REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 lutego 2020

Problem z e-receptami na szczepionki odczulające. Wytyczne dla aptek…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ograniczona funkcjonalność e-recepty może stwarzać problemy i zagrożenie dla pacjentów stosujących szczepionki odczulające. Lekarze skarżą się, że Ministerstwo Zdrowia, mimo zapowiedzi, nie potrafi rozwiązać problemu. Inspekcja farmaceutyczna uwrażliwia apteki na problem i baczniejsze weryfikowanie ordynacji lekarskiej…

W Rejestrze Leków oraz Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych szczepionki odczulające jednego producenta posiadają ten sam kod EAN. A to właśnie ten kod jest umieszczany na e-recepcie i wysyłany do SIM, aby później został odczytany w aptece. Przykładowo szczepionki Purethal mają numer EAN 5909990975419 – niezależnie od tego czy chodzi o mieszankę zawierającą alergoidy pyłków: trawy, drzewa, trawy + brzoza, trawy + drzewa. Kiedy lekarz zaordynuje pacjentowi konkretną mieszankę Purethal na e-recepcie, odczytujący ją w aptece farmaceuta może mieć problem z jej zidentyfikowaniem. Z tego powodu może więc dochodzić do pomyłek i nieporozumień (czytaj więcej: Alergolodzy mają problem z e-receptą. Ministerstwo sugeruje wystawianie papierowych…).

O problemie wiadomo już od kilku miesięcy. Ministerstwo Zdrowia w październiku zapowiadało, że zostanie on rozwiązany do końca roku 2019. Do tego czasu resort sugerował, by alergolodzy wystawiali recepty papierowe. Tymczasem od 8 stycznia 2020 r. wszedł obowiązek wystawiania e-recept, a problem nadal istnieje. Resort zdrowia zaproponował jedynie tymczasowe jego rozwiązanie (czytaj również: Od dziś wystawianie e-recept jest obowiązkowe. A co w razie awarii?).

REKLAMA

– Aktualnie w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl istnieje możliwość wystawienia e-recepty na szczepionki, jednak w polu, gdzie zapisuje się dane o dawkowaniu należy umieścić informacje o jej składzie pod danymi o stosowaniu – radzi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministra zdrowia, w rozmowie z Medycyną Praktyczną.

REKLAMA

Jednocześnie zapewnia, że resort zdaje sobie sprawę z istniejącego problemu i pracuje nad jego rozwiązaniem. Obecnie zbierane są też wszystkie uwagi od użytkowników aplikacji. Na początku marca Ministerstwo planuje dostarczyć na rynek aktualizację oprogramowania gabinetowego.

Więcej na temat e-recept przeczytasz w serwisie rx.edu.pl.

Ostrzeżenie i wytyczne dla aptek

Tymczasem na całą sytuację coraz bardziej skarżą się też aptekarze. Dziura w systemie utrudnia im pracę i identyfikację preparatów, jakie mają zamówić dla pacjenta. Problem dostrzegła też inspekcja farmaceutyczna. Śląski WIF wystosował w ten sprawie komunikat do aptek (załączony na dole artykułu), w którym zwraca uwagę na ten sam kod EAN dla wszystkich szczepionek Purethal.

– Przypisanie tego samego kodu EAN czterem preparatom szczepionkowym o różnym składzie może powodować problemy przy ordynacji i wydawaniu pacjentom tych produktów leczniczych. W związku z powyższym Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach zwraca się do pracowników fachowych aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych o zachowanie szczególnej uwagi podczas realizacji e-recepty z przepisanym preparatem szczepionkowym Purethal, mieszanki alergoidów pyłków roślin, zawiesina do wstrzykiwań – czytamy w komunikacie mgr farm. Zofii Gardeckiej.

Pracownicy aptek wracają uwagę, że w przypadku tego typu e-recept, często w części graficznej widnieje inny skład leku niż w technicznej. Co należy zrobić w takiej sytuacji? W informatorze „E-recepta: pytania i odpowiedzi dla aptekarzy” (aktualizacja z 7 lutego 2020 r. str. 44) CSIOZ oraz Ministerstwo Zdrowia wskazują, że przy takiej rozbieżności, „zasadnym jest potwierdzenie prawidłowego składu preparatu u lekarza”.

Fragment informatora "E-recepta: pytania i odpowiedzi dla aptekarzy"
Fragment informatora „E-recepta: pytania i odpowiedzi dla aptekarzy”

„Data realizacji od”

We wspomnianym informatorze zasygnalizowano też inny problem z e-receptami na szczepionki odczulające. Chodzi o sytuacje gdy na takim dokumencie znajduje się „data realizacji od” i równa jest „dacie wystawienia”. CSIOZ wyjaśnia, że w takiej sytuacji e-receptę również można zrealizować.

– W części technicznej e-recepty „data realizacji od” będzie występowała zawsze (niezależnie od produktu na niej wystawionego). Natomiast na wizualizacji, będzie ona wyświetlana tylko w przypadku, gdy data ta będzie różniła się od daty wystawienia. Jeżeli na wizualizacji e-recepty nie jest widoczna „data realizacji od”, należy uznać, że data ta jest taka sama, jak data wystawienia e-recepty i należy zrealizować e-receptę zgodnie z datą wystawienia – instruuje informator.

Warto przypomnieć, że recepta elektroniczna na preparaty immunologiczne (szczepionki odczulające) jest ważna 120 dni od daty wystawienia.

©MGR.FARM

Komunikat SWIF -(1)

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych