REKLAMA
Autor: Mateusz Jablonski Opublikowano: 7 stycznia 2019

Preparaty na wzmocnienie – nie wszystko złoto co się świeci

Artykuł pochodzi z serwisu

Kilka dni temu zakończył się okres poprzedzający czas Bożego Narodzenia, kiedy popularne preparaty na wzmocnienie cieszą się największym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Za chwilę znów mogą stać się numerem 1 na liście top produktów aptecznych. Wszak już niedługo Dzień Babci i Dzień Dziadka.

(fot. shutterstock)

REKLAMA

Czy decydując się na zakup danego preparatu pacjenci wiedzą, co kupują? Czy kolorowe napisy na opakowaniach odzwierciedlają rzeczywisty efekt, jaki będzie niosło ze sobą zażywanie danego specyfiku? Kilka odpowiedzi już poniżej.

REKLAMA

 

DLA POLEPSZENIA PAMIĘCI I KONCENTRACJI

Upominki dla osób starszych zwykle związane są z preparatami na pamięć i koncentrację. W skład najpopularniejszych z nich wchodzą m.in.:

Lecytyna

Lecytyna to mieszanina substancji fosfolipidowych, niegdyś pozyskiwana z bydlęcej kory mózgowej. Obecnie została zastąpiona metodą pozbawioną niebezpieczeństwa zainfekowania prionami [3,4], uzyskiwana jest najczęściej z nasion soi [1]. Tak pozyskana lecytyna, wg licznych badań wykazuje zdolność zwiększania funkcji pamięciowych, zwłaszcza u osób starszych. Najbardziej wartościowe fosfolipidy pod względem medycznym wydają się: fosfatydylocholina i fosfatydyloseryna. Pierwsza z nich, jako potencjalne źródło choliny aktywnie uczestniczy w utrzymaniu prawidłowej kondycji układu nerwowego [2].

Fosfatydyloseryna z kolei, to ważny składnik błony komórkowej neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym – suplementacja nią pozytywnie wpływa na jej stan i zdolności do uwalniania neuroprzekaźników [3]. Zgodnie z wnioskami, jakie płyną z różnych publikacji, fosfatydyloseryna usprawnia również funkcje poznawcze i zaburzenia pamięci u osób dotkniętych chorobą Alzheimera [3,6]. Co prawda badania Jorissen’a i wsp. doprowadziły do zupełnie innych wniosków (a mianowicie nie potwierdziły one korzystnego wpływu lecytyny na funkcje poznawcze i zdolności pamięciowe), jednak mimo wszystko są one w mniejszości do badań potwierdzających jej pozytywne właściwości. Nie zmienia to faktu, iż dalsze prace nad wpływem lecytyny na ludzki OUN powinny być kontynuowane.

 

Wyciąg z Bacopa monnieri

Ta obco brzmiąca nazwa, należy do szeroko wykorzystywanej w hinduskiej medycynie rośliny o mnogich pędach [6]. W licznych, zarejestrowanych w Polsce preparatach wspomagających pamięć wyciągowi z ziela Bacopa przypisuje się zdolności poprawiające pamięć. Ma to związek z obecnymi w roślinie saponinami steroidowymi, z których najwięcej uwagi poświęca się bakozydowi A [6].

Po przeanalizowaniu wyników badań nad rośliną Bacopa monnieri uzyskujemy przekonanie, jakoby składniki zawarte w wyciągu rzeczywiście polepszały zdolności zapamiętywania i koncentracji, co ma związek m.in. z ochroną układu nerwowego przed stresem oksydacyjnym. Badania z 2008 roku sugerują, iż korzystny wpływ na zdolności pamięciowe pacjent odczuwa dopiero po 12 tygodniach zażywania preparatu, w skład którego wchodzi ta właśnie roślina [6]. Chińscy naukowcy w 2017 roku potwierdzili zdolność zmniejszania poziomu markerów stresu oksydacyjnego przez Bacopa m. [7].

Ginkgo Biloba

Ten popularny niegdyś w naszym kraju surowiec stracił ostatnio nieco na znaczeniu. Podawane w licznych źródłach informacje, jakoby korzystnie oddziaływał na krążenie mózgowe, polepszając tym samym zdolności pamięciowe, zostały mocno podważone w 2009 roku. Zamieszczona na łamach Journal of the American Medical Association publikacja dotyczyła szeroko zakrojonego eksperymentu, przeprowadzonego na dużej grupie uczestników (3069 badanych) [8]. Wnioski, jakie płyną z tego badania, negują korzystne oddziaływanie miłorzębu japońskiego na zdolności pamięciowe, który zgodnie z wynikami eksperymentu nie spowalnia tempa zaburzeń poznawczych. Nie ma na to wpływu także wiek pacjenta czy też jego płeć [8].

(fot. shutterstock)

Wśród wielu innych badań znaleźć można jednak takie, które stoją w opozycji do przedstawionego powyżej. Zgodnie z ich wynikami skuteczność surowca potwierdzono, chociażby w kontekście polepszenia funkcji poznawczych u chorujących na Alzheimera czy też uskarżających się na szumy w uszach [3,9]. Niemniej jednak w tych badaniach uczestniczyła mniejsza grupa uczestników, aniżeli miało to miejsce w eksperymencie z 2009 roku. Tak więc kwestia zasadności stosowania miłorzębu w zaburzeniach pamięci nadal pozostaje nierozstrzygnięta.

Żeń-szeń

Najbardziej chyba znany i rozpoznawalny na świecie surowiec farmaceutyczny, oprócz znanych przez wszystkich zdolności do podnoszenia witalności wykazuje również korzystny wpływ na pamięć [3]. Zawarte w nim ginsenozydy oddziaływają na układ neuroprzekaźników w OUN, polepszając tym samym zdolność do zapamiętywania, a także do uczenia się. Problemem w przypadku badań opisujących właściwości wyciągów z żeń-szenia jest częsty brak standaryzacji surowców, oraz standaryzacji oznaczania zawartości ginsenozydów w korzeniu żeń-szenia, przez co trudno je ze sobą porównywać. I tak dla przykładu – jedni badacze potwierdzają skuteczność wyciągu z źeń-szenia dopiero po przebyciu dłuższej terapii, inni zaś powątpiewają w to, wykazując korzystne efekty już po pojedynczej dawce…[3].

DLA LEPSZEJ KONDYCJI SERCA I CAŁEGO ORGANIZMU

Mnogość preparatów o takim właśnie przeznaczeniu nikogo już zapewne nie dziwi. Jednak, czy ich skład odpowiada zapotrzebowaniom ludzkiego organizmu?

Owoce głogu

Ekstrakt z owoców głogu bogaty jest w związki polifenolowe, o głośno podnoszonych właściwościach kardioprotekcyjnych. Wynika to m.in. z faktu obniżania poziomu cholesterolu, zarówno całkowitego jak i frakcji LDL [10]. Dodatkowym atutem jest potwierdzona licznymi publikacjami zdolność do obniżania ciśnienia krwi, a zatem właściwość hipotensyjna, a także ochrona przed czynnikami utleniającymi [10].

(fot. shutterstock)

Ekstrakt z owoców dzikiej róży

To kolejny surowiec roślinny, który na szeroką skalę wykorzystywany jest w popularnych preparatach na wzmocnienie i układ sercowo-naczyniowy. Główną jego składową jest występująca w wysokiej dawce witamina C – silny antyutleniacz [11]. Poza właściwościami antyutleniającymi witamina C bierze udział w syntezie koleganu – jej niedobór może negatywnie wpływać m. in. na kondycję chociażby ścian naczyń krwionośnych [11]. ]. W tym przypadku można stwierdzić, że jej obecność w tego typu preparatach wydaje się być pożądana.

Witaminy z grupy B

Witamina B9 (kwas foliowy) oraz B12 biorą czynny udział w syntezie neuroprzekaźników w OUN. Wpływają chociażby na poziom homocysteiny, zmniejszając jej nadmierną ilość, której przypisuje się udział w rozwoju demencji, czy też zmian o charakterze miażdżycowym i zakrzepowym [3]. Pytaniem pozostaje jednak kwestia, czy wszystkim niezbędna jest suplementacja tych właśnie witamin.

Pamiętajmy zatem, iż większość z naturalnych składników, popularnych w aptekach preparatów na wzmocnienie, ma lepiej lub gorzej potwierdzone właściwości prozdrowotne. Niemniej jednak są związki, dla których przeprowadzenie dodatkowych badań jest nadal wskazane.

 

Literatura:

 1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Vita Buerlecithin.
 2. Charakterystyka aktywności biologicznej fosfolipidów żółtka, Ewelina Siepka, Łukasz Bobak, Witold Gładkowski, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2015, 2 (99), 15-28
 3. Wpływ suple netów diety na poprawę funkcji poznawczych u osób starszych, Joanna Lisiecka, Joanna Androsiuk, Radosław Perkowski, Remigiusz Sokołowski, Natalia Ciesielska, Karina Nowak, Kornelia Kędziora-Kornatowska, Gerontologia Polska 2016; 24: 64-70
 4. Oral administration of squid lecithin-transphosphatidylated phosphatidylserine improves memory impairment in aged rats, Lee B., Sur BJ., Han JJ., Shim I., Her S., Lee YS., Lee HJ., Hahm DH., Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry, 2015 Jan, 2; 56: 1-10
 5. Positive effects of soy lecithin-derived phosphatidylserine plus phosphatidic acid on memory, cognition, daily functioning, and mood in elderly patients with Alzheimer’s disease and dementi, More MI, Freitas U., Rutenberd D., Adv Ther 2014 Dec; 31(12):1247-62
 6. Bacopa monnieri L. Pennell – rośliona o wielokierunkowym działaniu leczniczym, Maciej Łojewski, Bożena Muszyńska, Katarzyna Sułkowska-Ziaja, Postępy Fitoterapii 2/2014
 7. Bacopamonnieri extracts prevent hydrogen peroxide-induced oxidative damage in a cellular model of neuroblastoma IMR32 cells, Bhatia G., Dhuna V., Dhuna K., Kaur M., Singh J., Chin J Nat Med., 2017 Nov; 15(11): 834-846
 8. Ginkgo biloba for preventing cognitive decline in older adults – a randomized trial, Beth E. Snitz, Ellen S. O’Meara, Michelle C. Carlson, Alice M. Arnold, Diane G. Ives, Stephen R. Rapp, Judith Saxton, Oscar L. Lopez, Leslie O. Dunn, Kaycee M. Sink, Steven T. DeKosky, JAMA, December 23/30, 2009-Vol 302, No. 24
 9. Ginkgo biloba extract EGb 761® versus pentoxifylline in chronic tinnitus: a randomized, double-blind clinical trial, Klara Prochazkova, Ivan Sejna, Jan Skutil, Ales Hahn, Int J Clin Pharm. 2018; 40(5): 1335-1341
 10. Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu, Bartosz Kulczyński, Anna Grazma-Michałowska, Probl Hig Epidemiol. 2016, 97(1): 24-28
 11. Witamina C w leczeniu nowotworów i profilaktyce chorób niezakaźnych, Małgorzata Kalemba-Drożdż, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, Zakład Biochemii
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że z dniem 25.05.2018 r. w życie weszły przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), które nakładają na nas obowiązek dostosowania zasad świadczenia usług do nowych regulacji.

Zmianie uległy przepisy, na podstawie których przetwarzane będą dane osobowe w Serwisach prowadzonych przez farmacja.net sp. z o. o.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1) (dalej „RODO”) informujemy, iż:

 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest farmacja.net spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Józefowie, adres: Piaskowa 52, 05-420 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000467979, REGON 146752729, NIP: 797-205-17-73 (dalej „Administrator”);
 2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:

  1. realizacji usług świadczonych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt b) RODO (w celu wykonania umowy),

  2. przesyłania wiadomości marketingowych produktów i usług własnych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt f) RODO (prawny interes Administratora),

  3. wysyłania informacji handlowych przez Administratora na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana),

  4. wykonywanie połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a) RODO (zgoda udzielona Administratorowi przez osobę, której dane dotyczą), (jeżeli zgoda została wyrażona przez Panią/Pana)

 1. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą podmioty zewnętrzne przetwarzające dane w imieniu Administratora na podstawie umów powierzenia (np. hostingodawca).

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy do Google LLC w oparciu o odpowiednie zabezpieczenia prawne, którymi są standardowe klauzule umowne ochrony danych osobowych, zatwierdzone przez Komisję Europejską.

 3. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres realizacji usług świadczonych przez Administratora oraz przez okres wynikający z przedawnienia roszczeń, praw konsumenta, prowadzenia księgowości czy innych uprawnień w tym zakresie;

 4. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Administratora, przysługują Pani/Panu określone uprawnienia:

 1. ma Pani/Pan prawo do informacji, jakie dane osobowe dotyczące Pani/Pana przetwarzane są przez Administratora oraz do otrzymania kopii tych danych (tzw. prawo dostępu). Wydanie pierwszej kopii danych jest darmowe, za kolejne Administrator może naliczyć opłatę;

 2. jeżeli przetwarzane dane staną się nieaktualne lub niekompletne (lub w inny sposób niepoprawne) ma Pani/Pan prawo zażądać ich sprostowania;

 3. w pewnych sytuacjach może Pani/Pan zwrócić się do Administratora o usunięcie swoich danych osobowych, tj. kiedy dane przestaną być potrzebne Administratorowi do celów, o których Panią/Pana informował; kiedy cofnie Pani/Pan zgodę na przetwarzanie danych (o ile Administrator nie ma prawa przetwarzać danych na innej podstawie prawnej); jeżeli do przetwarzania doszłoby niezgodnie z prawem; albo jeśli konieczność usunięcia danych wynika z obowiązku prawnego Administratora;

 4. w przypadku, gdy Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez Administratora na podstawie udzielonej zgody na przetwarzanie albo w celu wykonania umowy zawartej z Administratorem, ma Pani/Pan prawo przenieść swoje dane do innego administratora;

 5. Administrator przetwarza Pani/Pana dane osobowe m.in. w celu prowadzenia działań marketingowych dotyczących jego produktów i usług. Podstawą takiego przetwarzania jest tzw. „prawnie uzasadniony interes administratora”. W przypadku takiego przetwarzania ma Pani/Pan możliwość wyrażenia sprzeciwu. W konsekwencji Administrator przestanie przetwarzać Pani/Pana dane osobowe w opisanym wyżej celu;

 6. aby przetwarzać dane w niektórych celach związanych ze swoją działalnością Administrator poprosił Pani/Pana o zgodę. Zgoda ta może być w dowolnym momencie cofnięta w wiadomości mailowej wysłanej do Administratora. Będzie to miało ten skutek, że przetwarzanie, które dokonane zostało przed cofnięciem zgody nie przestanie być zgodne z prawem, natomiast po cofnięciu zgody Administrator nie będzie przetwarzał danych w celach, dla których zgoda była wyrażona;

 7. jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzane dane osobowe są nieprawidłowe, przetwarzanie jest niezgodne z prawem lub Administrator nie potrzebuje już określonych danych albo kiedy wniesie Pani/Pan sprzeciw wobec przetwarzania, może Pani/Pan także zażądać, aby przez określony, potrzebny czas (np. sprawdzenia poprawności danych lub dochodzenia roszczeń) Administrator nie dokonywał na danych żadnych operacji, a jedynie je przechowywał;

 1. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO;

 2. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany (w tym w formie profilowania), jednakże nie będzie to wywoływać wobec Pani/Pana żadnych skutków prawnych lub w podobny sposób istotnie wpływać na Pani/Pana sytuację.

 3. Profilowanie danych osobowych polega na przetwarzaniu Pani/Pana danych (również w sposób zautomatyzowany), poprzez wykorzystywanie ich do oceny niektórych informacji o Pani/Panu, w szczególności do analizy lub prognozy osobistych preferencji oraz zainteresowań.

 1. podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest warunkiem zawarcia umowy z Administratorem. Jest Pani/Pan zobowiązana do ich podania a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości świadczenia usług przez Administratora.

 2. Osobą kontaktową w sprawach ochrony danych osobowych w Farmacja.net Sp. z o. o. jest Inspektor Ochrony Danych dostępny pod adresem e-mail: iod@farmacja.net.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz