REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 sierpnia 2018

Producent podniósł cenę Dopegytu po zapowiedziach darmowych leków dla kobiet w ciąży?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Podczas konwencji „Polska jest jedna” 14 kwietnia 2018 r. wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło oświadczyła, że „wprowadzamy program darmowych leków dla kobiet w ciąży”. Zapowiedzi te potwierdził Minister Zdrowia 18 kwietnia 2018 r. w rozmowie na antenie TVP Info. Na jakim etapie znajdują się prace nad wprowadzeniem tego rozwiązania?

Zdaniem posłów zważywszy na sekwencję zdarzeń, można wnioskować, że działania producenta leku Dopegyt mogą być celowe (fot. Shutterstock)

Posłowie Joanna Augustynowska, Grzegorz Furgo i Joanna Frydrych skierowali do Ministra Zdrowia interpelację, w której domagają się informacji o stanie realizacji projektu darmowych leków dla kobiet w ciąży.

REKLAMA

– 14 kwietnia 2018 r. podczas konwencji „Polska jest jedna” wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło oświadczyła, że „wprowadzamy program darmowych leków dla kobiet w ciąży”. Zapowiedzi te potwierdził Pan 18 kwietnia 2018 r. w rozmowie na antenie TVP Info – czytamy w interpelacji.

REKLAMA

Posłowie wskazują oni, że niedługo po tym przeszło o 100% wzrosła cena leku Dopegyt.

Ich zdaniem wcześniej cena leku Dopegyt rosła, ale nie nadmiernie i stopniowo, wraz z ogólnym wzrostem cen. To jedyny na rynku lek stosowany przez lekarzy w leczeniu nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Lek ten nie jest refundowany.

– Ponieważ lek Dopegyt występuje tylko w jednej, niskiej dawce, kobiety zmuszone są, w zależności od stopnia choroby, zażywać go w liczbie nawet 4-6 tabletek dziennie – czytamy w interpelacji posłów. – Koszt miesięcznej kuracji więc, przy cenie za opakowanie 50 szt. wynoszącej już przeszło 50 zł, waha się w granicach od 120 zł do nawet 180 zł, a za cały okres ciąży i rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia dwóch lat karmienia piersią od 3960 zł do nawet 5940 zł.

Posłowie są przekonani, że kobiety będące w ciąży w trosce o zdrowie dziecka nie zaprzestaną leczenia Dopegytem, mimo jego bardzo wysokiej ceny. Istnieje jednak duże ryzyko, że wiele kobiet, które dotychczas karmiły piersią, przerwie je (lub w ogóle go nie podejmie) z powodu drastycznej podwyżki ceny leku Dopegyt, aby móc stosować znacznie tańsze leki na nadciśnienie, w tym leki refundowane.

– Ceny leków nierefundowanych nie podlegają kontroli ministra zdrowia, a kształtowane są przez rynek. Niemniej wypowiedzi polityków, w tym ogłaszane przez nich zapowiedzi zmian w prawie, mają znaczący wpływ na zachowanie się podmiotów na rynku i w ten sposób politycy bezpośrednio oddziałują na kształtowanie się cen pozornie rynkowych – zwracają uwagę posłowie. – Lek Dopegyt przeznaczony jest głównie do leczenia nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zdaniem posłów zważywszy na sekwencję zdarzeń, można wnioskować, że działania producenta leku Dopegyt mogą być celowe i mogą służyć odpowiedniemu ustawieniu swojej pozycji przed przystąpieniem do negocjacji z ministrem zdrowia w sprawie ustalenia ceny leku refundowanego przez płatnika publicznego.

W związku z powyższym posłowie zwracają się do Ministra Zdrowia z następującymi pytaniami:

  • Na jakim etapie znajdują się prace nad wprowadzeniem rozwiązań prawnych realizujące złożone przez Beatę Szydło obietnice w sprawie bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży?
  • Czy kobiety w ciąży będą mogły korzystać ze wszystkich leków bezpłatnie?
  • Czy zostanie utworzona lista leków refundowanych dla kobiet w ciąży, a jeśli tak, to jakie leki zostaną na niej umieszczone i według jakiego klucza lista ta zostanie ustalona?
  • Czy Pan Minister rozważa wprowadzenie bezpłatnych leków dla kobiet karmiących piersią, w sytuacji gdy nie mogą one stosować zamienników, tak jak ma to miejsce m.in. w przypadku leku Dopegyt?
  • Czy Pan Minister monitoruje zmiany rynkowych cen leków, które podlegać będą bezpłatnemu dostępowi dla kobiet w ciąży?
  • Jakie kroki zamierza Pan Minister podjąć, np. związane z interwencją w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w związku z podejrzeniem wykorzystywania swojej monopolistycznej pozycji na rynku przez producenta leku Dopegyt – jedynego leku na nadciśnienie tętnicze dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Źródło: sejm.gov.pl

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych