REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 października 2020

Powiat zawiadamia prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez właścicieli aptek

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W połowie września odbyły się rozmowy pomiędzy aptekarzami, a wicestarostą Powiatu Kartuskiego w sprawie nocnych dyżurów aptek. Farmaceuci po spotkaniu wystosowali komunikat, w którym stwierdzili, że zostali przez wicestarostę zastraszeni prokuraturą. Władze powiatu dotrzymały słowa, o czym poinformował Starosta Kartuski Bogdan Łapa (czytaj więcej: Aptekarze straszeni prokuraturą, jeśli nie wrócą do dyżurów…).

W oświadczeniu umieszczonym na stronie powiatu informuje on, że uchwałą nr XV/152/2019 z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu kartuskiego w 2020 r., ustaliła godziny pracy aptek ogólnodostępnych. Uchwałę podjęto na podstawie przepisów Prawa farmaceutycznego. Rozkład dyżurów miał zapewnić mieszkańcom Powiatu, dostęp do leków w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

– Od początku ogłoszenia stanu epidemii, w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jedynie apteka ogólnodostępna „Dbam o Zdrowie”, przy ul. Rynek 10 w Kartuzach pełni dyżury nocne w mieście Kartuzy. Pozostałe apteki, na których ciąży obowiązek dyżurowania uchylają się od tego obowiązku. Pomimo podjęcia przez Powiat mediacji, włącznie ze spotkaniem z właścicielami aptek, nie udało się przywrócić ich prawidłowego dyżurowania, zgodnego z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne oraz uchwałą Rady Powiatu Kartuskiego. Co więcej, przedstawiciele Aptek wystosowali pismo, zarzucające bezpodstawnie władzom Powiatu bezprawne działania. Tym samym Zarząd Powiatu został zmuszony do podjęcia niezbędnych kroków prawnych – czytamy w oświadczeniu Starosty.

REKLAMA

Na koniec informuje on, że władze Starostwa podjęły decyzję o zawiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez właścicieli aptek, wyznaczonych do pełnienia dyżurów (czytaj więcej: Radny Kartuz interweniuje w sprawie dyżurów nocnych).

REKLAMA

– Naszym jedynym celem jest zapewnienie dostępności do leków w porze nocnej mieszkańcom powiatu kartuskiego i dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej tę dostępność przywrócić – pisze Starosta Bogdan Łapa.

Źródło: ŁW/kartuskipowiat.com.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych