Prezydent Sopotu o aptekarzach: Jak można tylko myśleć o sobie? Gdzie są pacjenci? | farmacja.pl

Prezydent Sopotu o aptekarzach: Jak można tylko myśleć o sobie? Gdzie są pacjenci?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-11-08 07:40:00 /

Jacek Karnowski - prezydent Sopotu - uważa, że argumenty farmaceutów o nieopłacalności nocnych dyżurów aptek, są mało logiczne. Polityk zapowiada, że udostępni lokal na aptekę za złotówkę, pod warunkiem, że będzie prowadziła nocne dyżury. Karnowski nie szczędzi też słów krytyki pod adresem sopockich aptekarzy…

Prezydent Sopotu poprosił Gdańską Okręgową Izbę Aptekarską o opinię w kwestii rozkładu godzin działania sopockich aptek. Ocena była jednak negatywna. Jak uzasadnia GOIA, głównym argumentem przeciw utrzymywaniu apteki w godzinach nocnych, jest brak dostosowania do potrzeb mieszkańców.

- W ocenie Prezydium Rady, dostępność usług świadczonych przez apteki powinna być zagwarantowana przede wszystkim wedle realnych potrzeb ludności z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań - czytamy w odpowiedzi na prośbę prezydenta. - Prezydium Rady dostrzega, iż aptekom jako placówkom ochrony zdrowia przydzielona została przez ustawodawcę szczególna rola. Jednakże, interpretując zakres tejże roli, należy mieć także na uwadze, iż właściciele aptek są przedsiębiorcami funkcjonującymi w warunkach społecznej gospodarki rynkowej.

GOIA podkreśla, że działalność aptek ma na celu nie tylko świadczenie ludności usług farmaceutycznych, ale także osiągnięcie zysku. Aby funkcjonować, kierować się muszą także prawidłami racjonalnego gospodarowania i rentowności. Natomiast ustalenie harmonogramu funkcjonowania aptek w Sopocie w zaproponowanym kształcie zmusza przedsiębiorców do prowadzenia apteki w sposób nierentowny, generujący ogromne koszty i nie przynoszący zysków, gdyż wśród mieszkańców Sopotu nie ma zapotrzebowania na całodobowo funkcjonujące aptekiJacek Karnowski skomentował tę odpowiedź na Facebooku.

- Brak NOCNEJ APTEKI W SOPOCIE - naprawdę ciężko mi uwierzyć w tak mało logiczne argumenty... Jak można tylko myśleć o sobie? Gdzie są pacjenci? Czy istnieje coś takiego jak misja tego zawodu? Jako miasto w najbliższym czasie udostępnimy lokal na aptekę za złotówkę, pod warunkiem, że będzie prowadziła nocne dyżury! Czy i to oprotestuje Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska?" - pyta Karnowski.

Źródło: radiogdansk.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj