do pacjenta, i to pacjenta, który ma, myślę, wyjątkową potrzebę, czyli osoby z niepełnosprawnościami, która po prostu nie może wyjść z domu. Oczywiście chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły wyjść z domu, mogły uczestniczyć w życiu społecznym tak jak każda inna osoba, natomiast wiemy, że nie zawsze jest to możliwe – przekonywał Cieszyński.

Wiceminister zdrowia zapewnił też, że niemożliwe będzie realizowanie fałszywych recept w aptekach prowadzących sprzedaż wysyłkową, gdyż w ten sposób będą realizowane wyłącznie e-recepty.

– Temu właśnie służą elektroniczne recepty. One będą każdorazowo bezpiecznie podpisywane, będą trafiały do apteki za pośrednictwem centralnego systemu, który też jest zabezpieczony. O tych zabezpieczeniach przed chwilą państwu mówiłem – przekonywał Cieszyński. – Także dzisiaj jeden z farmaceutów, komentując nasze prace, powiedział, że receptę papierową jest w stanie podrobić byle gimnazjalista. To jest opinia farmaceuty. Ja uważam, że aż tak łatwo nie jest, natomiast na pewno recepty elektronicznej podrobić się obecnie nie da.

Źródło: sejm.gov.pl
Opracowanie: ŁW

Tagi: 
REKLAMA
REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. w życie weszły przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania zasad świadczenia usług do nowych regulacji.

Zmianie uległy przepisy, na podstawie których przetwarzane będą dane osobowe w Serwisach prowadzonych przez farmacja.net sp. z o. o.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1) (dalej „RODO”) informujemy, iż:

 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest farmacja.net spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Józefowie, adres: Piaskowa 52, 05-420 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000467979, REGON 146752729, NIP: 797-205-17-73 (dalej „Administrator”);
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  1. realizacji usług świadczonych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt b) RODO (w celu wykonania umowy),

  2. przesyłania wiadomości marketingowych produktów i usług własnych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt f) RODO (prawny interes Administratora),

  3. wysyłania informacji handlowych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana),

  4. wykonywanie połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana)

 1. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą podmioty zewnętrzne przetwarzające dane w imieniu Administratora na podstawie umów powierzenia (np. hostingodawca).

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do Google LLC w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską.

 3. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres realizacji usług świadczonych przez Administratora oraz przez okres wynikający z przedawnienia roszczeń, praw konsumenta, prowadzenia księgowości czy innych uprawnień w tym zakresie;

 4. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Administratora, przysługują Pani/Panu określone uprawnienia:

 1. ma Pani/Pan prawo do informacji, jakie dane osobowe dotyczące Pani/Pana przetwarzane są przez Administratora oraz do otrzymania kopii tych danych (tzw. prawo dostępu). Wydanie pierwszej kopii danych jest darmowe, za kolejne Administrator może naliczyć opłatę;

 2. jeżeli przetwarzane dane staną się nieaktualne lub niekompletne (lub w inny sposób niepoprawne) ma Pani/Pan prawo zażądać ich sprostowania;

 3. w pewnych sytuacjach może Pani/Pan zwrócić się do Administratora o usunięcie swoich danych osobowych, tj. kiedy dane przestaną być potrzebne Administratorowi do celów, o których Panią/Pana informował; kiedy cofnie Pani/Pan zgodę na przetwarzanie danych (o ile Administrator nie ma prawa przetwarzać danych na innej podstawie prawnej); jeżeli do przetwarzania doszłoby niezgodnie z prawem; albo jeśli konieczność usunięcia danych wynika z obowiązku prawnego Administratora;

 4. w przypadku, gdy Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez Administratora na podstawie udzielonej zgody na przetwarzanie albo w celu wykonania umowy zawartej z Administratorem, ma Pani/Pan prawo przenieść swoje dane do innego administratora;

 5. Administrator przetwarza Pani/Pana dane osobowe m.in. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jego produktów i usług. Podstawą takiego przetwarzania jest tzw. „prawnie uzasadniony interes administratora”. W przypadku takiego przetwarzania ma Pani/Pan możliwość wyrażenia sprzeciwu. W konsekwencji Administrator przestanie przetwarzać Pani/Pana dane osobowe w opisanym wyżej celu;

 6. aby przetwarzać dane w niektórych celach związanych ze swoją działalnością Administrator poprosił Pani/Pana o zgodę. Zgoda ta może być w dowolnym momencie cofnięta w wiadomości mailowej wysłanej do Administratora. Będzie to miało ten skutek, że przetwarzanie, które dokonane zostało przed cofnięciem zgody nie przestanie być zgodne z prawem, natomiast po cofnięciu zgody Administrator nie będzie przetwarzał danych w celach, dla których zgoda była wyrażona;

 7. jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzane dane osobowe są nieprawidłowe, przetwarzanie jest niezgodne z prawem lub Administrator nie potrzebuje już określonych danych albo kiedy wniesie Pani/Pan sprzeciw wobec przetwarzania, może Pani/Pan także zażądać, aby przez określony, potrzebny czas (np. sprawdzenia poprawności danych lub dochodzenia roszczeń) Administrator nie dokonywał na danych żadnych operacji, a jedynie je przechowywał;

 1. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO;

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany (w tym w formie profilowania), jednakże nie będzie to wywoływać wobec Pani/Pana żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Pani/Pana sytuację.

 3. Profilowanie danych osobowych polega na przetwarzaniu Pani/Pana danych (również w sposób zautomatyzowany), poprzez wykorzystywanie ich do oceny niektórych informacji o Pani/Panu, w szczególności do analizy lub prognozy osobistych preferencji oraz zainteresowań.

 1. podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy z Administratorem. Jest Pani/Pan zobowiązana do ich podania a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości świadczenia usług przez Administratora.

 2. Osobą kontaktową w sprawach ochrony danych osobowych w Farmacja.net Sp. z o. o. jest Inspektor Ochrony Danych dostępny pod adresem e-mail: iod@farmacja.net.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz