REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 4 czerwca 2018

Pracownicy apteki korzystali z fałszywych recept na inwalidów wojennych…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Szczecinie rozpatrywał sprawę lekarza i pracowników apteki, którzy realizując recepty na nieistniejący pacjentów, rzekomo inwalidów wojennych, narazili Narodowy Fundusz Zdrowia na straty w wysokości ponad 250 tys. zł. Lekarz miał wystawiać fałszywe recepty, które następnie realizowano w aptece bez weryfikacji dokumentów uprawniających do zniżki. Część z nich było wystawianych na pracowników apteki.

ąd uznał winnymi również pracowników apteki, którzy mieli działać w porozumieniu z lekarzem. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Sprawa dotyczyła 597 recept na leki refundowane, które zostały wypełnione na nieistniejących pacjentów, rzekomo inwalidów wojennych, co uprawniało do otrzymywania przepisanych na nich leków bezpłatnie. Wszystkie recepty były opieczętowane przez tego samego lekarza (przez niego osobiście lub za jego zgodą), a czworo pracowników apteki dokonywały ich realizacji pomimo braku dokumentów uprawniających do ich bezpłatnej realizacji. Jednocześnie część leków była przeznaczonych dla pracowników apteki.

Lekarz, którego pieczątki widniały na receptach został skazany na karę 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Otrzymał również zakaz wykonywania zawodu lekarza na okres 4 lat. Sąd uznał winnymi również pracowników apteki, którzy mieli działać w porozumieniu z lekarzem i byli świadomi, że recepty były wypisane na fałszywych pacjentów z rzekomym uprawnieniem IB. Sąd Okręgowy wymierzył im kary po 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata oraz grzywny w wysokości 500 zł. Wszyscy oskarżeni zostali również zobowiązali do solidarnego zapłacenia na rzecz NFZ kwoty 255 182,91 zł, tytułem naprawienia szkody.

Na skutek apelacji oskarżonych, Sąd Apelacyjny w Szczecinie zmienił jednak wyrok Sądu Okręgowego, uchylając kary grzywien dla pracowników aptek i solidarnego zapłacenia na rzecz NFZ kwoty zobowiązania. Zamiast tego zasądził, że każdy z pracowników apteki będzie musiał zapłacić na rzecz NFZ kwotę 42 530,48 zł.

Sygn. akt I ACa 661/17

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych