REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 17 stycznia 2020

Problemy z dostępnością leków nie skończyły się w nowym roku

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Gościem Polskiego Radia Rzeszów była Lucyna Samborska, wiceprezes ORA w Rzeszowie. Potwierdziła, że w aptekach nadal brakuje wielu ważnych leków, choć przynajmniej poprawiła się sytuacja z Euthyroxem. Farmaceuci starają zrobić wszystko, by zapewnić pacjentom leki.

Lucyna Samborska przypomniała, że zgodnie z ostatnimi danymi Ministerstwa Zdrowia z listopada i grudnia brakuje ponad 400 leków. Sytuacja na początku 2020 roku wcale nie wygląda lepiej (czytaj również: Braki leków w aptekach, a w internecie kwitnie handel wymienny). Brakuje zatem leków przeciwcukrzycowych zwłaszcza o tzw. przedłużonym uwalnianiu, przeciwzakrzepowych, przeciwalergicznych, preparatów stosowanych przy astmie, chorobach onkologicznych, kardiologicznych i nadciśnieniowych. Na szczęście poprawiła się dostępność Euthyroxu.

Zamienniki lub leki w importu równoległego

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Rzeszowie przypomniała, że zamienniki leków posiadają tę samą substancje czynną, ale inne substancje pomocnicze w określonych przypadkach mogą mieć wpływ na jakość leczenia. Jeśli brakuje nawet zamiennika, to farmaceuci dzwonią po innych aptekach oraz proponują pacjentom, by skorzystali z popularnych wyszukiwarek leków.

REKLAMA

W ostateczności pacjent jest kierowany do lekarza, by zalecił inną terapię (czytaj również: Wzrosną kary dla aptek za brak informacji o tańszym zamienniku). Nie ma wielu takich przypadków – twierdzi Samborska. Tańszy zamiennik lub lek z importu równoległego wcale nie równa się gorszy lek. A co z lekami oryginalnymi, które oferują niektóre sieci aptek? Wiceprezes ORA przypomina, że to nie do końca są to leki oryginalne. One wyglądają tak samo lub nazwy brzmią bardzo podobnie. Często są to właśnie leki z importu równoległego.

REKLAMA

Szybkie wdrożenie farmaceutów

Lucyna Samborska bardzo pozytywnie oceniła również wprowadzenie e-recept. Jej zdaniem przede wszystkim eliminuje to nieczytelność recept papierowych. Jak wygląda realizacja e-recept z perspektywy farmaceutów (czytaj również: E-recepta: „W aptece kolejka do drzwi, a farmaceutka prawie płakała”)?

Aptekarze realizują e-recepty już od ponad roku, wcześniej byli do tego przygotowywani. „Wdrażanie w aptekach elektronicznych recept zajęło 12 tygodni, lekarzom zaś 12 miesięcy, a w Hiszpanii 12 lat” – powiedziała wiceprezes rzeszowskiej ORA.

Źródło: IK/radio.rzeszow.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych