Proste rozwiązanie pomaga zwiększyć skuteczność terapii | farmacja.pl

Proste rozwiązanie pomaga zwiększyć skuteczność terapii

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-07-12 09:50:00 /

Bardzo prosta i tania metoda pozwala zmniejszyć ryzyko pomyłki przy przyjęciu leku, a tym samym zwiększyć skuteczność farmakoterapii. Rozwiązanie to znane jest od lat, ale dopiero niedawno przeprowadzono badania, potwierdzające jego efektywność.

Kasetki nie są pomysłem innowacyjnym – są powszechnie używane przez pacjentów na całym świecie. Jednak dopiero teraz zbadano ich faktyczny wpływ na leczenie. Badanie miało na celu porównanie dokładności podawania leków z wielokomorowych kasetek (z kilkoma przegródkami) ze za zażywaniem leków bezpośrednio z oryginalnych opakowań. Za błąd uznawano każdą pominiętą albo podaną niezgodnie z zaleceniem lekarskim, dawkę leku.
Farmaceuta prowadzący badanie, przeanalizował prawie 2500 dawek stałych postaci doustnych podawanych przez pielęgniarki i lekarzy w 10 domach opieki w Wielkiej Brytanii. Obserwacje odbywały się w czasie rzeczywistym przez 9 miesięcy. Okazało się, że ryzyko popełnienia błędu w przypadku podania dawki z kasetki było aż 3 krotnie mniejsze niż w przypadku korzystania z oryginalnych opakowań produktów (odpowiednio 3,1% i 9,3%).

Badanie nie tylko wykazało, że używanie kasetek istotnie zmniejsza ryzyko błędu w dawkowaniu, ale także, że błędy te zdarzają się niespodziewanie często w domach opieki. Sugeruje to, że personel takich ośrodków powinien zostać lepiej przeszkolony w zakresie podawania leków.

Źródło: International Journal od Nursing Studies

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj