REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 lipca 2020

Prezes UODO zwraca się do Gemini o wyjaśnienia

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Urząd Ochrony Danych Osobowych informuje na swojej stronie, że zwrócił się do Gemini Apss Sp. z o.o. o złożenie wyjaśnień w związku z przetwarzaniem danych osobowych w ramach aplikacji receptagemini.pl. Jest to usługa polegająca na wyszukiwaniu informacji w zakresie dostępności i orientacyjnej ceny produktów leczniczych i wyrobów medycznych wskazanych w e-receptach (czytaj również: Gemini o hipotetycznych twierdzeniach anonimowych “niezależnych ekspertów”).

– Na problem ten zwróciła uwagę Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Prezesa UODO z 19 czerwca 2020 r. Zdaniem NIA, Spółka Gemini Apss mogła naruszyć przepisy o ochronie danych osobowych, w szczególności wynikające z przepisów RODO. Izba zwróciła uwagę, że spółka zbiera i przetwarza dane osobowe użytkowników portalu, w tym dane osobowe szczególnych kategorii (dane dotyczące zdrowia) z naruszeniem zasad przetwarzania danych osobowych oraz nie zapewniając im odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa – wskazuje prezes UODO.

Jednocześnie Urząd analizuje pisma innych podmiotów zainteresowanych tą sprawą. Przypomnijmy, że kilka dni temu Rzecznik Praw Obywatelskich również wystosował wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, z pytaniem o bezpieczeństwo e-recept w kontekście prywatności pacjentów. RPO szczególnie zaniepokoiły doniesienia dotyczące profilowania pacjentów przez apteki (czytaj więcej: RPO chce wyjaśnień w sprawie profilowania pacjentów z wykorzystaniem e-recept).

REKLAMA

Prezes UODO wskazuje, że ewentualne dalsze działania Urzędu będą uzależnione od poczynionych ustaleń.

REKLAMA

Źródło: ŁW/UODO

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych