Producenci suplementów apelują do Szydło | farmacja.pl

Producenci suplementów apelują do Szydło

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-18 09:25:27 /

W reakcji na zapowiedzi rządu, który mówi o wycofaniu ze sprzedaży w aptekach suplementów diety, przedstawiciele branży w otwartym liście do premier Beaty Szydło proszą o dyskusję i ostrzegają przed bankructwami aptek - pisze wyborcza.biz

W sumie w Polsce działa prawie 160 producentów suplementów i ponad pół tysiąca hurtowni. Nad ich wprowadzaniem do obrotu nie ma prawie żadnej kontroli, bo o ile leki podlegają procesowi rejestracji, wieloletnim badaniom, eksperymentom, w opakowaniu są ulotki z informacją o działaniach niepożądanych itp., o tyle producent suplementu diety wysyła jedynie przez internet zgłoszenie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Miesięcznie GIF dostaje kilkaset nowych zgłoszeń.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie sugerowali, że mogą albo wprowadzić ograniczenie reklam suplementów (co mogło by się spotkać ze sprzeciwem Brukseli) albo wycofać je ze sprzedaży w aptekach.

W reakcji na tę drugą możliwość Krajowa Rada Suplementów i Odżywek wystosowała list otwarty skierowany do premier Beaty Szydło i ministra zdrowia. "Jako największa organizacja branżowa opowiadamy się za utrzymaniem dystrybucji w aptekach produktów prozdrowotnych. Obecnie apteki kojarzone są nie tylko z lekami i chorobą, ale także z produktami, które służą utrzymaniu zdrowia w szerokim tego słowa znaczeniu (kosmetyki, suplementy diety i niektóre środki spożywcze)" - czytamy w liście KRSiO.
KRSiO zwraca też uwagę na kwestię zdrowotne. I tłumaczy, że skoro już Polacy kupują suplementy, to lepiej, żeby robili to w aptece, gdzie teoretycznie mogą zapytać się farmaceuty o skuteczność danego suplementu.

- "Zmiana w sposobie sprzedaży legalnych i bezpiecznych suplementów diety nie wpłynie na zmniejszenie popytu, natomiast narazi konsumentów na dezinformację i ryzyko zakupu suplementów z niepewnych źródeł. Wycofanie suplementów z aptek zwiększy jedynie te proporcje na korzyść internetu, pełnego niesprawdzonych i wprowadzających w błąd informacji".

Jak do tego listu odnosi się Ministerstwo Zdrowia i czy rzeczywiście chce "wyrzucić" suplementy diety z aptek? Czekamy na stanowisko resortu - pisze wyborcza.biz

Źródło: Wyborcza.biz

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj