REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 września 2020

Pracownicy trzech brytyjskich sieci aptecznych dokonali oceny ryzyka narażenia na koronawirusa

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Zdecydowana większość pracowników trzech wiodących sieci w Wielkiej Brytanii, Well Pharmacy, Boots i LloydsPharmacy, dokonała już oceny ryzyka pod kątem narażenia na koronawirusa. 

W swoim oświadczeniu z 9 września 2020, Well Pharmacy miała podkreślać, że ocenie ryzyka, poddanych zostało już 95% z 6700 zatrudnionych w niej pracowników. W przypadku Boots oraz LloydsPharmacy, jest to odpowiednio 87% i 92% zatrudnionych osób.

W kwietniu 2020 roku, NHS England poradziła wszystkim pracownikom NHS – w tym lokalnym farmaceutom – by ci „przeprowadzili ocenę ryzyka w przypadku bardziej narażonej na zarażenie koronawirusem części personelu”, a więc u osób czarnoskórych i pochodzących z Azji oraz innych mniejszości etnicznych (BAME) (czytaj także: Wielka Brytania: konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa farmaceutom z mniejszości etnicznych).

REKLAMA

Dodatkowo, zalecenie NHS England z czerwca 2020 roku, mówiło o tym, że wszyscy pracownicy „powinni dokonać postępu w poddawaniu się ocenie narażenia na ryzyko w ciągu następnych dwóch tygodni, a ukończyć je – przynajmniej w przypadku personelu będącego w grupie ryzyka- w ciągu czterech tygodni”.

REKLAMA

Jednakże, przeprowadzone przez Królewskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz UK Black Pharmacists Association badanie, pokazało, że do sierpnia 2020 roku, dwie trzecie farmaceutów czuło się zagrożonych z powodu COVID-19, a co czwarty deklarował, że nie zaproponowano mu dokonania oceny ryzyka (zobacz również: Co czwarty farmaceuta należący do grupy BAME wciąż czeka na ocenę ryzyka narażenia na koronawirusa).

Tymczasem, Well Pharmacy miało przekazać w oświadczeniu, że rozesłało ocenę ryzyka do każdego z pracowników w czerwcu 2020, która używała „matrycy, która miała ocenić ryzyko, na jakie narażone są jednostki, na podstawie odpowiedzi na pytania, jakich udzieliły”. W oświadczeniu, w odpowiedzi na rezultaty oceny, Well miało także zorganizować „153 pełne, dostarczone z zewnątrz oceny zdrowia dla tych, którzy narażeni są na szczególne ryzyko”, a także serwis mailingowy, „przypominający o dobrych praktykach dla tych, którzy nie są na takie szczególne ryzyko narażeni”

Mahendra Patel, członek English Pharmacy Board w Królewskim Towarzystwie Farmaceutycznym, który był jedną z osób odpowiedzialnych za opracowanie oceny ryzyka, komentował:

– Jednocześnie, posunięcie Well, aby zapewnić ocenę ryzyka wszystkim pracownikom, tak, by upewnić się, że nie został wykluczony nikt, kto byłby narażony na ryzyko, to bardzo pozytywny krok.

Rzecznik LloydsPharmacy miał natomiast w swoim oświadczeniu potwierdzić, że do tej pory „ocenie ryzyka poddało się 92% z 16 000 pracowników i zachęca się wszystkich kolegów, którzy jeszcze się na to nie zdecydowali, by to zrobili”.

W sieci Boots przeprowadzono z kolei ocenę ryzyka u 87% pracowników.

AM/pharmaceutical-journal.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych