REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 28 czerwca 2018

Producent insulin ogranicza dostęp do bezpłatnych igieł

Artykuł pochodzi z serwisu

Firma Eli Lilly zmieniła w ostatnim czasie zasady wydawania igieł przekazywanych bezpłatnie do realizowanych zamówień na jej insuliny. Nowa polityka sprawia problemy aptekom, którym brakuje bezpłatnych igieł dla pacjentów.

Konsekwencją zmiany polityki firmy Eli Lilly są problemy niektórych aptek, w dostępie do bezpłatnych igieł dla pacjentów stosujących insuliny (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

– W ostatnim czasie zauważyłem, że hurtownie zaczęły oszczędzać na igłach do insulin. Są teraz analogi insulin ludzkich, które są pakowane po 10 ampułek, a igieł zero – pisze do redakcji MGR.FARM farmaceuta chcący zachować anonimowość. – Zainteresowałem się tematem i okazało się, że firma Lilly kroi Polaczków na igłach.

Okazuje się, że pod koniec marca firma Eli Lilly poinformowała dystrybutorów o zmianie zasad wydawania igieł bezpłatnie przekazywanych do zamówień na swoje insuliny. W rezultacie od 1 kwietnia dystrybutorzy otrzymują ściśle wydzielone ilości igieł w zależności od rodzaju zamawianej insuliny.

Jednocześnie firma przypomina o zasadach przekazywania dalej bezpłatnych igieł wraz z insulinami:

  1. Do stosowania ze wtryskiwaczami firmy Eli Lilly przeznaczonymi do podawania insulin Eli Lillu, zalecane są igły firmy Becton Dickinson and Company (BD)
  2. Igły wydawane są bezpłatne dystrybutorom produktów Lilly w celu dalszego nieodpłatnego przekazania ich aptekom i szpitalom
  3. Igły przekazywane są w celu umożliwienia pacjentom rozpoczęcia terapii produktem, na który realizowana jest recepta w aptece
  4. Przekazywanie igieł aptece, a w dalszej kolejności pacjentom, nie powinno być opatrzone żadnymi warunkami, w tym w szczególności wielkością wolumenu czy jednorazowego zamówienia, wielkością lub wzrostem obrotu czy zamówień.

Konsekwencją zmiany polityki firmy Eli Lilly są problemy niektórych aptek, w dostępie do bezpłatnych igieł dla pacjentów stosujących insuliny. W większości krajów UE igły do penów są refundowane. Różnice polegają tylko na tym, czy jest to refundacja pełna, czy obejmująca określoną liczbę igieł. W Polsce igły do penów nie są objęte refundacją. Pacjenci dostają jedynie 5 sztuk do każdego opakowania insuliny, aby móc rozpocząć leczenie.

Wielu diabetyków ignoruje fakt, że igły te są tak naprawdę sprzętem jednorazowego użytku. Teoretycznie powinni oni zmieniać igłę przed każdym nakłuciem. W praktyce zmieniają ją dopiero w momencie umieszczania w penie nowego wkładu z lekiem – wykorzystując wyłącznie igły otrzymane bezpłatnie.

Do pobrania: Informacja firmy Eli Lilly

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych