REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 marca 2020

Posłowie pytają Rząd o wsparcie dla aptek i punktów aptecznych

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Kilkoro posłów skierowało interpelacje do Ministerstwa Zdrowia i Premiera w sprawie wsparcia dla aptek i punktów aptecznych w związku z pandemią koronawirusa. Pytają między innymi czy planowane są w najbliższym czasie kontrole NFZ w tych placówkach…

– Od dłuższego czasu pracownicy aptek zwracają się z prośbą w zakresie wprowadzenia obowiązku montażu szyb ochronnych, przedstawiającej aptekę jako miejsce pierwszego kontaktu dla osób chorych na rzecz jasnego komunikatu, w którym zaleca się osobom chorym pozostanie w domu i zlecanie wykupienia leków zdrowym członkom rodziny, by zapewnić poczucie bezpieczeństwa pracownikom aptek i punktów aptecznychpisze poseł Marcin Duszek do Ministra Zdrowia.

Wskazuje, że izba ekspedycyjna apteki musi być wyposażona w intensywną wentylację, która musi zapewnić dwukrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Z reguły są to kominy wentylacyjne, które wysysają powietrze z pomieszczenia. Normalnie napływa on przez wywietrzniki w oknach czy nieszczelności drzwi.

REKLAMA

– Jednak jeżeli otwarte jest okienko, to powietrze, mając mniejszy opór, zaczyna napływać przez nie. Zjawisko to powoduje, iż w okienku powstaje przepływ powietrza skierowany do wnętrza apteki. Z reguły jest on wyczuwalny jako „przeciąg”. Jeśli farmaceuta pochyla się nad takim okienkiem, to twarz znajdzie się w strumieniu powietrza wpływającego do apteki. Wystarczy, że zarażona osoba z drugiej strony coś powie, nie musi nawet kasłać, uwolnione zostają miliony zarazków, które niesione prądem powietrza momentalnie dostają się do płuc sprzedawców. Stanowi to niewątpliwe realne i powszechne zagrożenie dla pracowników aptek oraz punktów aptecznych – czytamy w interpelacji posła Duszka.

REKLAMA

W związku z tym kieruje on pytanie do Ministra Zdrowia o to, czy resort przewiduje poprawę bezpieczeństwa farmaceutów i pracowników aptek, szczególnie narażonych na zarażenie wirusem (czytaj również: NIA: Obsługiwać pacjentów aptek przez okienka do sprzedaży nocnej).

Czy będą kontrole NFZ w aptekach?

Z kolei posłanka Marta Wcisło pisze do Premiera, z pytaniem o to, czy planowane jest podjęcie działań ustawowych mających na celu wsparcie podmiotów prowadzących apteki bądź punkty apteczne oraz samych farmaceutów i osoby pracujące w aptekach.

– Powstała sytuacja ma widoczny wpływ m.in. na działalność aptek oraz punktów aptecznych. Mieszkańcy Polski masowo ruszyli do nich – czy to w celu prewencyjnego zaopatrzenia się w leki dla osób przewlekle chorych, czy w celu uzupełnienia domowych apteczek w środki codziennego użytku – pisze posłanka.

Jej zdaniem nie ulega wątpliwości, że farmaceuci i osoby zatrudnione w aptekach pracują obecnie na ponad 100% swoich możliwości. Szczególną uwagę zwraca na to, że część pracowników aptek skorzystała z tzw. dodatkowego zasiłku opiekuńczego wprowadzonego ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (czytaj również: Apteki nie są w stanie dyżurować. W całej Polsce brakuje personelu…).

– Powoduje to braki kadrowe w aptekach wpływające na ich działanie. Nie można też zapomnieć o tym, że osoby pracujące w aptekach są dodatkowo narażone na bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi koronowirusem, a co za tym idzie – na możliwość zainfekowania. Mając na uwadze powyższe okoliczności, z niepokojem przyjęłam informacje o planowanych kontrolach, które miałyby być przeprowadzone w aptekach na terenie całego kraju – pisze Marta Wcisło (czytaj również: NFZ chciał kontrolować aptekę w czasie epidemii. Reakcja prezesa…).

W związku z tym zwraca się do Ministra zdrowia też z pytaniem czy planowane jest przeprowadzenie na szeroką skalę – przez NFZ i innych – kontroli działalności aptek i punktów aptecznych?

Źródło: KW/sejm.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych